„Moramo sami završiti poslove u svojim državama, moramo se boriti protiv retrogradne politike, a onda će nas više cijeniti u EU i NATO“

Danica Nikolić, glavna urednica crnogorskoga mportala.me, izjavila je da srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić namjerava ujediniti Crnu Goru sa Srbijom, ali na političkim i društvenim snagama u Crnoj Gori je hoće li on to postići.Danica Nikolic

U razgovoru za mrežno izdanje prištinskoga The Geoposta, 10. ožujka, Nikolić je rekla kako je takvih pokušaja bilo i prije, za vrijeme vladavine Vojislava Koštunice, pa i Borisa Tadića, koji se danas smatra nešto progresivnijim srpskim predsjednikom od Vučića.

„Dakle, uvijek je bilo tih pokušaja, uvijek će ih biti. Kao što sam rekla, na nama je hoćemo li dopustiti da se takav cilj postigne. O tome svjedoče svi događaji u protekle četiri godine“, dodala je.

Jezive poruke Putinova opunomoćenika Milorada Dodika i Andrije Mandića

Upozorila je na posljednji događaj - posjet Milorada Dodika, koji je preko Vučića također izravni opunomoćenik Rusije i Vladimira Putina u Bosni i Hercegovini i cijeloj regiji.

„Poruke koje su oni (Andrija Mandić i Dodik) slali, posebno one koje se tiču ​​tzv. srpskog svijeta, jezive su i mogu zvučati, ako ih dovoljno dobro analiziramo i ako ih dovoljno puta pročitamo i poslušamo, čak i prijeteće u smislu da njihov cilj dostigne tzv. srpski svijet ne dolazi mirnim putem, da bi moglo biti i drukčijega razvoja događaja“, izjavila je.

Pritom je podsjetila na izjave Andrije Mandića od prije godinu dana, dok je još bio u oporbi, kad je pozvao ratne suborce da iskopaju oružje, kad se donosio Zakon o slobodi vjere.

„Dakle, to su stalne namjere i stalna prijetnja za cijelu regiju, ne samo za Crnu Goru nego i za Bosnu i Hercegovinu, za Kosovo, pa i za Makedoniju, koja se najmanje spominje. Druge zemlje na Balkanu, poput Hrvatske, zaštićene su članstvom u EU“, izjavila je.

Po njezinim riječima Crna Gora je djelomično članica NATO-a, štiti samo vanjske granice države, pa ako bilo tko izazove bilo kakav incident unutar same države, NATO ne može pomoći.

„Dakle, moramo sami završiti poslove u svojim državama, o kakvim god se pitanjima radilo, moramo se boriti protiv takvih stvari, protiv retrogradne politike, a onda će nas više cijeniti oni na koje se stalno pozivamo, prije svega EU i NATO“, rekla je te dodala kako „nije nemoguće da Aleksandar Vučić preko Andrije Mandića ostvari taj cilj ako im to prepustimo, a ako se budemo ponašali odgovorno prema svojoj zemlji, prema svojim domovinama, naravno da se to ne će dogoditi".

Milatović se ideološki definirao kad je predstavio Momira Bulatovića kao svoga političkoga idola

Smatra kako je to ista ideja koja je stoljećima mijenjala svoje obrise, pa nije riječ o novom projektu kada govorimo o srpskom svijetu, već o staroj priči o velikoj Srbiji koja je na snazi ​​još od čuvenoga Načertanija.

Upitana za raspad Pokreta Europa sada (PES), Nikolić je rekla da generalno Vučiću više ne treba stranka, ima ih dovoljno u Crnoj Gori koje rade u njegovu interesu.

„Demokratska fronta je njegov eksponent, odnosno Andrija Mandić i Milan Knežević, u koju je ukrcan silan novac iz Srbije, a sada već i regija zna sve o tome“, rekla je, dodavši kako se predsjednik Jakov Milatović ideološki definirao onog trenutka kada se identificirao i predstavio Momira Bulatovića kao svoga političkoga idola.

Razlaz Đukanovića i Bulatovića imao povijesno značenje, Milatović i Spajić nisu se sukobili oko ideologija

Kako napominje, razlaz Đukanovića i Bulatovića u DPS-u za Crnu Goru imao je povijesni karakter.

„Tada smo znali da ćemo, ako pobijede Bulatovićeve snage, ostati zaglavljeni u tadašnjoj verziji srpskoga svijeta, odnosno Miloševićevoj ideji zajedničke države za sve Srbe. I znali smo, ako Đukanović pobijedi u toj borbi, da ćemo se izvući i da idemo europskim putem, dokle god to ide. Bio je to povijesni trenutak i prekretnica za Crnu Goru i za njezinu povijest“, izjavila je.

Po njezinim riječima Milatović i Spajić nisu se sukobili oko ideologije, oko politike kao Bulatović i Đukanović, oni su se sukobili oko nekih interesa, prevlasti u stranci.

„Spajić nije čovjek koji bi previše ulagao u obranu jedne ideologije. Njega najviše zanima novac, a mjesto premijera zapravo vidi kao priliku da lakše ostvari te interese nego što bi to mogao da nije na toj funkciji. Milatović je nešto drugo. Milatović je čovjek zaljubljen u sebe, koji je uvjeren da je predsjedničke izbore dobio zbog sebe, a ne zato što su ljudi glasovali protiv Đukanovića i DPS-a. Milatović je, dakle, čovjek koji je vrlo samozatajan, koji je jasno definirao svoju ideologiju identificirajući se s Momirom Bulatovićem. To je ideologija srpskoga svijeta, Otvoreni Balkan, nazovite to kako hoćete, ta priča ima bezbroj oblika i svi ti oblici imaju samo jedan cilj – stvaranje srpske države koja bi se bavila teritorijem, a ne ljudima. Taj sukob nije povijesni kao onaj u DPS-u i ne će imati takvo značenje“, izjavila je.

Ruski utjecaj na Crnu Goru nije mnogo manji, a NATO ima određene rezerve prema Crnoj Gori

Upitana koliko je  Crna Gora pouzdana članica NATO saveza te o tvrdnji ministra pravosuđa da ruski utjecaj opada, Nikolić je rekla da ruski utjecaj nije mnogo manji i da se s tim u svezi ne bi složila s njim.

„No bez obzira na službene izjave koje dolaze iz NATO-a i zapadnih partnera da je Crna Gora pouzdan partner NATO-a, moje informacije, koje nisu službene, ali su vrlo pouzdane, ukazuju na to da NATO ima određenu rezervu prema Crnoj Gori, posebno kada se radi o dijeljenju povjerljivih informacija u posljednje četiri godine.“

Podsjetila je kako je bivši direktor ANB-a (Agencije za nacionalnu sigurnost) Dejan Vukšić (sada na mjestu savjetnika predsjednika Milatovića) zastupnicima koji su optuženi za pokušaj državnog udara otkrio imena stranih agenata koji rade u Crnoj Gori.

„Dakle, to mu je bio prvi potez kada je došao na čelo ANB-a, tvrdio je da je to bilo slučajno, ali takve stvari se ne događaju slučajno. I tu je već počeo zazor NATO pakta prema Crnoj Gori.“

„Naravno, nitko nikada ne će otvoreno reći da mi nismo pouzdan partner i da to više ne smijemo činiti, ali upozorenja stižu na neslužbeni način, upozorenja stižu tako da shvatiš da si isključen. Dakle, oni razumiju da je Crna Gora zapravo, kada izuzmemo sadašnju vlast, pouzdan partner, jer je to bila želja i namjera Crne Gore da uđe u NATO i da se sve to vrlo brzo može promijeniti. U tom smislu, ona je pouzdan partner, u smislu želje za članstvom i u smislu potpore koju NATO trenutačno ima u Crnoj Gori. Što se tiče izvršne vlasti, sigurna sam da moji izvori imaju prave informacije i da stvari stoje nešto drukčije nego što nam predstavnici Crne Gore i čelnici NATO saveza službeno govore u javnim nastupima“, rekla je Nikolić.

The Geopost je nepristran i neovisan portal koji vijestima i analizama pokriva Zapadni Balkan.

Nastoji se suprotstaviti dezinformacijama i promidžbi putem skupine profesionalnih istraživačkih novinara s Kosova, Srbije, Bosne i Hercegovine, Sjeverne Makedonije i Crne Gore.

(mc, hkv)

Uto, 5-11-2024, 23:26:18

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.