- Detalji
Armenokatolici imaju nekoliko redovničkih zajednica, a jedna je od njih Kongregacija mhitarista. Mhitaristi čine kongregaciju benediktinskih redovnika Armenske katoličke Crkve. Mhitaristički red osnovao je 8. rujna 1710. u Carigradu armenski svećenik Mhitar iz Sebaste. (A. Bagdasarov)
- Detalji
Pojedinačno osporavanje jezičnoga zakona i posljednji izvanjski napadi i izjave o nepostojanju hrvatskoga jezika još jednom potvrđuju da je Hrvatskoj žurno potreban zakon o hrvatskom jeziku. (A. Bagdasarov)
- Detalji
U mnogih naroda koji su živjeli od davnine na Armenskoj visoravni i u području Sredozemlja mogranj je bio simbol prirodne ljepote i jedinstva svega postojećega. U armenskoj tradiciji mogranj je simbol života, napretka, plodnosti i supružništva, a također i blagostanja jer grmovi mogranja ujesen nam daju svoje plodove. (A. Bagdasarov)
- Detalji
Katkad u različitim javnim tekstovima i priručnicima neopravdano uspoređuju na jednoj leksiko-semantičkoj razini niz katoličkih i pravoslavnih crkvenih naziva koji se međusobno ne podudaraju potpuno. (A. Bagdasarov)
- Detalji
U središtu Ošakana nalazi se crkva sv. Mesropa Maštoca koju je gradio katolikos Gevorg od 1875. do 1879. god. (A. Bagdasarov)
- Detalji
Armenski jezik pripada skupini indoeuropskih jezika. On je jedan od jezika s vrlo starim zapisima. To je službeni jezik u Republici Armeniji, a također se armenski govori u Francuskoj, Gruziji, Iranu, Libanonu, Rusiji, SAD-u, Siriji i drugdje. (A. Bagdasarov)
- Detalji
Armenija ima mnoštvo različitih crkvenih objekata i svaki je od njih po svom krasan i osebujan. Upoznajmo hrvatske čitatelje s pojedinim armenskim samostanima i crkvama. (A. Bagdasarov)
- Detalji
Njihove crkve, gdje se Armenci često okupljaju na bilo koji crkveni armenski blagdan, pomažu im u međusobnom komuniciranju, upoznavanju, razmjenjivanju iskustava i informacija, a nerijetko se prilikom tih susreta rode i nova prijateljstva i upoznaju budući bračni parovi. (A. Bagdasarov)
- Detalji
Prvi Armenci pojavili su se u Sankt-Peterburgu odmah nakon osnivanja grada. Godine 1710. stvorili su vlastitu općinu koju je predvodio Gukas (Luka) Širvanjan. (A. Bagdasarov)
- Detalji
Slikar, krasopisac i dizajner Ruben Malajan (1971.) živi i radi u Jerevanu. Završio je Jerevansku umjetničku školu P. Terlemezjana (smjer – slikarstvo) i Državno veleučilište likovne umjetnosti (smjer – grafika) u Jerevanu. (A. Bagdasarov)
- Detalji
Akademski slikar, grafičar, dobročinitelj, kolekcionar Aleksej Hanzen (rus. Ganzen) rođen je 2. veljače 1876. u Odesi, u obitelji aktivnoga građanskoga savjetnika (građanski čin, rang u Ruskom Carstvu) Wilhelma (Viljgeljma) Hanzena i druge kćeri svjetski poznatoga marinista armenskoga podrijetla Ivana (arm. Hovanes) Ajvazovskoga. (A. Bagdasarov)
- Detalji
Povijest je armenske vještine krasnoga pisanja povezana s kršćanstvom koje je službeno utemeljeno u Armeniji 301., dvanaest godina prije Rima. Armenija je tada postala prva kršćanska država u svijetu, zahvaljujući sv. Grguru Prosvjetitelju (oko 239. – 325./326.) i caru Trdatu III. (A. Bagdasarov)
- Detalji
Malo tko zna da je jedan od prvih izumitelja sustava televizijskih prijenosa signala u boji bio armenski znanstvenik Hovanes (Ivan) Adamjan. (A. Bagdasarov)
- Detalji
Tigran Mansurjan rođen je 27. siječnja 1939. godine u Bejrutu, u Libanonu. Roditelji mu nisu bili glazbenici, no sam skladatelj i njegova sestra, operna pjevačica Araks, cijeli su svoj život posvetili upravo glazbi. (A. Bagdasarov)
- Detalji
Hrvati. Korjenoslovlje (ili etimologija) etnonima Hrvat nije do kraja jasna. (A. Bagdasarov)
- Detalji
Gabrijel Ajvazovski (1812. – 1880.) armenski je svećenik, povjesničar, jezikoslovac i poliglot. Stariji je brat svjetski poznatoga slikara marinista Ivana Ajvazovskoga. (A. Bagdasarov)
- Detalji
Službeno je samostanu ime Uznesenje Djevice Marije, ali narod ga naziva Zmmar (Bzoummar, Bzommar) prema imenu sela. Riječ „zmmar“ znači „čovjek koji svira na fruli“. (A. Bagdasarov)
Telefon
Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.
Poveznice
Snalaženje
Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".
Administriranje
HR kalendar
Pretraži hkv.hr
Kontakti
KONTAKTI
Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Elektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.