Fabijan Sovagovic snimio Dragutin DumancicUz 91. obljetnicu rođenja Fabijana Šovagovića (Ladimirevci, 4. siječnja 1932. – Zagreb, 1. siječnja 2001.) (T. Šovagović)

Add a comment Add a comment        
 

 

Fabijan Sovagovic

Borio se glumom protiv vrijeđanja zdravoga razuma i demona skrivenoga u „Sokolima“ ovozemaljskoga. Trudio se prekratkim vijekom trajanja podariti javnosti svu raskoš ostvarenoga dara, a kada je došao Domovinski rat – niti je trebao, niti je mogao glumiti. Njegove suze u videospotu prve verzije pjesme „Ne dirajte mi ravnicu“ – prave su. (T. Šovagović)

Add a comment Add a comment        
 

 

KlovićJulije Klović ili Don Giulio Clovio de Croatia (1498.-1578.) smatra se posljednjim velikim predstavnikom klasične europske minijature. Njegova djela ukrašavaju mnoge slavne galerije. Galerija Pierpont Morgan Library u New Yorku u posjedu je djela «Officium Virginis», od 228 stranica, njegovog slavnog i najboljeg remek-djela u kojem je 30 vrijednih minijatura naslikanih njegovom rukom.(hkv)

Add a comment Add a comment        
 

 

LjuboBabic1U Kaštelima je pronađena slika, ulje na platnu većih dimenzija, nepoznata porijekla, vremena nastanka i autora. Slika ima signaturu Lj. B. 924. u donjem desnom uglu. Povijesnom, ikonografskom i stilskom analizom utvrđeno je da je slika izvorno djelo Ljube Babića (1890.-1974.) istaknutog predstavnika hrvatske moderne. Utvrđeno je također da je slika s motivom Ilice, glavne ulice Zagreba, nastala 1924. Ulica je inače čest Babićev motiv, a neke s motivom ulice spadaju u hrvatska antologijska djela. Usporedbom s njegovim akvareliranim crtežom - litografskim predloškom sličnog motiva, Ilica 1928. izvršena je atribucija i datacija. (M. Klaić)

Add a comment Add a comment        
 

 

BaltazarPrvi film u Zagrebu bio je snimljen 1912. Mnogo je zanimljivih crtanih (animiranih) filmova stvoreno u okviru Zagrebačke škole animiranog filma. Dušan Vukotić sa svojim Oscarom kojeg je dobio 1962. za animirani film Surogat, stvoren u Zagrebu. Iz Oscarom nagrađenog filma Dušana Vukotića Surogat, koji je otvorio nove smjerove u povijesti svjetske animacije.

Add a comment Add a comment        
 

 
Charles BillichCharles Billich istaknuti je hrvatski slikar rođen u Lovranu u Istri. Od 1956. radi u Australiji. Počasni je građanin Atlante od 1996., grada u kojem su te godine održane Olimpijske igre koje su obilježile stotu obljetnicu prvih modernih olimpijskih igara. Billich je bio službeni umjetnik automobilističke utrke Formula 1 Grand Prix Melbourne 1996. 1997. je bio službeni umjetnik australske i francuske olimpijske momčadi za Olimpijske igre u 2000. Bio je izabran službenim partnerom australske i američke olimpijske ekipe za Olimpijske igre u Ateni 2004. Te je godine izabran za Službenog umjetnika Olimpijskih igara u Pekingu 2008. Billicheva slika, Beijing Cityspace (Svemir grada Pekinga) bila je službena slike rabljena u ponudi Pekinga za domaćinstvo tih Igara.
Add a comment Add a comment        
 

 
Ivana Brlić MažuranićIvana Brlić Mažuranić (1874.-1938.) izuzetno je poznato ime kod hrvatske djece. Napisala je prekrasne knjige hrvatskih bajki, od kojih je najpoznatija Priče iz davnine koja je izdana u Zagrebu 1916. F.S. Copeland je tu knjigu preveo s hrvatskog na engleski jezik pod naslovom "Priče iz davnnine" a objavljena je 1924. u Londonu (izdavač: George Alen & Unwin Ltd (260 stranica, tvrdi uvez)). Te su priče postale popularne diljem svijeta kao rezultat nedavnih fantastičnih flash-art prezentacija koje je inicirala Helena Bulaja iz Zagreba. Pogledati, primjerice, Neva, glazba i animacija: Ed Beals. Knjige Ivane Brlić Mažuranić bile su prevedene na sve glavne svjetske (više informacija na hrvatskom).
Add a comment Add a comment        
 

 
IstraGeorges d'Esclavonie (ili de Sorbonne, Juraj Slovinac, rođen u Brežicama, danas u Sloveniji, 1355./60.-1416.), profesor na Sveučilištu u Parizu (Sorbonne) i teološki pisac, napisao je prvi Hrvatski abecedarij hrvatske znanosti na glagoljskom pismu 1400. (čuva se u Bibliothèque municipale (Javna knjižnica) u Toursu u Francuskoj). Želio je pokazati svojim istaknutim kolegama na sveučilištu Sorbonne da osim hebrejskog i grčkog alfabeta i latinske abeceda, isto tako postoji i izvorna hrvatski alfabet, kako ga je alphabetum chrawaticum, s velikom grafičkom i leksičkom vrijednosti. 1401. je obranio doktorat iz teologije. 1413. je njegovo ime upisano na veliku lentu profesora Sveučilišta u Parizu. Od 1404. bio je i kanonik-ispovjednik u Toursu, u ženskom samostanu Beaumont, do svoje smrti.
Add a comment Add a comment        
 

 
Zdravko DučmelićZdravko Dučmelić (1923.-1989.), izuzetni hrvatski umjetnik rođen je u Vinkovcima. Studirao je slikarstvo u Zagrebu, Rimu i Madridu (Real Academia de San Fernando), a 1949. je emigrirao u Argentinu. Od 1963. do 1966. bio je ravnatelj argentinske umjetničke akademije Escuela Superior de Artes de la Universidad Nacional de Cuyo. Dučmelić je maestralno ilustrirao slavnu "Laberintos" (Labirinti), koju je napisao Jorge Luis Borges (Izdao: De Arte Gaglianone, Buenos Aires, 1983.), svojim nadrealističkim, kvazi-metafizičkim djelima (...el pintor preferido de Borges = Borgesov najdraži slikar).
Add a comment Add a comment        
Sri, 6-11-2024, 16:16:04

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.