Na vazmeni ponedjeljak Sućurani su proslavili blagdan sv. Jurja, nebeskog zaštitnika župe i d an Kaštel Sućurca
Dr. don Emanuel Petrov: Ne smijemo odustati od Božje istine!
Na vazmeni ponedjeljak, 25. travnja, župljani Župe sv. Jurja mučenika iz Kaštel Sućurca su ove godine ujedno proslavili i blagdan svog nebeskog zaštitnika, Sv. Jurja mučenika. Pored starohrvatske crkvice Sv. Jurja na brežuljku Putalj, na obroncima Kozjaka, ujutro je održana Sv. Misa s blagoslovom polja i polaganjem prisege novoimenovanih glavara, dok je u 19 sati Sv. Misa održana i u župnoj crkvi Sv. Jurja m. Više stotina vjernika odazvalo se pozivu sućuračkog župnika, dr. don Emanuel Petrova, te su se već za ranog jutra zaputili hodočastiti u kolijevku naše vjere – na Putalj, obnoviti u ovim kriznim vremenima naš pradjedovski zavjet vjernosti Bogu.

Nakon svečanog Misnog slavlja, koje je predvodio sućurački župnik dr. don Emanuel Petrov, vjernici su, u skladu s davnim sućuračkim običajem, proslavu nastavili u okolici crkvice Sv. Jurja na Putalju, koju je dao izgraditi pobožni hrvatski vladar, knez Mislav, davne 839. godine, a koju je potom njegov sin Trpimir u čuvenoj Trpimirovoj darovnici, u kojoj se po prvi put spominje hrvatsko ime, poklonio splitskoj nadbiskupiji.
U podnožju crkvice Sv. Jurja kasnije se razvilo naselje u kojem su živjeli preci današnjih Sućurana, a koje danas nosi naziv Kaštel Sućurac.
Što je istina u današnjem svijetu?
U propovijedi, župnik dr. Petrov istaknuo je posebnost mjesta na kojemu je održano današnje slavlje, jer je upravo na padinama Kozjaka stvarana najranija hrvatska povijest i upravo su tu položeni temelji za najdražu nam domovinu Hrvatsku.

- Rimski car Dioklecijan je u svoje vrijeme imao svoju istinu, kojom je govorio kako je on Bog. I toj istini klanjao se gotovo čitav tada poznati svijet Rimskoga carstva. Nasuprot cijelom poznatom svijetu, nasuprot stotinama tisuća koje su tamjan prinosile caru, našao se visoko pozicionirani čovjek, sv. Juraj, koji se usprotivio toj istini, rekavši Dioklecijanu kako on nije Bog, već samo čovjek i smrtnik. I kako reče Isus pred Pilatom: Ne bi imao nikakve vlasti, da ti nije dano odozgor! Od Boga imamo sve što jesmo! Sv. Juraj je, ne htijući se pokloniti caru Dioklecijanu, dao svoj život i prolio svoju krv za tu istinu. I mi se danas kao Pilat možemo zapitati: Što je istina u današnjem svijetu?
Govoreći o liku sv. Jurja, koji simbolizira pobjedu dobra nad zlim, hrabrosti nad strahom i svjetla nad tamom, župnik je napomenuo kako se svi moramo upitati koliko smo spremni žrtvovati sebe i svoj položaj u borbi dobra protiv zla, i za samu istinu, kao što se za istinu žrtvovao i Sv. Juraj:
Poruka slobode nije uplašila Sv. Jurja, a neće ni nas!
- Ovaj svijet danas svima nama servira nekakvu svoju istinu. Te smo istine svi svjedoci, i nažalost često puta neugodno iznenađeni, da se treba prisjećati one vrlo neugodne čestitke u petak prije Cvjetne nedjelje, kojom je izrečena presuda jednom cijelom narodu i kojom je rečeno što je "istina". Sv. Jure danas nas opominje, zapovijeda i od nas traži: Čovječe, imaš glavu koju ti je Bog dao kako bi s njom razmišljao, imaš slobodnu volju, kako bi po njoj mogao odlučivati, dužan si misliti svojom glavom i svojom slobodnom voljom, odlučiti izabrati što je dobro, a što zlo. Nije i ne mora biti istina ono što vladar proglasi, bez obzira na broj pristaša! Dužan si, čovječe, misliti svojom glavom, i odlučiti što je dobro, a što zlo - rekao je dr. don Emanuel Petrov, nastavivši:

- Iz naše hrvatske kolijevke danas tvrdimo kako nije istina ono što su ovozemaljski moćnici proglasili prije samo nekoliko dana. To ne samo da tvrdimo, nego će mo svojom vjerom i svojom pobožnošću, i dokazati. Ne smijemo odustati od Božje istine. Ta poruka slobode nije uplašila sv. Jurja, a vjerujem kako ne će ni nas. Njega nije uplašila zato jer se služio svojom savješću. Nije služio niti svojim, a niti carevim interesima. I zato valja danas prisjetiti se kako smo na to obvezni i mi, služiti Božjim interesima na ovom svijetu, bez obzira na kojem mjestu, i na kojim položajima u mjestu i u državi i upravi se nalazili. To će onda biti i postati kao kvasac istine, kao kvasac vjeroispovijesti. To je danas naša dužnost i to je danas naša obveza. - istaknuo je sućurački župnik, rekavši kako se sve ovo odnosi i na novoizabrane glavare.
"Lijepa naša domovino!"- razlijegalo se obroncima Kozjaka
- Biti poput sv. Jurja u njegovoj župi, znači po svojoj savjesti u suradnji sa župnikom raditi na izgradnji svoga mjesta, ove zajednice i ove obitelji. Sv. Juraj je bio neustrašiv, i ništa ga nije pokolebalo.Vjerujem da neće ni vas u radu za Božju istinu i za čovječju istinu, jer danas svi molimo za Vas. Oni koji su prije Vas obnašali ovu časnu dužnost, to su znali, i neka ih Bog uistinu nagradi i uračuna u pravednost, a po zagovoru sv. Jurja Vama iskaže svoj blagoslov, kako biste mogli časno obnašati ovu dužnost u narednom mandatu. - ovim riječima zaključio je sućurački župnik svoju propovijed, nakon koje je održan blagoslov polja.

Ponosno otpjevavši hrvatsku himnu „Lijepa naša domovino", čiji su se stihovi razlijegali obroncima Kozjaka i iznad čitavog Kaštelanskog zaljeva, u samoj kolijevci hrvatske državnosti, gdje je još u stoljeću sedmom po prvi put kročila noga naših hrvatskih predaka, brojni vjernici su se u zajedništvu nastavili družiti na Vazdanu, uz domaće vino, grah, pečeno meso i pjesmu.
Autor: Renata Dobrić



Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na