Pod povećalom: Opća i nacionalna enciklopedija u 20 knjiga (4)
Broz i titoizam simboliziraju Vujićevu metamorfozu
Usporedba natuknice Broz Tito, Josip s bilo kojim sličnim djelom iz ino- ili tuzemstva bila bi zanimljiva, ali ne i slikovita za najnoviju metamorfozu Vujića i njegovog tima. No kratki vis-a-vis tih natuknica u „Hrvatskom leksikonu“ i „Općoj i nacionalnoj enciklopediji u 20 knjiga“ to itekako je - glavni urednik oba djela je, naime, Antun Vujić!
Bleiburg u 10 redaka
Tekst je naravno u HL-u nešto dulji. Ali ispušteni odnosno izmjenjeni dijelovi teksta u Enciklopediji su više nego poučni; oni daju odgovor na pitanje „Kuda plovi taj brod?“ Preskočimo opće podatke o osobi i pogledajmo što slijedi nakon II. svjetskog rata. Zaslužan za vraćanje Istre i otoka Hrvatskoj stoji u oba djela; tu „zaslugu“ mora istina dijeliti s drugim hrvatskim diktatorom Antom Pavelićem, jer je i ovaj „vratio“ talijanski okupirane dijelove Hrvatskoj, ali njegova Hrvatska nije preživjela, a Titova se „utopila“ u Jugoslaviji. ..., ali odgovoran i za represiju polit. protivnika u II. svj. ratu i nakon njega čitamo dalje kod –recimo tako - „Vujića 2“, t.j. u Enciklopediji; u HL-u –“Vujiću 1”- je naputak (-> Bleiburg), kojeg je „Vujić 2“ zaboravio! „Bleiburgu“ posvećuje HL više od dva stupca velikog formata (150 redaka),Enciklopedija točno deset redaka!
HL piše dalje God. 1945-48. pod njegovim je vodstvom uspostavljen totalitarni komunistički sustav po uzoru na SSSR. I za razdoblje nakon 1948. kaže ...ali u unutarnjim polit. obračunima koristi se staljinističkim metodama (-> Informbiro). U Enciklopediji je prikaz “malo” drukčiji ...no u unutar. pol. obračunima koristi se policijskom represijom. Samo, „staljinističke metode“ i „policijska represija“ nisu istoznačnice! HL-ov navod Jugoslavija dobiva vojnu i ekon. pomoć Zapada Enciklopedija „prevodi“ s okreće se Zapadu. Što opet nije baš isto!
Ublažavanje Brozovih zlodjela
Sukobljene struje u SKJ 1971. HL naziva liberalnim i konzervativnim, a Vujićevi enciklopedisti nac.-reformističkim i konzervativnim. Ishod njihovog sučeljavanja “Vujić 1” predstavlja ovako: …(Broz) potiče slamanje nac. reformsko-demokratskog pokreta u Hrvatskoj (-> Hrvatsko proljeće), a zatim i smjenjivanje liberalnih rukovodstava u Srbiji, Sloveniji i Makedoniji; podržava politička suđenja i politiku restaljinizacije. “Vujić 2” taj “rasplet” prikazuje riječima …smjenjuje vodstva u republičkim SK i republikama, podržava polit. sudjenja i politiku rebirokratizacije i redogmatizacije. Trijezno valja ponovo ukazati na neravnotežu pojmova “restaljinizacija” i “rebirokratizacija” odnosno “redogmatizacija”.
Dok Enciklopedija navodom o doživotnom predsjedništvu završava prikaz, “Vujić 1” odnosno njegov urednički kolega iz LZ-a S. Ravlić u HL-u zaključuje: Desetljeće nakon njegove smrti raspala se druga Jugoslavija, ta u znatnoj mjeri Brozova tvorevina, i nastale su neovisne države; to je ujedno i pov. konačnica njegove politike. Bezuvjetno za Broza laskav zaključak; mislimo naime da je relativno dugom opstanku druge Jugoslavije u najmanje istoj mjeri “kumovao” čuveni “hladni rat” odnosno “ravnoteža straha” između Zapada i Istoka, koja je bila odgovorna i za masovni dolazak na Brozov pogreb. Očito je ublaživanje i minimiranje Brozovih zlih djela i poteza u Enciklopediji, što potvrđuje i usporedba natuknice titoizam; i ovdje navod iz HL-a …do 1970-ih god., kada se pod Brozovim vodstvom iznova obnavljaju totalitarne i konzervativne tendencije komunist. vlasti nema odgovarajućeg teksta u Enciklopediji!
U izvrsnoj studiji “Trg maršala Tita. Mitovi i realnosti titoizma” Jure Vujić znanstveno dokazuje da je “titoizam klasični totalitarizam” i da ni u kojem slučaju ne može biti omekšan svođenjem na samo “autoritativni režim”. Na kraju postaje nezaobilaznim “pitanje svih pitanja”, koje ovdje glasi: Kako se naziva ljude, koji provode “staljinizaciju”, “restaljinizaciju”, “smjenjuju” rukovodstva, odlučuju o svemu i “osobno vladaju”– ako ne diktatorima? Nastavlja se
Branimir Souček
Hrvatsko slovo
{mxc}