Pod povećalom: Opća i nacionalna enciklopedija u 20 knjiga (3)
Gdje su nestali komunisti?!
Jedna mlada hrvatska studentica, rođena u Njemačkoj 1985., zapitala me gledajući na polici 17 prvih knjiga „Opće i nacionalne enciklopedije“: „Smijem li pogledati što tu stoji o komunistima u Hrvatskoj?“ Prije nego što dadoh potvrdan odgovor buduća magistra farmacije nastavi: „Znate, moji roditelji su jako pazili da me ne opterećuju takvim stvarima, u njemačkoj školi o tomu se nije ništa učilo, a kolege su mi svašta pričale, a ja...“ – pričinilo mi se da se malo zarumenilo znatiželjno lice- „... nemam baš puno pojma o tomu.“ Događaj je istinit, ali to ne mijenja ništa na činjenici da se u Vujićevoj enciklopediji ne može pročitati nešto sustavnije o komunistima u Hrvatskoj, koji su krojili hrvatsku prošlost, sadašnjost i budućnost dulje od 45 godina!
KPH u tri riječi
Pod natuknicom Komunistička partija Hrvatske (KPH) stoje u 11. knjizi, str. 108., uistinu samo tri riječi - -> Savez komunista Hrvatske. Istovrsni naputak i pod Komunistička partija Jugoslavije, ali ... u 17. tomu Enciklopedije na zadnjoj tiskanoj stranici natuknicu Savart, Felix slijedi Savez komunista Jugoslavije! Najavljenom Savezu komunista Hrvatske ni traga!!! Tako Vujićeva enciklopedija poput zmije svlači danas nepoželjnu košuljicu komunizma s režima, koji je četiri i pol desetljeća vedrio i oblačio Hrvatskom! To nije kulturna sramota, to je mnogo više, dame i gospodo – pardon, drugarice i drugovi – iz Pro lexisa! Zanimljivo bi bilo što o tomu kaže distributer i Pro lexisov partner “Večernji list”.
SKJ je Enciklopediji “vrijedna” točno 15 (slovima: petnaest!) redaka poluformata! A u njima niti jedne jedine kritične riječi! SKJ je prema Enciklopediji akronim (skraćenica od početnih slova), a mi ovakvu enciklopediju moramo nazvati anakronizmom u punom smislu značenja iz Klaićevog rječnika, koji tamo glasi podržavanje zastarjelih i preživjelih nazora i prilika! Istini za volju treba reći da su tri rečenice o KPH odnosno SKH skrivene pod natuknicom političke stranke, gdje se kaže da je ona tijekom II. svj. rata odigrala ključnu ulogu i bila do 1990. jedina dopuštena stranka i navodi da su ostale stranke djelovale samo u inozemstvu, a u zemlji se progone pojedinci koji s njima održavaju bilo kakvu vezu. Naravno bez pobližeg objašnjenja pojma “progone”.
Krivotvorine na Mesićev, Gregurićev i Šeksov račun
Pokazali smo već kako Enciklopedija “pere” Nadu Klaić ispuštanjem kritične rečenice iz Hrvatskog leksikona i brisanjem važnog zaključka o Dominiku Mandiću. Predsjednik Republike Hrvatske gospodin – ili bolje: drug? - Mesić, Stjepan (Stipe) je dalji dokaz metamorfoze komunizma u antifašizam i demokraciju, koju Enciklopedija dosljedno provodi. U 20 redaka ne pojavljuje se ni riječ “komunizam” niti pojam SKH odnosno SKJ. To bi značilo da zadnji predsjednik SFRJ nije bio član SKJ, jer uz spomenute HDZ, HND i HNS u njegovoj biografiji nema drugih stranaka! Smijemo li očekivati gromki prosvjed predsjednika Republike protiv takvih krivotvorina u Enciklopediji? I kod Franje Gregurića Enciklopedija ne spominje komuniste; je li on kao ne-član SKH/SKJ bio predsjednik Privr. komore Zagreba, Predsj. SOURA Chromos i Gl. dir. Astre?! A ni svojevremeni javni tužitelj (Enciklopedija rabi srpsku riječ tužioc!) i sudac Vladimir Šeks izgleda da je obavljao te dužnosti bez članske iskaznice SKH-a.
Kod komunista, koji su djelovali pred pad komunizma i - reformirani! - nakon toga, nedostaju načelno podrobniji navodi, kod mrtvih i neaktivnih je upravo obrnuto. Koga još zanima kad i koliko mjeseci ili godina je što bio Vladimir Bakarić? Ili Prežihov Voranc. A ponajmanje Stoph, Willi. U biografijama (bivših) komunista nema uopće kritičnih primjedbi. Samo hvalospjevi, primjerice na račun Latinke Perović, Wilhelma Piecka, Moše Pijade, Milke Planinc, Mike Špiljka, Stipe Šuvara i t.d.
Ima antifašizma, nema antikomunizma
U nacionalnoj enciklopediji nema cijelog niza političkih osoba – mahom žrtava komunističkog režima, ali zato ima mnogo “antifašista”. Potrebnih, jer su Hrvati poput Badela, Ogulinca, Oreškovica i dr., i nepotrebnih, jer imaju malo veze s Hrvatskom poput Ordzonikidze-a i sl. Ivica Račan se slavi kao “skretničar” prvih slobodnih izbora; to je u redu. Ali se ne smije jednostavno preči preko činjenice da je prije glasovanja o nezavisnosti Hrvatske zajedno sa svojim istomišljenicima jednostavno napustio sabornicu! Enciklopedija plovi pod geslom “Živio antifašizam! Ne spominjimo komunizam!” Tako kod AFŽ nigdje komunizma, premda je ta “fronta” djelovala pod okriljem i vodstvom KPJ.
Isto i pod partizanski odredi.
Nakon rata a(ntifašizam) je ugradjen u ideološke temelje zapadnoeur. demokracija glasi zadnja rečenica opisa antifašizma. Da je antikomunizam isto tako važan čimbenik tih ideoloških temelja ne stoji nigdje. Natuknicu “antikomunizam” Vujićev tim je naravno zaboravio. Pod Antifašistička koalicija čitamo Osnovni ciljevi koalicije bili su: protivljenje bilo kakvim terit. promjenama, pravo naroda da sami biraju oblik društv. uredjenja u kojem žele živjeti i razoružanje fašist. država agresora nakon završetka rata. To znači da prema načelima antifašističke koalicije Hrvatska nikada ne bi smjela postati nezavisnom! Zalud tražimo napomenu, da je postulirano pravo naroda od strane komunista brutalno pogaženo; ili će netko ustvrditi da je narod poslije 1945. uistinu slobodno odlučio o društvenom uređenju države jednoumlja!? Nema tu ni riječi o tomu kako je SSSR, supotpisnik te koalicije, isto tako bio agresor kad je s Njemačkom raskomadao Poljsku!
Sljepilo lijevog oka
Slijepim na lijevo oko predstavlja se tim Enciklopedije i kod obrade natuknice antisemitizam, kad navodi pogrome Židova u istočnoj Europi u XIX. stoljeću, koretno spominje sustavne progone i genocid (holokaust) 1933.-1945., ali u poslijeratnom dobu antisemitizam vidi samo na desnoj strani, a prešućuje stradanja Židova u komunističkom svijetu, što je dovelo do poznatog masovnog iseljavanja u Israel. Lijevoočno sljepilo dokumentira i članak pravna država, gdje čitamo i ovo: P(ravna) d(ržava) podrazumijeva vladavinu prava, ali prava temeljenog na načelu pravednosti. I dalje: U prav. i polit. teoriji dugo se vodila polemika je li nacist. država bila prav. država, ali je prevagnulo mišljenje da je nacist. pravo bilo protivno samoj ideji prava koje podrazumijeva primjenu načela pravednosti. Kad Enciklopedija nema nikakve napomene glede komun.države, znači li to da je komunistička država bila pravna država i da njeno pravo nije bilo protivno samoj ideji prava, te da je u njoj vladalo načelo pravednosti?!
Što reći na to? Najbolje ništa, jer si ovakvim pisanjem Vujićeva enciklopedija sama daje neprolaznu ocjenu. (Kako Vujićeva momčad načelno daje prednost stranim riječima pred hrvatskim, ona dosljedno nije uvrstila pojam jednoumlje, pa tako, nažalost, nemamo mogućnost vidjeti hoće li Enciklopedija pod natuknicom totalitarizam “progledati” na oba oka). Bez da se spominje komunizam ili realni socijalizam Vujićevi suradnici uvrštavaju i pojmove kao oslobođenje rada, ili samoupravni sporazum – udruženi rad naći ćemo vjerojatno u zadnjim svescima Enciklopedije. Sličnih natuknica ima naravno više. Je li to samo nostalgija ili nešto drugo? Komu to treba? (Nastavlja se)
Branimir Souček
Hrvatsko slovo
{mxc}