Politički gaf ili bizarna provokacija

Prijevoj Vaganj na prašnjavoj cesti Sinj-Livno, od starih vremena zovu vrata Bosne prema LivnoDalmaciji, dakle, prema Hrvatskoj. Tuda su ceste gradili stari Rimljani, zatim Turci, te austrougarske vlasti jer je taj kraj i ekonomski gravitirao Splitu i Dalmatinskoj zagori. Legendarni Sinjanin Vice Buljan nakon 1945. planirao je i probijanje željezničkog tunela kroz Kamešnicu i nastavak uskotračne pruge, čuvene Sinjske 'Re-Re' sve do Livna.

Šezdesetih godina prošlog stoljeća na području livanjske i tomislavgradske općine gradi se najveće akumulacijsko jezero u Europi Buško jezero po čijem se južnom obodu u predjelu sela Kamensko gradi nova cesta prema Trilju i Sinju, gdje se i danas nalazi službeni granični prijelaz.

Stara makadamska cesta prema Sinju, preko planinskog prijevoja Vaganj uz puno lijepih priča i praznih obećanja ostaje manje-više nedirnuta i njome možete vidjeti ovce, lovce, pokojeg planinara ili pastira. Toliko o velikoj brizi FBiH za, u tom kraju Federacije, većinske, 'konstitutivne Hrvate'-Livnjake, o brizi Hrvatske suvišno je i govoriti.

'Ćurčinica'

Umjesto toga žitelji Livna dobit' će nešto puno 'atraktivnije'. Riječ je o obnovi u ratu porušene džamije lijepog naziva 'Ćurčinica', a Islamska zajednica želi obnoviti objekt u radikalno izmijenjenom obliku u odnosu na prijeratni, kako bi se otvorila mogućnost da se osim vjerskog uvedu i neki javni sadržaji, poput trgovina, kafića i ćevabdžinica od kojih bi seSarajevo uzdržavao ovaj vjerski objekt.

Bizarni zahtjev

No, hrvatski zastupnici usprotivili su se takvim planovima, i čujte sad ovo:

Hrvatski vijećnici iz Livna zatražili su raspisivanje referenduma o izdvajanju općine iz ustavnopravnog poretka Federacije BiH i pripajanju Republici Srpskoj, piše srpski tisak.Toni MililožaOdluka Islamske zajednice da u Livnu izgradi duplo veću džamiju od one koja je postojala prije rata predstavljala je kap koja je prelila čašu strpljenja hrvatskog naroda. Osmanlijski teror jednostavno mora prestati. Moja inicijativa o raspisivanju referenduma, na kojem bi se građani izjasnili jesu li za izdvajanje naše općine iz FBiH i priključenje RS, oslikava raspoloženje najmanje 90 posto Hrvata, i to ne samo u Livnu već i u svim gradovima sa hrvatskom većinom u žalosnom osmanlijsko-bošnjačkom entitetu

Kako navodi 'Press RS', razloge koji su ih natjerali na ovako čudnovat korak, hrvatski političari iz Livna pronalaze u, kako kažu, nemogućem položaju Hrvata.

Jasno, to je izazvalo lavinu negativnih komentara kod Sarajevskih 'muftija' koji traže da se 'poduzmu najoštrije mjere protiv rušitelja ustavnog poretka' - jadne kvazi-države koja niti vlade nema...

Vijećnik Narodne stranke 'Radom za boljitak' Toni Mililoža kaže:

«Odluka Islamske zajednice da u Livnu izgradi duplo veću džamiju od one koja je postojala prije rata predstavljala je kap koja je prelila čašu strpljenja hrvatskog naroda. Osmanlijski teror jednostavno mora prestati. Moja inicijativa o raspisivanju referenduma, na kojem bi se građani izjasnili jesu li za izdvajanje naše općine iz FBiH i priključenje RS, oslikava raspoloženje najmanje 90 posto Hrvata, i to ne samo u Livnu već i u svim gradovima sa hrvatskom većinom u žalosnom osmanlijsko-bošnjačkom entitetu.»

Voda do grla

Je li to politički 'gaf' ili bizarna provokacija teško je reći ali je očito da je 'federalnim Hrvatima' voda do grla došla.

Danas, kada naša politička 'elita' govori ili kad se u medijima piše ili na TV-u spominje takozvana Republika Srpska nitko više njeno ime ne stavlja pod znakove navoda. Dakle, ta tvorevina, premda stvorena genocidom i etnocidom više od 200.000 Hrvata i 'Bošnjaka', i de facto ima atribut prave 'države' ravne Republici Hrvatskoj!? Bilo kako bilo, tragična je činjenica da Livnjaci-Hrvati pokušavaju tražiti zaštitu svojih prava u 'RS'-oj držeći, valjda, da će im tamo biti 'bolje' nego u Federaciji BiH.

A dodao bih, možda bi im bilo 'bolje' nego u 'matičnoj' državi Hrvatskoj, koja ih se doslovno odrekla u svakom pogledu, što je protivno čak i Ustavu RH.

Damir Kalafatić

 

Čet, 25-04-2024, 14:04:00

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.