Slovenska politika kratkoročnih probitaka
Slovensko ministarstvo vanjskih poslova uputilo je u diplomatsku cirkulaciju svoj neslužbeni dokument (non-paper) kojim odgovara na tvrdnje iz hrvatskog "non-papera" o ZERP-u, javili su u utorak na večer RTV Slovenija i dnevnik "Delo". Kako je u središnjem Dnevniku javila Slovenska televizija, slovenski "non-paper" ističe hrvatsku obavezu poštivanja sporazum o neprimjeni ZERP-a na članice EU-a iz 2004. godine, te ukazuje na "nevjerodostojnost" hrvatske strane. Budući da je slovenski memorandum na istu temu kao i hrvatski te da je istog neslužbenog karaktera, ne može se zapravo govoriti o slovenskom "odgovoru" na hrvatske navode nego samo o tome da su se dva "non-papera" međusobno srela u međunarodnim diplomatskim kanalima, a postojanje dokumenta nije željelo potvrditi niti slovensko ministarstvo vanjskih poslova, navode slovenski mediji.
Dodaju, međutim, da slovenski "non-paper" nije predočen hrvatskoj strani, čime je Slovenija odgovorila na to što hrvatski dokument službenim kanalima nije predočen slovenskim vlastima. Večernji list je, pozivajući se na diplomatske izvore, u izdanju od ponedjeljka objavio da je hrvatska Vlada zemljama članicama EU-a poslala neslužbeni dokument u kojem objašnjava svoja stajališta glede spornog proglašenja Zaštićenog ekološko-ribolovnog pojasa (ZERP) u Jadranu. U hrvatskom dokumentu se objašnjava stanje oko ZERP-a i cijelog slijeda događaja posljednjih godina po tom pitanju. Po svemu sudeći, izgleda da se hrvatsko-slovenska trakavica nastavlja te da ni jedni ni drugi zasad nemaju namjeru popustiti. U svakom slučaju i bez obzira na moguću pozadinu cijele priče, ugodna je promjena gledati hrvatske političare kako se barem po jednom pitanju ponašaju onako kako se od njih očekuje da vode ovu državu i rješavaju sve njene probleme čuvajući i brinući pritom i o zaštiti nacionalnih interesa. Činjenica je isto tako, da je Slovenija pokazala kakav je zapravo susjed čim je došla na poziciju na kojoj ima (ili misli da ima) nešto malo utjecaja, toliko o dobrosusjedskim odnosima.
Slovenska je politika prema Hrvatskoj svodi se na politiku kratkoročnih probitaka - bez ikakve želje da otvorena pitanja riješe na duže staze - a i postigne neka ozbiljnija suradnja. Takva situacija može samo pogoršati već poljuljane međusobne odnose dviju država. Upoznavanje hrvatske javnosti s do sada skrivanom činjenicom o slovenskom blokiraju pregovora Hrvatske i EU-a samo je doprinos rasvjetljavanju cijelog slučaja. Slovenija Hrvatskoj podmeće klipove već dugi niz godina, vrijeme je naravno da se to glasno kaže - samo tako će to napokon čuti i drugi. Iz hrvatske perspektive dobiva se dojam kako slovenska javnost nije nimalo ravnodušna prema Hrvatskoj i Hrvatima, baš obrnuto, s njome i njima lagano već postaje opsjednuta. U Sloveniji u parlamentu sjede čelnici stranaka (Jelinčič), koji kao radikali u Beogradu crtaju granice Slovenije po Hrvatskoj, negiraju hrvatski jezik, povijest i porijeklo. Sve smo mi to jednom, ne tako davno već prošli. I budi nam traume - potpuno opravdano.
M.M.B.
{mxc}