Davor DijanovićDavor Dijanović

(Geo)političke teme i mete

Vijesti iz zapadnobalkanskog lonca

 

vladaVijest da je Nizozemska odblokirala poglavlje 23 koje se odnosi na Pravosuđe i temeljna prava u pristupnim pregovorima Hrvatske s Europskom unijom, očekivano je obradovala predsjednicu Vlade Jadranku Kosor kao i ostale hrvatske europejce. No, jedna je stvar u toj priči ostala poprilično nejasna. Naime, Nizozemska je kao povod za blokadu poglavlja navela spor između Hrvatske i tužitelja Haaškog suda Sergia Brammertza oko famoznih topničkih dnevnika. Međutim, topnički dnevnici u međuvremenu nisu dostavljeni haaškome tužitelju stoga se logičnim nameće pitanje što je ponukalo Nizozemsku da odblokira poglavlje unatoč neizručenju dnevnika? Jer, malo je vjerojatno da bi poglavlje bilo odblokirano a da Hrvatska za uzvrat nije nešto obećala.

Drugim riječima, postavlja se pitanje ne skriva li Vlada ponovno nešto od hrvatske javnosti? Kažem ponovno jer se svi dobro sjećamo da je otvaranju pristupnih pregovora za ulazak Hrvatske u EU, 3. listopada 2005 g., prethodilo tajno Sanaderovo obećanje Carli del Ponte da će general Ante Gotovina biti izručen Haaškome sudu. Taj postupak Sanadera tj. hrvatske Vlade nikako ne smijemo smetnuti s uma jer nam bjelodano pokazuje na što su sve spremni domaći bruxelleski poštari kako bi Hrvatsku isporučili EU; toj velebnoj tvorevini kojom teku med, mlijeko i euri koji čekaju samo Hrvate da ih uzmu. Ako sad već legendarni topnički dnevnici ne postoje, a moguće je da nikada nisu ni postojali, nije za isključiti mogućnost da je Vlada angažirale posebne stručnjake kako bi dnevnici post factum bili napisani, a sve u cilju da Hrvatska zadovolji zahtjeve haaško-bruxelleske administracije i što prije uđe u EU. Jer, kako je mudro znao kazati Ivo: za ulazak u EU podnijeti ćemo svaku žrtvu! A s obzirom da Jadranka slijedi Ivinu vanjskopolitičku srategiju, a moguće je – što pokazuje spor sa Slovenijom – da je spremna i na veće žrtve, ništa nas ne bi trebalo pretjerano čuditi. U svakom slučaju, vrlo brzo ćemo saznati što se to iza brda valja.

Avaz

Predsjedanje Europskom unijom prvog je siječnja ove godine preuzela Kraljevina Španjolska. Jutarnji list s tim je u vezi objavio članak pompoznog naslova: «Hrvatska je prioritet našeg predsjedanja». Tako intonirani naslov zasigurno lijepo odzvanja u ušima domaćih europejaca, bilo onih na vlasti ili u oporbi, svejedno. No nevolja je u tome što je Jutarnji list, baš kao i ostale tiskovine u RH, prešutio jednu bitnu činjenicu. Naime, Španjolskoj zaista jest prioritet RH, no RH u sklopu Zapadnog Balkana. U sarajevskom Dnevnom Avazu 24. siječnja tako možemo čitati: « Špansko predsjedavanje intenzivno pokušava pridobiti podršku članica Evropske unije, ali i država regiona, da tokom polugodišta u kojem je na čelu evropskog bloka bude organiziran veliki samit EU – zapadni Balkan (...) Španci žele reprizu Zagrebačkog samita 2000. godine, koji se smatra jednim od uspješnijih regionalnih susreta na najvišem nivou, a na kojem je postavljen temelj evropskih integracija balkanskih država...» (Dnevni Avaz, broj 5165, 24. siječnja 2010, str. 3).

Riječ je vijesti koja je u hrvatskim medijima potpuno prešućena. A s obzirom da zagrebački summit nije postavio temelj europskih, već temelj balkanskih integracija, nije li najava ponovnog velikog summita o Zapadnom Balkanu pouzdan pokazatelj da neobalkanske integracije započete 2000. g. ulaze u svoju posljednju fazu? Kako 1918. i 1945. g., tako i ovaj put bez i protiv volje hrvatskog naroda...

Davor Dijanović

Sub, 2-05-2026, 22:24:21

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2026 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.