Česi sudjelovali na danu nacionalnih manjina Grada Zagreba

Když záhřebští zahradníci František Jeřábek a František Křepela upravovaly ústřední městský park Zrinjevac, jistě netušili, že v něm po mnoha letech zazní česká písnička, doprovázená chorvatskoucesi1dechovou kapelou.

A právě to se stalo v neděli 14. června, v Den národnostních menšin města Záhřebu, který už třetím rokem pořádá Koordinace národnostních menšin města Záhřebu. Mezi četnými národnostními menšinami se úspěšně představila i česká. Postaraly se o to Rada ČM města Záhřebu a Čeká beseda Záhřeb.

Program zahájili krátkými proslovy, předseda záhřebské Koordinace Zoltan Balaž Piri a záhřebský primátor Milan Bandić. Následovalo revue manekýnů v krojích menšin. Český kyjovský kroj nosili Lýdie Mutková a Oto Koláček. Smíšený besední pěvecký sbor Bohemia potom zazpíval dvě české písně a capella pod vedením sbormistra Domagoje Mariće. Nadšení publika vyvolaly dvě následující písně, které sbor zazpíval za doprovodu dechovky Záhřebské elektrické tramvaje (ZET) vedené kapelníkem Hrvojem Pintarićem. Zásluhou záhřebských Čechů se tak spojila dvě velká jména záhřebské kulturní tradice.

Na stánku pro návštěvníky byly přichystány materiály o záhřebských Češích, publikace Rady a besedy a červená perníková srdíčka s nápisem Česi Zagrebu- Zagreb Česima. Největší zájem návštěvníci projevili o české pivo a buřty. Nálada byla vynikající, všem to moc chutnalo a kolem našeho stánku bylo pořád rušno.

Za zdařilé vykonání této akce se zasloužili všichni účinkující a obzvlášť parta u stánku: Vlatka Šnoblová, Morena Ulrichová, Miroslav Horina, Dražen Macháček a Vjekoslav Bukač, fotografoval Ján Koláček.

Dan nacionalnih manjina Grada Zagreba

Kad su zagrebački vrtlari, Franjo Jeřabek i Franjo Křepela uređivali središnji gradski park Zrinjevac, zasigurno nisu slutili, da će u njemu nakon tolikih godina zazvučati češka pjesma uz pratnju hrvatskog puhačkog orkestra.

Upravo to se i dogodilo u nedjelju 14. lipnja, na Dan nacionalnih manjina Grada Zagreba. Među inim nacionalnim manjinama, uspješno se predstavila i češka nacionalna manjina.cesiZa to su se pobrinuli Vijeće češke nacionalne manjine GZ i Češka beseda Zagreb.

Program je započeo kratkim obraćanjem predsjednika Koordinacije Zoltana Balaž- Piri i gradonačelnika Milana Bandića. Slijedila je revija u nošnjama nacionalnih manjina. Češku kyjovsku nošnju su odjenuli Lidija Mutka i Oto Kolaček. Zatim je mješoviti pjevački zbor ČBZ zapjevao a capella dvije pjesme pod ravnanjem dirigenta Domagoja Marića. Oduševljenje publike su izazvale slijedeće dvije pjesme, koje je zbor zapjevao uz pratnju puhačkog orkestra ZET-a kojim dirigira Hrvoje Pintarić. Zaslugom zagrebačkih Čeha, spojila su se dva velika imena zagrebačke kulturne tradicije.

Na štandu su za posjetitelje bile pripremljene knjige i drugi tiskani materijali o zagrebačkim Česima iz publikacije Vijeća i Besede i na dar crvena licitarska srca s natpisom Česi Zagrebu- Zagreb Česima. Najveći interes posjetitelji su iskazali za češko pivo i kobasice. Atmosfera je bila izvrsna, svi su bili zadovoljni a oko štanda je bilo neprestano mnogo ljudi.

Za uspješnu provedbu ovog događaja možemo zahvaliti svim učesnicima a posebno ekipi uz štand: Vlatka Šnobl, Morena Ulrich, Miroslav Horina, Dražen Machaček i Vjekoslav Bukač, fotografirao Jan Kolaček.

cesi-zagreb.hr

 

Grad ZagrebPrilog je dio programskoga sadržaja financiranoga od strane Grada Zagreba.
 

 

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.