Vjesnik: Za rasizam i ksenofobiju do tri godine zatvora
Ministri pravosuđa Europske unije usuglasili su u četvrtak na sastanku u Luxembourgu nacrt antirasističkog zakona oko kojega se zemlje se Unije prepiru već gotovo šest godina. Donošenje zakona kojim bi se na europskoj razini kriminaliziralo poticanje na rasizam i ksenofobiju, uključujući i nijekanje holokausta i genocida, dosad su otežavale zemlje istočne Europe koje su zahtijevale da se zakonom obuhvati i pitanje staljinističkih zločina.
No, ta skupina zemalja u kojoj se osim tri baltičke zemlje nalaze i Poljska i Slovenija, u četvrtak je odustala od svoga zahtjeva nakon što su se europski ministri deklaracijom obvezali da će novi zakon pratiti niz javnih rasprava o žrtvama totalitarnih režima.
Povjerenik Europske komisije za pravosuđe i sigurnosti Franco Frattini rekao je da je Komisija pristala organizirati javna saslušanja o "strašnim zločinima 20. stoljeća" u Sloveniji i jednoj od baltičkih država. "To je politički odgovor našim prijateljima koji su teško patili pod diktatorskim režimima", rekao je Frattini. Prema nacrtu zakona, javno poticanje na nasilje ili mržnju motivirano rasom, vjerom ili etničkom pripadnošću žrtve kažnjavat će se kaznom zatvora od jedne do tri godine.
Ista kazna primjenjivala bi se i na one koji "javno odobravaju, niječu ili grubo relativiziraju genocide, zločine protiv čovječnosti i ratne zločine", ali samo one koje su takvima priznati po statutu Međunarodnog kaznenog suda.
Nacrt teksta sročen je pažljivo kako bi bio prihvatljiv i onim zemljama Unije koje su zabrinute zbog mogućeg ugrožavanja slobode govora.
Osobito se to odnosi na pitanje holokausta: u nekim je zemljama nijekanje holokausta kriminalizrano, dok je u drugima poput Velike Britanije dopušteno ako izravno ne potiče rasnu mržnju.
Julijana Štrbić
Vjesnik
{mxc}