EU protiv Sarkozyja
Europska komisija šokirana je protekcionističkom retorikom vodećeg francuskog predsjedničkog kandidata Nicolasa Sarkozyja, piše Financial Times.
Povjerenica za konkurentnost, Nizozemka Neelie Kroes izjavila je na konferenciji za novinare u Berlinu kako je "doista šokirana" činjenicom da se jedan od kandidata "zauzima za više nacionalnih gospodarskih prvaka (national champions) i više protekcionizma". "Govor o nacionalnim gospodarskim prvacima pripada prošlosti. Govor o protekcionizmu pripada prošlosti. Jačanje zajedničkog europskog tržišta i prekogranična ulaganja", poručila je Kroes, "u interesu su Francuske."
U govoru pred mladim poduzetnicima u Parizu u petak Sarkozy je još otvorenije napao europsku politiku konkurentnosti i trgovinsku i monetarnu politiku, predstavivši se kao pragmatični branitelj interesa francuskog naroda, a ne rob liberalne ekonomske teorije. Rekao je da država ima ključnu ulogu u promicanju francuskih industrijskih interesa i da se gospodarski razvoj ne može prepustiti isključivo silama tržišta. "Javni sektor ima ulogu u stvaranju uvjeta za razvoj. Tržište nam ne govori sve, iako nam govori mnogo."
Glasnogovornik povjerenice Kroes odbacio je optužbe da se ona miješa u francusku predizbornu utrku. "Njezina stajališta o nacionalnim gospodarskim prvacima dobro su poznata i ona ih često ponavlja. Želimo europske gospodarske prvake. Konkurencija na domaćim tržištima pomaže potrošačima i tvrtkama."Glasnogovornik je poručio da će Bruxelles reagirati ako Sarkozy, u slučaju da osvoji predsjednički mandat, svoju retoriku pretvori u djela. "Ne možete nikoga spriječiti da govori kako želi protekcionističku politiku, no možete se s time pozabaviti ako poduzme konkretne mjere. Povjerenica ne prihvaća nikakve umjetne prepreke prekograničnim ulaganjima i preuzimanjima i mnogo smo puta pokazali da ćemo intervenirati."
U govoru u petak Sarkozy je rekao da je, što se gospodarstva tiče, liberalan političar "koliko se to može biti u Francuskoj, a da se ne umre". U prilog tomu pozvao je na veliku reformu restriktivnih francuskih zakona o radu, ocijenivši 35-satni radni tjedan, koji je uvela prethodna socijalistička vlada, gospodarskim samoubojstvom i socijalnim pokoljem. Obećao je da će smanjiti stopu nezaposlenosti sa sadašnjih gotovo devet na pet posto do kraja petogodišnjeg predsjedničkog mandata po uzoru na britansku "strogu, ali pravednu politiku tržišta rada." "Engleski socijalisti učinili su ono što mora učiniti francuska desnica."
Sarkozy je rekao da je "glavni problem Francuske to što joj godišnji gospodarski rast u zadnjih 15 godina jedan posto manji od rasta drugih vodećih industrijaliziranih zemalja". To pripisuje francuskom "rigidnom tržištu rada i velikoj nezaposlenosti". "Stvorili smo manje bogatstva jer smo manje radili."
No, bivši ministar financija napada i restriktivnu monetarnu politiku Europske središnje banke, smatrajući da je naštetila francuskoj konkurentnosti i neizravno smanjila kupovnu moć potrošača. "Nisam glasao za takvu Europu i takav euro. Želim da novac bude u službi rasta i zapošljavanja, a da pritom ne uništava konkurentnost francuskog gospodarstva", rekao je Sarkozy.
Hina
{mxc}