„Treba spriječiti Ruse da dalje šire svoj autokratski politički sustav“
Postoji točka kada su se srušile nade u demokratsku Rusiju, isti onaj trenutak od kojega je rad na ruskoj historiografiji ponovno postao opasan za povjesničare, a taj trenutak bilo je jutro 20. veljače 2014., kada su ruske postrojbe ilegalno marširale poluotokom Krimom, rekla je američko-poljska novinarka Anne Applebaum 20. listopada u govoru na dodjeli prestižne Nagrade za mir Njemačkoga udruženja izdavača i knjižara u crkvi sv. Pavla prigodom završetka Sajma knjiga u Frankfurtu.
Po njezinim riječima jutro 20. veljače 2014. bio je trenutak kada su se prošlost i sadašnjost sudarile, kada je prošlost ponovno postala nacrt za sadašnjost. Tada su stari planovi izvučeni iz istih sovjetskih arhiva, skinuta prašina i ponovno su korišteni. Tog dana u veljači poluotokom su vozila neobilježena ruska vozila, a vojnici nosili odore bez oznaka. Mnogi komentatori na Zapadu bili su zbunjeni i te ljude opisali kao separatiste. „Nisam bila zbunjena“, rekla je Applebaum, izvijestio je njemački Tagesschau.
Napomenula je kako se ta invazija dogodila na isti način kao i invazija na Poljsku 1944. To je bio plan. U međuvremenu su se ponavljali i drugi obrasci: zločini nad civilima, mučilišta, silovanja, dehumanizacija.
Rusija je već 2014. godine bila na putu prema totalitarnom društvu, nakon čega se taj proces samo ubrzao. Od 2018. više od 116 tisuća Rusa kažnjeno je zbog slobode govora, rekla je Applebaum.
Na početku rata postojala je golema podrška Ukrajini. U međuvremenu su se pojavile nedoumice i sve su glasniji pozivi na pacifizam.
„Poziv na pacifizam pred agresivnom, progresivnom diktaturom, može predstavljati samo popuštanje i prihvaćanje diktature“, rekla je Applebaum.
Pozvala je Nijemce da ne budu pacifisti – ljudi koji osuđuju ratove ili sukobe u bilo kojem obliku jer, kako je napomenula, već gotovo cijelo stoljeće znamo da zahtjev za pacifizmom u suočavanju s agresivnom i progresivnom diktaturom može jednostavno značiti popuštanje i prihvaćanje diktature.
Smatra kako bi „prava lekcija“ iz njemačke povijesti trebala biti da Nijemci „imaju posebnu odgovornost za obranu slobode i preuzimanje rizika pri tome“.
Odlučno upozorava kako treba spriječiti Ruse da dalje šire svoj autokratski politički sustav i poziva na isporuke oružja Ukrajini.
Upozorila je kako se Ukrajincima mora pomoći da pobijede skupa s demokratskim snagama koje brane njihove vrijednosti, i ne samo zbog Ukrajine, i ne samo vojno, nego i ideološki.
Anne Applebaum u svojim radovima razotkriva mehanizme autoritarnoga preuzimanja i zadržavanja vlasti i pokazuje koliko su demokratska društva krhka.
Nagradu za mir, vrijednu 25 tisuća eura, Njemačko udruženje knjižara i izdavača dodjeljuju od 1950. Lani ju je dobio anglo-indijski romanopisac i esejist sir Salman Rushdie. Nagradom se odaje počast osobama koje su pridonijele ostvarenju ideje mira književnim, znanstvenim ili umjetničkim djelima.
Applebaum je 2004. nagrađena prestižnom Pulitzerovom nagradom. Rođena je u Sjedinjenim Državama, a osim američkoga, ima i poljsko državljanstvo. Udana je za Radoslawa Sikorskoga, poljskoga ministra vanjskih poslova. Piše za The Atlantic, autorica je knjiga o totalitarizmu u istočnoj Europi „Crvena glad“, „Gulag“, „Željezna zavjesa“. Njezina posljednja knjiga, „Autokracija. Diktatori koji žele vladati svijetom“, objavljena je 2024. Na hrvatski jezik prevedena je njezina knjiga „Sumrak demokracije“, u izdanju Profil knjiga, 2022.
(mc, hkv)