Zabrana Telegrama – radi minimiziranja prijetnja nacionalnoj sigurnosti
Nacionalni koordinacijski centar za kibernetičku sigurnost (NCCC) odlučio je 19. rujna ograničiti korištenje platformom Telegram za prenošenje poruka osobama zaposlenim u državnim tijelima, vojnim postrojbama i objektima kritične infrastrukture, pišu ukrajinski mediji.
„Radi minimiziranja prijetnja donesena je odluka o zabrani instaliranja i korištenja Telegrama na službenim uređajima djelatnika državnih tijela, vojnih osoba, djelatnika sektora sigurnosti i obrane, kao i poduzeća - operatora kritične infrastrukture“, priopćila je Tiskovna služba Nacionalnog vijeća sigurnosti i obrane.
Iznimka će biti, kako se navodi, samo one osobe kojima je korištenje tog kanala za razmjenu poruka dio službene dužnosti.
Šef ukrajinskoga Ministarstva unutarnjih poslova i komunikacija Kiril Budanov iznio je podatke o dostupnosti ruskim specijalnim službama osobne korespondencije korisnika Telegrama, čak i izbrisanih poruka, kao i njihovih osobnih podataka.
„Uvijek sam se zalagao i zalažem se za slobodu govora, ali pitanje Telegrama nije pitanje slobode govora, to je pitanje nacionalne sigurnosti“, istaknuo je Budanov.
Predstavnici Službe sigurnosti Ukrajine i Glavnoga stožera Oružanih snaga Ukrajine, kako pišu ukrajinski mediji, primijetili su da se neprijatelj aktivno koristi Telegramom za kibernetičke napade, distribuciju phishinga i zlonamjernoga softvera, utvrđivanje geolokacije korisnika, ispravljanje raketnih napada itd.
Telegram je šifrirana aplikacija, s blizu milijardu korisnika i posebno je utjecajna u Rusiji, Ukrajini i republikama bivšega Sovjetskoga Saveza. Rangirana je kao jedna od glavnih društvenih mreža nakon Facebooka, YouTubea, WhatsAppa, Instagrama, TikToka i WeChata.
Pavel Durov aplikaciju za razmjenu poruka Telegram osnovao je 2013., a uhićen je 24. kolovoza 2024. navečer u zračnoj luci Le Bourget u blizini Pariza, nakon što je doputovao iz Azerbajdžana svojim privatnim zrakoplovom u pratnji žene i tjelohranitelja.
Francuske vlasti optužuju ga za opušteno postupanje s kriminalnim aktivnostima na njegovoj internetskoj platformi. Kaže se također da nije učinio dovoljno u borbi protiv trgovine drogom, prijevare i zlostavljanja djece na Telegramu – i odbio je surađivati s francuskim tijelima za provođenje zakona.
Pavel Durov smatra se ruskim mogulom društvenih mreža. Forbes njegovo bogatstvo procjenjuje na 15,5 milijarda dolara.
Godine 2006., zajedno sa svojim bratom Nikolajem, osnovao je platformu VK, ranije poznatu kao Vkontakte, ruski ekvivalent Facebooku. Nakon što je osnovao Telegram, Durov je prodao svoje dionice VK-a Alisheru Usmanovu, poduzetniku lojalnomu Kremlju, ali je u početku ostao na platformi kao direktor.
Ruska je država jedno vrijeme bila neprijateljski raspoložena prema Pavelu Durovu. Ali nakon njegova uhićenja, kako pišu zapadni mediji, u Moskvi je zavladao nemir, budući da je Telegram postao naširoko korišten alat u ratnim vremenima.
(mc, hkv)