Politički komentator Sunić o američkim predsjedničkim izborima
Kamala Harris je oličenje postmoderne Amerike. Računat će na progresivne glasače s istočne i zapadne obale, a Trump je logistički u puno boljoj poziciji te će računati na glasove iz srednje Amerike, rekao je u emisiji "Studio 4" politički komentator Tomislav Sunić, govoreći o pozicioniranju kandidata nakon što se Joe Biden povukao iz utrke za Bijelu kuću, prenosi HRT.
Upitan jesu li Demokrati odahnuli kada je Joe Biden odustao od reizbora, politički komentator Tomislav Sunić, upozorio je kako treba biti oprezan s ranim zaključivanjem.
- Nije baš da su Demokrati odahnuli. Upravo sada moraju stvoriti jednu vladu u sjeni koju Donald Trump već ima. Ako gledamo s logističke perspektive, Trump je u puno boljoj poziciji nego Demokrati, jer oni moraju navrat-nanos stvoriti svog predsjedničkog kandidata, rekao je.
- Hoće li Kamala Harris i tu trebamo biti jako oprezni - to prihvatiti - to je još upitno. Moramo gledati što će se dogoditi 19. kolovoza, kazao je.
Ustvrdio je kako su Demokrati skupili dosta novca, ali je potrebno pričekati rezultate Demokratske nacionalne konvencije.
Michelle Obama, rodno-etnički ključ (DEI) i američki zakoni
Upitan postoji li mogućnost da se u utrku uključi Michelle Obama, Sunić je istaknuo kako se i o tome govori.
- O tome se dosta govori. Moramo raščistiti tu jednu stvar. Ono što je simptomatično, Kamala Harris nije se sama gurala na mjesto kandidata na predsjednika nego je postavljena od Demokrata. U svakom slučaju, moram ponoviti da je logistički i tehnički - Trump u puno boljoj poziciji, ponovio je.
Zašto su federalni zakoni ključni za izbore i kakve veze to ima s rodno-etničkim ključem?
- Meni je žao što se o tome puno ne govori. Etnički faktor je bit američke politike. Znamo iz kojih razloga se o tome ne govori. Konačno i ta riječ etnička nije adekvatna, bolje bi bilo rasna riječ. Međutim, ona je izbačena iz našeg rječnika. SAD je posljednjih 40 godina temeljito izmijenio svoju demografsku i etničku strukturu. Danas imamo pola Amerikanaca koji su europskog podrijetla, a ostala polovica - koja je sklona Demokratima - nije, pojasnio je.
Naglasio je ipak, kako ih ne bi smjeli tretirati kao homogeni blok jer "se oni isto bore za svoj dio kolača".
Uoči Demokratske nacionalne konvencije
Sunić je upozorio kako se Kamala Harris može naći u problemima, iako je većina biračkog tijela naklonjena Demokratima.
- Postoji izvjesnih dilema. Vrlo škakljiva situacija. Imate 50 milijuna Amerikanaca koji su latinoameričkog podrijetla. Skloni su demokratskoj stranci, međutim - problem je što su oni vrlo, vrlo konzervativnih stavova koji se potpuno razilaze s Kamalom Harris koja je zagovornik transrodne ideologije, slobodnog pobačaja. Ona predstavlja oličenje jedne postmoderne Amerike gdje čovjek može birati svoj identitet. Tu je njen najveći glasački bazen, pogotovo na zapadnoj obali i na istočnoj obali, objasnio je.
Ustvrdio je kako često, kada razmišljamo o SAD-u, mislimo na New York i Los Angeles, a zaboravljamo na ostatak Amerike koji nije nužno progresivan.
- Tu ona neće nikako proći. Ona u srednjoj Americi nema jako tijelo. To je konzervativna Amerika, kazao je.
Atentat na Trumpa i propusti Tajne Službe
Sunić se osvrnuo i na priznanje šefice Tajne službe Kimberly Cheatle koja je priznala kako je došlo do propusta prilikom atentata na Donalda Trumpa.
- Ona je pod nadležnosti Ministarstva za domovinsku sigurnost. Njen šef je gospodin Alejandro Mayorkas koji je izuzetno jaka osoba, možda najjača u cijeloj Americi. Oni se bave sa sigurnošću zemlje, čak i unutarnjom špijunažom, istaknuo je.
- Ako gledamo njen pedigre, ona je bila feministički nastrojena. Upravo u ovom trenutku se nalazi na saslušanju u Kongresu i najvjerojatnije je da će je Kongres najuriti, nastavio je.
- Trump je tražio da mu se dodijeli dodatna sigurnost i dosta je ljut na nju, premda, logično - to diplomatskim jezikom ne ide u javnost, zaključio je.
"Umjesto da Hrvatska uči od Amerike, Amerika bi puno toga mogla naučiti od raspada Jugoslavije"
Sunić se još jednom osvrnuo na etničke kvote u politici te povukao paralelu između Jugoslavije i SAD-a.
- Ja sam tu dosta jasan. Umjesto da Hrvatska uči od Amerike, Amerika bi puno toga mogla naučiti od raspada Jugoslavije. Nije se gledalo kolika je sposobnost, nego se gledala stranačko-etnička pripadnost, kazao je.
- To je vrlo slično u Americi. U SAD-u imate federalne zakone. Imaju poseban izraz - DEI. To je slabost, ali može biti i snaga. Multikulturalne zemlje nigdje ne funkcioniraju. To mi ne želimo u javnosti kazati, uzmite Jugoslaviju, uzmite Južnu Afriku. Oni su se riješili "loših bijelaca", ali vidite što se zbiva tamo svaki dan, dodao je.
(hkv)