'Vlada će omogućiti dvojezičnost ne zbog pravne, nego ispravne države'

Nakon niza kritika koje su stigle iz Vukovara zbog činjenice da se sukladno Ustavnom zakonu o pravima nacionalnih manjina u tom gradu mora osigurati dvojezičnost, temu se nije moglo izbjeći ni na današnjem domjeniku Srpskog narodnog vijeća povodom pravoslavnog Božića, prenosi tportal.hr.

Pojašnjavajući rasprave do kojih je došlo u javnosti, ministar uprave Arsen Bauk kazao je da je popis stanovništva pokazao da je u 24 općine i grada broj pripadnika nacionalnih manjina 60297555prešao trećinu od ukupnog broja stanovnika u toj općini ili gradu, čime se automatski ostvaruje zakonsko pravo za ravnopravnu uporabu jezika.

'U 20 općina se radi o srpskom jeziku, a u po jednoj općini radi se o mađarskom, talijanskom, slovačkom i češkom jeziku. U većini općina je i dosad bila obaveza dvojezičnosti. Ono što je izazvalo pozornost je da je temeljem novog popisa stanovništva u gradu Vukovaru broj pripadnika srpske manjine s 32 došao na 34 posto. Prešlo se 33 posto i u primjerenom roku treba primijeniti Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina i Zakon o uporabi jezika i pisma. Vukovar je onoliko hrvatski koliko se u njemu poštuju hrvatski zakoni i s poštivanjem ovog zakona bit će jedan korak više u Hrvatskoj nego dosad', kazao je Bauk.

U svom obraćanju na domjenku po pitanju dvojezičnosti prozborio je i premijer Zoran Milanović, prisjetivši se pritom i svog susjeda iz djetinjstva.

'Prije puno godina izlazio je Nedjeljni vjesnik i na zadnjoj strani bila je skandinavka, koji put sam je rješavao. Susjed je bio primorac, u mirovini, iz Hreljina, kraja glagoljice i svaki put bi nam, kako je bio štedljiv, vraćao navečer Vjesnik s ispunjenom križaljkom na glagoljici i to me toliko fasciniralo, taj misterij glagoljice me toliko obuzimao da je nikada nisam uspio pošteno naučiti, ali sam shvatio i tada i kroz takve događaje što je hrvatski identitet. Da smo jedini narod zapadnog kršćanstva koji ima svoje posebno pismo, svoju ćirilicu. I kada tako kao Hrvat gledam, kako mogu biti protiv prava nekoga da bude drugačiji i da koristi svoje pismo, pisalo to u zakonu ili ne pisalo u zakonu', zapitao se Milanović.

Nadodao je kako se ovih dana čuju 'stari izgovori, trikovi, magle o tome kako je dvojezičnost neprihvatljiva i kako je zakon loš.'

'To je dobar zakon i svima u Hrvatskoj koji žele zakonom koristiti svoje nacionalno pismo, to ćemo omogućiti. Ova Vlada neće to omogućiti zato što to piše u zakonu i zato što je Hrvatska pravna država, nego zato što je ispravna država i dok god sam predsjednik Vlade to će biti ispravna država', rekao je Milanović.

(hkv)

Čet, 16-01-2025, 15:48:35

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.