Hrvatsko izaslanstvo na Parlamentarnoj skupštini NATO-a u Daytonu

Može li neki 'nadograđeni Dayton', koji bi rezultirao funkcionalnom BiH, postati dio Trumpova trumpvanjskopolitičkog plana, dakle postati politički realna opcija? Zasad na to pitanje nema jednoznačnog odgovora. Ali izgledno je da postoje projekti i pokušaji animacije i senzibilizacije američkog predsjednika da i BiH uvrsti u svoju vanjskopolitičku agendu.

Jedan od takvih projektnih pokušaja nedavno se dogodio upravo u Daytonu, u sklopu zasjedanja Parlamentarne skupštine NATO-a, kojoj je priključeno i (šest mjeseci preuranjeno) obilježavanje tridesetogodišnjice Daytonskog sporazuma. Usprkos tomu što je na njemu sudjelovalo iznimno jako hrvatsko izaslanstvo – premijer Andrej Plenković, aktualni ministar vanjskih poslova Goran Grlić Radman i dvojica bivših ministara, Mate Granić i Miomir Žužul, koji su danas među posljednjim živim dužnosnicima iz vremena nastanka daytonskoga mirovnog procesa – u hrvatskome medijskom prostoru taj je događaj prošao gotovo neprimjetno. No zato je vrlo velik odjek imao u bosanskohercegovačkim medijima.

Propast pokušaja senzibilizacije

– Hrvatska delegacija došla je ne samo s koordiniranim porukama za panele nego i s jasnom strategijom zastrašivanja i cenzurisanja učesnika s pro-bh stavovima – požalio se Ismail Ćidić, predsjednik Bosnian Advocacy Centera, jedne od lobističkih organizacija za promicanje bošnjačkog unitarizma, odnosno ideje 'građanske BiH'. I još gore, prema Ćidiću, koji je mlada bošnjačka nada u međunarodnoj lobističkoj mreži: – Nakon panela ​hrvatska delegacija raširila bi se po hodnicima nastavljajući lobirati među pojedinim američkim učesnicima ili ulaziti u sukob s pro-bh učesnicima​ iznoseći uvrede i prijetnje.

Bošnjačku političku javnost osobito je uznemirio, kako to Slobodna Bosna piše, 'penzionisani hrvatski diplomat Miomir BiH SADŽužul koji se s dozom prezira obraćao svom kolegi učesniku na panelu.' I opisuje detaljno kako je Žužul, suvereno i s profesorskim autoritetom, demontirao pokušaj mladoga bošnjačko-američkog politologa Jasmina Mujanovića da politički centraliziranu unitarnu iliti, kolokvijalno, 'građansku'​ BiH ponudi kao poželjan koncept novoj Tumpovoj administraciji.

Iako je bošnjački pokušaj senzibilizacije Trumpove administracije za njihov politički koncept ovoga puta neslavno propao, nije riječ o naivnom pokušaju. Bošnjački su lobisti vješto iskoristili mogućnost da se tema BiH i nadogradnje Daytonskog sporazuma stavi u kontekst Parlamentarne skupštine NATO-a, što joj daje i razinu i vidljivost da se u tom formatu pokuša progurati vlastiti politički koncept. A navodno je i kuvajtski novac bio od pomoći. To je mnogo ozbiljnije od onoga što je prije toga vrlo sirovo učinio srpski vožd Aleksandar Vučić pokušavši se 'ubaciti' na Trumpovu večeru, ali ​je zaustavljen pred vratima Mar-a-Laga. Ili onoga što je jednako sirovo učinio Milorad Dodik pokušavši prikazati političko bratstvo s izraelskim premijerom Netanyahuom na skupu o holokaustu u Haifi, ali ​je zamoljen da se udalji sa skupa i napusti Izrael.

No, ujedinivši napokon prethodna iskustva i aktualnu političku moć, hrvatsko je izaslanstvo, vođeno na najvišoj razini (premijer Plenković), pokazalo da vrlo uvjerljivo može zaustaviti takve pokušaje, ali i koja je prednost istupanja s pozicije članice NATO-a. Za razliku od onoga originalnog Daytona, kada je Hrvatska tretirana kao jedna od 'zaraćenih strana'.

Ključ za novi američki angažman

Ipak, ništa od dosad viđenoga nije dovoljno da Trump uvrsti BiH u svoju političku agendu. Nazočnost zamjenika američkoga državnog tajnika Christophera Landaua na skupu u Daytonu govori da to nije nemoguće. Njegove poruke Hrvatska Natosudionicima rasprave skiciraju preduvjete takva angažmana. Prvo, SAD će se uključiti i pomoći samo ako narod(i) BiH to žele. Pritom je Landau napravio distinkciju između političara (koji to, barem oni iz BiH, sigurno ne žele, nap. a.) i naroda. Drugo, SAD se više ne će baviti projektima 'izgradnje nacije', čiji je 'laboratorij' BiH bila u posljednjih trideset godina. I treće, taj bi dogovor 'morao uzimati u obzir regionalne uvjete i realitete', što se može čitati kao utjecaj na regionalnu sigurnost i strateške projekte poput nove europske energetske mreže i Inicijative triju mora. To je ključ za novi američki angažman i u prednosti će biti onaj tko kroz tu prizmu bude sagledavao budućnost BiH. Hrvatska tu mora biti zainteresirana strana jer je stabilna, prozapadna BiH za Hrvatsku egzistencijalno važna. Pozicija članice NATO-a i EU-a pritom je velika prednost. A daytonski je skup pokazao da, uz malo dobre volje, Hrvatska ima kapacitet biti više od promatrača.

Višnja Starešina
Lider

Pet, 13-06-2025, 02:11:02

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.