Nakon izjave predsjednika Mesića dane 22. travnja na komemoraciji u Jasenovu kako je "Jasenovac je bio jedno od najgroznijih stratišta što ih je u okupiranoj Europi uspostavio fašizam" (valjda nacizam, op. ur.) nije trebao dugo čekati da netko u Beogradu politički poentira na ovu izjavu. Jutarnji list danas javlja kako je Vlada Srbije službeno protestirala protiv “nelegitimne i nedobronamjerne” kampanje u Hrvatskoj nakon presude kojom je Srbija oslobođena krivnje za genocid u BiH. Kao jedan od razloga zbog kojih bi Hrvatska trebala odustati od svoje tužbe u protestu Vlada Srbije navedeno je "nekoliko desetljeća unazad, kada je na prostorima sadašnje Hrvatske i BiH počinjen sistematski i državni genocid nad Srbima, Židovima i Romima, nije bilo ni pravne mogućnosti da se sudi za genocid".

U nastavku donosimo potpuniju vijest iz jutarnjeg lista.

 

Jutarnji list: Nota MVP-a Srbije - Predbacujete nam zločin, a krivi ste za genocid nad Srbima 

Srbija od Hrvatske traži da prekine kampanju protiv presude kojom je odbačena krivnja Srbije za genocid u BiH, upozoravajući da "sistematski i državni genocid" nad Srbima u Drugom svjetskom ratu nije osuđen.

Vlada Srbije službeno je protestirala protiv "nelegitimne i nedobronamjerne" kampanje u Hrvatskoj nakon presude kojom je Srbija oslobođena krivnje za genocid u BiH. Iz ministarstva vanjskih poslova Srbije početkom tjedna upućena je diplomatska nota kojom srpska vlada poziva na zaustavljanje kampanje onih koji traže reviziju presude Međunarodnog suda pravde u Haagu u sporu između BiH i bivše SRJ, i to u ime "zajedničke budućnosti, pomirenja između Srba i Hrvata, zbog svega što nas neraskidivo spaja".

“Nekoliko desetljeća unazad, kada je na prostorima sadašnje Hrvatske i BiH počinjen sistematski i državni genocid nad Srbima, Židovima i Romima, nije bilo ni pravne mogućnosti da se sudi za genocid”, ističe se u dopisu. Iz ministarstva Vuka Draškovića podsjećaju Zagreb da je “u vrijeme nedavnih ratova u bivšoj Jugoslaviji” Srbija bila jedino mjesto gdje se, “takoreći svakodnevno demonstriralo protiv rata i protiv zločina”, pa zaključuju da nitko dobronamjeran ne može povlačiti znak jednakosti između Srbije i tadašnjeg režima u Srbiji.

Politolog i bivši veleposlanik Ivan Grdešić kaže da je krajnje nekorektno i nediplomatski da jedna država na takav način reagira na medije u drugoj državi.

- Normalno je da reagiraju na službene stavove, izjave predsjednika Vlade ili Sabora, ali ovo je krajnje neprimjereno i neuobičajeno.

Ministarstvo vanjskih poslova jedne države ne bi si smjelo dopustiti da komentira medijske napise - kaže Grdešić, ocjenjujući da takva nota nije ni u duhu dobrosusjedskih odnosa.

- Što ih briga što mi komentiramo i kako.

Pritom ne dopuštaju izjednačavanje sadašnje vlasti u Srbiji s Miloševićevim režimom, a sami izjednačavaju hrvatsku državu s NDH, iako između Hrvatske i NDH ne postoji državni kontinuitet, a između sadašnje i Miloševićeve Srbije, naravno, postoji - ocijenio je Grdešić.

Branko Caratan, također bivši veleposlanik i stručnjak za međunarodne odnose, kaže da je smiješno pozivati se na zločin počinjen prije pedeset godina, jer bi se nakon toga mogli pozvati na neki drugi otprije 80 godina ili iz srednjeg vijeka. Ne može se jedan zločin pravdati drugim, niti se moj zločin može opravdati tuđim, ističe. Zločini devedesetih i njihovo kažnjavanje ne mogu se uspoređivati s onima iz Drugog svjetskog rata, kaže Caratan, jer se odnos prema ratnim zločinima u svijetu radikalno promijenio.  

Snježana Pavić

{mxc}
Sri, 11-12-2024, 08:25:55

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.