Plenković ubacuje armaturu u trećejanaurski mainstream
Čuvajmo bratstvo i jedinstvo, kao zjenicu oka svog.
- Jugoslavenska komunistička parola
“”
Iz kruga koalicijskih partnera HDZ-a jutros nam je potvrđeno da je dogovoren ostanak dosadašnjeg guvernera centralne banke Borisa Vujčića, piše danas Jutarnji list, nakon što su jučer hrvatski mediji izvještavali kako je HDZ 'zaboravio' da ovome istječe mandat i da HDZ nema drugoga kandidata.
Konzultacije koalicije oko imenovanja prvog čovjeka hrvatske monetarne vlasti dogodile su se doslovno u zadnji tren: Borisu Vujčiću danas je, naime, zadnji radni dan i on od ponedjeljka zapravo privremeno neće biti guverner nego će njegovu funkciju preuzeti njegov zamjenik Relja Martić. Sabor bi svakako sljedećeg tjedna trebao donijeti odluku o imenovanju Borisa Vujčića jer do kraja tjedna ističe i mandat zamjenika Relje Martića, a nije prihvatljivo da Hrvatska narodna banka bude obezglavljena, makar i na vrlo kratak rok, piše dalje Jutarnji list.
Sve po starom
Boris Vujčić na mjesto zamjenika guvernera Hrvatske narodne banke došao je 2000. godine, a za vrijeme većine Zorana Milanovića 2012. postao je guvernerom. Sada će mu novi mandat izglasovati Plenkovićeva većina.
Boris Vujčić je zanat izučio pod patronatom Željka Rohatinskog, koji se proslavio prodajom hrvatski zlatnih rezervi nasljeđenih od Jugoslavije, kada je cijena zlata bila praktički u povijesnom minimumu. Od 15,5 tona zlata po mizernim je cijenama 13,1 tonu HNB prodao u vrijeme vlade Ivice Račana samo par mjeseci nakon što ih je RH dobila, a ostatak od 2,4 tone prodala je HDZ-ova Vlada u vrijeme Ive Sanadera, doduše po dvostruko višoj cijeni. Obzirom na današnju cijenu zlata obje su nas pogrešne procjene o prodaji državnog zlata koštale oko tri milijarde kuna, pisao je svojedobno zadarski Narodni list. Zato će, valjda za nagradu, Rohatinski u Londonu primiti nagradu za najboljeg guvernera na svijetu u 2008. godini.
Glavni zadatak Borisa Vujčića, pogađamo, bit će ukidanje hrvatske kune i sve to u trenutku kada su svi u Europi svjesni da dosadašnja radikalna centralizacija dovela EU u veliku krizu i kada, primjerice, Italija ozbiljno razmišlja o napuštanju eura.
(hkv)