V. maceljski križni put "Stopama pobijenih"
U subotu 5. travnja župa Đurmanec i Udruga Macelj 1945. tradicionalno su organizirali Križni put "Stopama pobijenih" od Đurmanca do Maclja. I pored kišovitog vremena, višesatno pješačenje i molitva, okupilo je oko tristotinjak hodočasnika iz Zagreba, Varaždina i Hrvatskog Zagorja. Prva postaja Križnog puta je željeznička stanica Đurmanec, gdje su početkom lipnja 1945. zarobljeni civili i razvojačeni vojnici iskrcavani i tjerani na svoj posljednji marš smrti u Maceljsku goru, prema mjestima pogubljenja. Taj put vodi pored župne crkve sv. Jurja, prema mjesnom groblju gdje je 1945. bio logor i potom u smjeru Donjeg Maclja, prema stratištima u Smiljanovoj Grabi i Lepoj Bukvi. Krajnja postaja je grobnica žrtava pored crkve Muke Isusove dovršene i blagoslovljene 2007. godine na spomen svim maceljskim žrtvama.
Macelj je najveće stratište hrvatskog svećenstva i civila u današnjoj Republici Hrvatskoj. Iskopane lubanje s prostrijeljenim ili razbijenim potiljkom, udovi žrtava vezani žicom i ostaci osobnih stvari žrtava, dokaz su teških komunističkih zlodjela u maceljskoj "Gori zločina". Popis svećenika na grobnici u Macelju nedvojbeno ukazuje na opseg tragedije egzodusa hrvatskog naroda, od Hercegovine, srednje Bosne, Srijema, Slavonije, Primorja, sve do Marije Bistrice. Macelj je najveće stratište u Republici Hrvatskoj po do sada 1.163 dokazanih i dostojno pokopanih hrvatskih žrtava komunizma. Macelj je ujedno i najveće stratište katoličkog svećenstva u Republici Hrvatskoj. Okruženje oko jame IVd u Lepoj Bukvi doslovno je sveto tlo, natopljeno mučeničkom krvlju, jer su tu okrutno poubijani ukupno 21 svećenik, franjevac i bogoslov te gurnuti u zajedničku jamu. Učinio je to poznati partizanski krvnik u noći 4./5. lipnja 1945.
Križni put moli se prema tekstu fra Bonaventure Dude, koji je napisan 2008. g. za maceljske mučenike. Tekst povezuje Muku Kristovu s trpljenjem žrtava okrutnog boljševizma i zločinačkog komunizma. Ubojstva svećenika bila su posebna partizanska praksa i to se ne smije zaboraviti. Maceljski križni put hodočasti se pod imenom "Stopama pobijenih", upravo kako bi se uočila veličina tragedije hrvatskog naroda poslije Drugog svjetskog rata i krvavog pokolja u Maceljskoj gori, povezanog sa stradanjima civila i katoličkog svećenstva od Hercegovine, Srijema, Srednje Bosne, Primorja, sve do Hrvatskog Zagorja.
Na kraju križnog puta u Crkvi Muke Isusove župnik fra Vlado Mustač služio je svetu misu za sve maceljske žrtve, sa prisjećanjem svih žrtava križnih puteva poslije Drugog svjetskog rata te svih žrtava hrvatskih branitelja u obrambenom Domovinskom ratu. Molilo se i za prošle godine preminulog Stjepana Brajdića, prvog predsjednika Udruge Macelj 1945., svjedoka zlostavljanja od komunističkog režima poslije Drugog svjetskog rata. Na križnom putu sudjelovali su mnogi članovi Udruge Macelj 1945. s novoizabranim članovima Središnjeg odbora i novim predsjednikom dr. Stjepanom Bačićem. Poslije mise dr. Stjepan Bačić u društvu članova Udruge Macelj 1945. posjetio je područje Ilovec, stratište gdje su iskapane žrtave 1992. godine.
Tekst: Damir Borovčak
Slike: Zvonimir Atletić