Privatno i službeno - Jugoslavija, Jugoslavija
Glavni analitičar hrvatskog predsjednika "privatno" smatra da bi EU trebao sniziti pristupne kriterije za sve zemlje zapadnog Balkana i da bi sve te zemlje, uključujući i Kosovo i Srbiju, trebale biti primljene u EU po ubrzanom postupku, najdulje za osam do deset godina, glasi današnja vijest u Večernjem listu.
Tu je tezu Dejan Jović iznio u članku objavljenom prošlog tjedna na blogu Centra za južnoeuropske studije u Grazu i u časopisu Politička misao, a potrebu ubrzane integracije zapadnog Balkana u EU Jović vidi zbog opasnosti da Rusija, nakon krize na Krimu i zbog zaoštravanja odnosa sa Zapadom, proširi svoj utjecaj na dijelove Balkana. U kombinaciji s mogućim širenjem utjecaja Turske, Jović smatra kako postoji opasnost da se stvore nova razgraničenja u Europi.
No, u istupu Dejana Jovića nema ničeg privatnog. Naime, početkom ožujka hrvatska ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić u neformalnom diplomatskom dokumentu predložila je drugim zemljama EU da se Bosni i Hercegovini odobri status "specijalne kandidatkinje za EU". Ideja je jednostavna. Prvo za Bosnu i Hercegovinu izboriti hitni početak pregovora s EU i ekspresni ulazak u EU, a kad je presedan napravljen lako se ista pravila primijene primjerice na Republiku Srbije, bez koje nema nikad prežaljenih jugoslavenskih integracija i bez koje anacionalni elementi poput Vesne Pusić ne mogu računati da će vječno ostati na vlasti.
Trajni projekt
– Naša inicijativa trajni je projekt. No, svakako već danas se može reći da je potreba da se definira drukčiji, proaktivniji pristup Bosni i Hercegovini prepoznata i uhvatila je korijene. Na nama je da smislimo najracionalniji, najefikasniji pristup i hrvatski je prijedlog doprinos tome. Nadamo se da će sve zemlje dati svoj doprinos i da ćemo na kraju izići s jednom strategijom za BiH koja će imati proaktivni pristup. Dakle, ni na koji način neće snižavati kriterije, upravo obrnuto, ali će EU i države članice zauzeti proaktivni stav u suradnji s BiH da BiH može postići te kriterije umjesto da samo visoko postavimo letvicu i čekamo da se nešto dogodi. To je zapravo bit našeg pristupa, ne treba samo čekati da se nešto dogodi, treba aktivno raditi s BiH – rekla je Vesna Pusić sredinom ožujka u Bruxellesu.
Zato "privatne" istupe glavnog predsjednikovog analitičara i službene istupe ministrice vanjskih poslova treba gledati kao dio jedne sustavne politike vraćanja Hrvatske u okvir iz kojeg smo se jedva izvukli nakon krvavog rata. A od kuda se ta politika koordinira isto nije teško pogoditi. Mi bismo se kladili na zemlju koja je dva sata leta od Hrvatske, a tisuću svjetlosnih godina od njenih interesa.(mm)