Kaja Kallas u BiH
Visoki dužnosnici Bosne i Hercegovine (BiH) dočekali su europsku povjerenicu za vanjsku i sigurnosnu politiku Kaju Kallas s podijeljenim stavovima i „službenim“ pozivom snagama EUFOR-a da pruže asistenciju policijskim agencijama u BiH u provođenju odluka pravosudnih organa, konkretno u slučaju Milorada Dodika i drugih.
Zaključak o tome donijeli su članovi Predsjedništva BiH Denis Bećirović i Željko Komšić na sjednici u Sarajevu, dok se predsjedateljica Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda, Željka Cvijanović, usprotivila toj odluci, naglasivši da će – ako bude potrebno – ovo pitanje uputiti i Narodnoj skupštini Republike Srpske (RS).
Kallas je upravo obilaskom jedinica EUFOR-a u Sarajevu započela svoj službeni posjet BiH. U bazi EUFOR-a izrazila je zabrinutost zbog djelovanja rukovodstva Republike Srpske. „Lideri RS-a urušavaju ustav i pravni poredak, prijeteći fundamentalnim slobodama svih građana“, kazala je, naglašavajući da su upravo takve akcije suprotne obvezama na europskom putu.
Kallas: „Vlasti RS-a podrivaju rad institucija"
Kallas je poručila da Europska unija (EU) ne će tolerirati prijetnje teritorijalnom integritetu i suverenitetu BiH i da je svaki pokušaj slamanja države „neprihvatljiv“. Podsjetila je na nedavno povećanje broja vojnika u misiji EUFOR-a kao „dokaz posvećenosti EU-stabilnosti regije i sigurnosti BiH".
Zatim je razgovarala sa članovima Predsjedništva BiH, naglasivši da „EU ostaje posvećena europskoj budućnosti BiH, ali i očuvanju njezinog suvereniteta i institucionalnog poretka". „Ustav BiH je kamen-temeljac mira i njegovo poštivanje je obvezno. Opasno je bilo kakvo djelovanje kojim se podriva integritet i suverenitet ove zemlje", rekla je Kallas.
Zabrinuta je aktivnostima vlasti RS-a, jer one „podrivaju rad institucija i pružanje javnih usluga“. U tom kontekstu izrazila je zahvalnost srpskim kadrovima u institucijama BiH koji nisu podlegli političkim pritiscima da se povuku iz državnih institucija.
Cvijanović o različitim stavovima
Jasno je poručila da „ne postoji način da se postane članica EU-a bez punog poštivanja vladavine prava i institucija koje predstavljaju državu u cjelini“. Govoreći o „međunarodnoj superviziji“, podsjetila je da se ona može povući samo uz konkretan napredak: „Što BiH prije bude usvajala reforme, to će se prije ugasiti međunarodna supervizija“, rekla je Kallas.
Predsjeteljica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović govorila je o različitim stavovima unutar BiH. „Ovo je bila prilika da naša gošća vidi kako mi različito vidimo sve probleme u BiH.“ Kritizirala je ulogu Ureda visokog predstavnika u BiH (OHR). „Ne slažem se da treba postojati neki neizabrani stranac koji donosi zakone“, rekla je, pozivajući na „unutarnje dogovore".
U kontekstu političke i sigurnosne krize u BiH, Cvijanović nije osudila neustavne zakone RS-a, već „atmosferu političke isključivosti u Sarajevu“. „Sve što čujem u kozmopolitskom Sarajevu je – uhiti, skloni s vlasti."
Bećirović: Dodik i njegovi suradnici su „grupa odmetnika"
Za razliku od Cvijanović, član Predsjedništva BiH iz reda bošnjačkog naroda, Denis Bećirović, podsjetio je na neustavne zakone RS-a koji su generirali krizu u državi. Upozorio je na opasnu iluziju da je moguć „mirni raspad BiH“. „Takva retorika vodi ka katastrofi“, kazao je.
Pozvao je međunarodne aktere da ispune svoje obveze. „Međunarodna zajednica, uključujući EU, visokog predstavnika, NATO i EUFOR, moraju raditi svoj dio posla“, kazao je Bećirović, nakon poziva EUFOR-u da asistira bh. policiji u provođenju naloga protiv Dodika i drugih.
Za Dodika i njegove suradnike rekao je da su „grupa odmetnika koja ne poštuje Ustav BiH, zakone BiH, odluke Ustavnog suda, niti međunarodne norme i institucije poput UN-a, OESS-a, Vijeća Europe".
Upozorio je da su zakoni koje potpisuje Dodik „u potpunoj suprotnosti s Dejtonskim mirovnim sporazumom“, te podsjetio da ih je Ustavni sud BiH već proglasio nevažećim. „Zamislite da u nekoj drugoj državi niža razina vlasti zabrani djelovanje institucija državne razine. To je apsurd“, dodao je Bećirović.
„Dijalog i zajednički dogovor“ s kreatorima antiustavnih zakona
Član Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda, Željko Komšić, reagirao je na izjavu Željke Cvijanović koja je sugerirala da su politički stavovi članova Predsjedništva BiH utjecali na zahtjev za uhićenje Milorada Dodika i drugih. „Nisu, gospođo Cvijanović, Vaše kolege rekle 'hapsi'. 'Hapsi' je rekao sud kao institucija koja je nadležna za to", naglasio je Komšić.
Poput Cvijanović, predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto je tijekom susreta s Kajom Kallas naglašavala potrebu za „dijalogom i zajedničkim dogovorom“ predstavnika sva tri konstitutivna naroda.
Europsko nejedinstvo i dvosmislene poruke
Prema analitičarima, poruke nakon susreta bh. dužnosnika i gošće iz Bruxellesa ne donose puno novog. Politička analitičarka iz Banjaluke Tanja Topić smatra da EU prema krizi u BiH ne nastupa jedinstveno te da šalje istovremeno jasne, ali i dvosmislene poruke.
„Jedan sloj tih poruka je podrška teritorijalnom integritetu, suverenitetu, stabilnosti i miru u BiH. Drugi sloj, međutim, predstavlja prepuštanje rješenja domaćim, fragilnim institucijama koje teško podnose politički pritisak i kroz koje se prelamaju složeni etno-nacionalni odnosi“, navodi Topić.
Ona posebno ističe kontradikciju u europskom pristupu: dok se u reformskom procesu traži dosljedna vladavina prava, rješenje krize u BiH pokušava se pronaći kroz politički dijalog – i to s akterima koji su ugrozili ustavni poredak države. „Tako jedan sloj ovih poruka postaje kontroverzan i ostaje u domeni političkih fraza“, zaključuje Topić.
Samir Huseinović
Deutsche Welle