„Minijaturni plakati s vlastitim umjetničkim izričajem“
„Mali veliki svjetovi: 100 minijatura, 1 autor“, naziv je izložbe poštanskih maraka koje je dizajnirao nagrađivani grafički dizajner Dean Roksandić, svečano otvorene u Galeriji Bernardo Bernardi na Pučkom otvorenom učilištu u Zagrebu u četvrtak 7. studenoga. Posjetitelji do 4. prosinca mogu razgledati (služeći se i povećalom) poštanske marke, koje su i svojevrsno putovanje novijom hrvatskom društvenom i športskom poviješću, važnim obljetnicama, ali i prirodnim ljepotama naših nacionalnih parkova, minerala i stijena, mostova i vijadukata.
Snimio: Darko Smoljan
Kako je prigodom otvorenja istaknuo autor Roksandić, želio je mlađim naraštajima ukazati na važnost komunikacijskoga sredstva koje je bilo presudno od osnutka 1830-ih godina pa sve donedavno, kada su prevladale informacijske tehnologije. Odrastajući uz poštanske marke, slanje pisama i razglednica, Roksandić je u njima najmanje vidio sredstvo za potvrdu plaćene pošiljke, a više prigodu za komunikaciju između pošiljatelja i adresata, tražeći u njihovu dizajnu i ono što ostaje za vječnost – umjetničku vrijednost.
„Strukturalni i promišljeni pristup dizajnu Deana Roksandića na najbolji način ilustrira dugogodišnja suradnja s Hrvatskom poštom, u okviru koje je tijekom 14 godina realizirano više od 130 izdanja. Zastupljene su najrazličitije teme, od nacionalne povijesti, likovne umjetnosti i kulturne baštine, do sporta i za vizualizaciju vrlo zahtjevnih pojmova, kao što je inovativnost“, zapisala je, među ostalim, u katalogu izložbe Jasna Galjer. Poštanske marke u mnogima će izazvati i nostalgiju, primjerice, one o 25. obljetnici uvođenja hrvatske kune nasuprot onima o uvođenju eura kao službene valute od 1. siječnja 2023.
„Deana Roksandića upoznao sam 2008. na promociji marke izdane povodom 150. obljetnice rođenja Ivana Vučetića, autorice Klare Mikulić. Iako tada nisam znao čime se bavi, ugodno su me iznenadila njegova pitanja o natječajima za likovna i grafička rješenja poštanskih maraka“, prisjetio se prigodom otvorenja Dubravko Družić, koji je tada bio voditelj Odjela za marke u HP-u. Tako je rođena plodna suradnja, a prva Roksandićeva marka, izabrana na natječaju, bila je posvećena Zimskim olimpijskim igrama u Vancouveru 2010. godine. Iako u svojim rješenjima najčešće koristi fotografije, zamjetna je autorova kreativnost i atipičnost kroz originalna rješenja, dodao je Družić.
Nova voditeljica Galerije Bernardo Bernardi Ksenija Foretić u razgovoru s Roksandićem prošla je povijest poštanskih maraka, od glasovite „Penny Black“, marke otisnute crnim profilom tada mlade britanske kraljice Viktorije. Unatoč svim obvezatnim elementima koje nosi oblikovanje poštanskih maraka, autor ih doživljava kao minijaturni plakat s vlastitim umjetničkim izričajem. Kao svoje najbolje djelo, autor smatra marku iz 2015. godine naziva „Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja“ u koju je ugradio Gundulićevu Himnu slobodi. Iako svjestan pada naklade i prošlosti romantičnoga slanja pisama, Roksandić u pripremi ima još desetak maraka koje planira dizajnirati do kraja 2025. Više o samom autoru moguće je doznati na njegovoj mrežnoj stranici www.bembelembe.com.
(tš, hkv)