Surogatno majčinstvo u Hrvatskoj je izrijekom zabranjeno
Učetvrtak 29. veljače 2024. u Hrvatskom saboru održan je okrugli stol pod nazivom „Surogatstvo – eksploatacija žena i trgovina djecom“ u organizaciji udruge „U ime obitelji“ i predsjednice Odbora Hrvatskoga sabora za obitelj, mlade i sport doc. dr. sc. Vesne Vučemilović.
Kao povod naveden je govor pape Franje koji je održao u siječnju pred diplomatima akreditiranima u Vatikanu i pritom naglasio da je surogatstvo teška povrjeda dostojanstva žena i djeteta. Organizatori smatraju da je to važno naglasiti jer se, suprotno tomu, često ističe da je kod surogatstva riječ o altruističnom činu, a on to nije nego je doista riječ o eksploataciji žena i trgovini djecom.
Prof. dr. sc. Aleksandra Korać Graovac s Katedre za obiteljsko pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu u svojem je izlaganju istaknula da je u Republici Hrvatskoj surogatno majčinstvo izrijekom zabranjeno, a za zdravstvenu ustanovu koja bi ga ponudila predviđen je i prekršaj. Međutim, upozorila je da je Hrvatska kao članica Vijeća Europe i Europske unije pod određenim pritiskom da ipak prizna učinke surogatnoga majčinstva ugovorenoga i provedenoga u inozemstvu, tako da bi se zaobišao hrvatski propis, čemu se, smatra, treba snažno protiviti.
Koordinator Deklaracije iz Casablance, pravni ekspert dr. sc. Bernard Garcia Larrain u svom je izlaganju naglasio da je surogatstvo lukrativna ekonomska djelatnost kojom pojedinci i organizacije iz bogatih društva iskorištavaju ranjivost žena koje se, prisiljene financijskim razlozima, odlučuju odreći vlastitih sloboda.
Svoje iskustvo života djeteta rođena surogatstvom na Okruglom je stolu podijelila Olivia Maurel, glasnogovornica Deklaracije iz Casablance. „Roditelji mi nikada nisu rekli da sam rođena surogatstvom, no oduvijek sam znala da nešto nije uredu“, posvjedočila je Maurel koja je zbog osjećaja da je njezin život obilježen cijenom za koju je kupljena, kao i zbog činjenice da nije znala gotovo ništa o svojem podrijetlu, patila od niza problema s mentalnim zdravljem, odavala se porocima alkohola i droge te je višekratno pokušala počiniti samoubojstvo. Naglasila je da surogatstvo iskorištava ekonomski i društveno ranjive žene koje se podvrgavaju trudnoćama visokog rizika. „Ne postoji pravo na dijete, to je tužno za neplodne parove, ali njihove želje ne mogu biti iznad prava djece“, poručila je Maurel i dodala: „Danas sam u Hrvatskoj jer računam da će ova nevjerojatna, snažna i predivna zemlja na međunarodnoj razini igrati važnu ulogu u izgradnji svijeta slobodnog od surogatstva za buduće generacije.“
Izvršna direktorica udruge „U ime obitelji" dr. Željka Markić naglasila je da svaki pokušaj uvođenja surogatstva u Hrvatsku na mala vrata predstavlja potporu zlostavljanju žena i trgovini djecom. Za razliku od procedure kod posvajanje djece, gdje posvojitelji prolaze razna testiranja i kontrole, naručivanje djeteta kroz surogatstvo ima samo jedan uvjet – da imate dovoljno novca.
(hkv)