Srbija službeno kardinala Stepinca nazvala ranim zločincem tri dana nakon 'povijesnog' susreta

Srbija je u srijedu uputila oštar prosvjed zbog izložbe “Hrvatski svetac kardinal Stepinac” koja se održava u Europskom parlamentu, priopćilo je Marija PetirMinistarstvo vanjskih poslova u Beogradu.

Prosvjedna pisma upućena su predsjedniku Europskog parlamenta Martinu Shultzu, predsjedavajućem Odbora za vanjske poslove Elmaru Brocku i EPP-u, a o prosvjedu će biti obaviješten i izvjestitelj za Srbiju i zastupnici u EP. Šef srbijanske misije pri EU-u u Bruxellesu Duško Lopandić dobio je instrukcije da također oštro reagira.

Hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir organizirala je, naime, konferenciju o humanitarnom djelovanju blaženoga Alojzija Stepinca u suradnji s Hrvatskim katoličkim sveučilištem i Radnom skupinom Europske pučke stranke za međukulturalni i religijski dijalog.

O životu i djelu Alojzija Stepinca govorili su Esther Gitman, američka povjesničarka židovskog podrijetla, rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta Željko Tanjić te profesori Hrvatskog katoličkog sveučilišta Mario Kevo, Jure Batelja i Jure Krišto.

Srbijansko ministarstvo vanjskih poslova ukazuje na “neprihvatljivost organiziranja izložbe kojom se veliča lik i djelo” kardinala Stepinca, koji se predstavlja kao “istinski biser Katoličke crkveVučić, Nikolić i Šešelj i hrvatskog naroda”, a kojeg srpski narod i Srpska pravoslavna crkva smatraju “odgovornim za masovne zločine protiv srpskog i drugog nehrvatskog življa tijekom Drugog svjetskog rata na području Nezavisne Države Hrvatske”.

Izjavili su da je “Stepinac osuđen 1946. godine u Zagrebu na 16 godina zatvorske kazne i gubitak građanskih i političkih prava u trajanju od tri godine zbog svog djelovanja i poticanja na zločine, izdaju i suradnju s ustaškim režimom i masovnog pokrštavanja desetine tisuća Srba”.

Mediji pišu da je i predsjednik Srbije Tomislav Nikolić aktivno angažiran na prikupljanju dokumentacijskog materijala koji treba biti stavljen na uvid tom povjerenstvu kako bi argumenti koji govore protiv kanonizacije Stepinca bili uzeti u obzir.

Srbija smatra da je ovo pitanje “vrlo važno ne samo za odnose s Vatikanom, već prije svega s Hrvatskom, jer bi se neuvažavanje povijesnih činjenica i uloge Stepinca tijekom NDH u Drugom svjetskom ratu odrazilo na proces pomirenja između dvije zemlje, kao i u regiji”.

Hina

Pon, 9-12-2024, 09:18:26

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.