Oporba protiv smanjenja plaća, sindikati tvrde da su izigrani
Najava premijera Zorana Milanovića da će zaposlenima u javnim i državnim službama, osim prosvjetarima, biti smanjene bruto plaće za tri posto dočekana je s velikim negodovanjem u sindikatima javnih i državnih službi koji poručuju - Vlada nas je prevarila.
Sindikalci podsjećaju da su s Vladom potpisali kolektivne ugovore kojima su se odrekli nekih materijalnih prava, poput božićnice i regresa, kako bi sačuvali plaće i radna mjesta, a sada Vlada gazi svoju riječ da neće dirati plaće. Izigrani smo i osjećamo se prevarenima, izjavio je Hini predsjednik Sindikata državnih službenika i namještenika Hrvatske Boris Pleša.
I dio sindikata javnih službi potpisao je krajem prošle godine novi temeljni kolektivni ugovor za javne službe, kojim se odrekao dijela materijalnih prava u zamjenu za obećanje o očuvanju plaća i radnih mjesta. To je bila prevara, a ne pregovaranje u dobroj vjeri, ističe predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske Spomenka Avberšek. Ne može Vlada cijelo vrijeme tražiti od zaposlenih da pristanu na smanjenje plaća, umjesto da se štedi na drugim mjestima.
Iako je Milanović najavio da se zaposlenima u osnovnim i srednjim školama neće dirati plaće, nego će im biti povećani koeficijenti, čelnik Sindikata hrvatskih učitelja Vladimir Milošević skeptičan je u vezi sa sudbinom plaća njegova članstva.
Smanjenje plaća za oko 230.000 zaposlenih u javnim i državnim službama nastavak je promašene Vladine politike iz prošle godine, kada je kroz povećanje PDV-a i cijena struje i plina izravno udarila na potrošnju, što je rezultiralo smanjenjem potražnje i proizvodnje i gubicima radnih mjesta, ocijenio je predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever. Vlada je pokazala da nema rješenje za pokretanje gospodarstva, a sada je dokazala i vlastitu nevjerodostojnost. Očekujem burnu reakciju sindikata javnog sektora, uključujući prosvjede i štrajkove, rekao je Sever.
I oporba se oštro usprotivila najavi premijera Zorana Milanovića o smanjenju bruto plaća za tri posto poručivši kako ta mjera neće izvući Hrvatsku iz krize. Hrvatska se ne može izvući na smanjenju plaće od tri posto, nego na politici koja će državu izvući iz krize i smanjiti broj nezaposlenih, što očigledno ova vlada ne zna, rekao je HDSSB-ov Zoran Vinković novinarima u Hrvatskom saboru.
Predsjednik Hrvatskih laburista Dragutin Lesar optužio je Vladu da najavom smanjivanja plaća ruši zadnju liniju obrane koju je sama obećala braniti, prikrivajući tako svoju nesposobnost u pokretanju investicija i otvaranju novih radnih mjesta. Napomenuo je kako današnji Svjetski dan socijalne pravde Hrvatska dočekuje s 373.917 nezaposlenih, a oni zaposleni rade u prosjeku za neto satnicu od 30,23 kune, koja je tri puta niža od europskog prosjeka i s tri i pol puta manjom kupovnom moći. Za taj se novac može kupiti štruca kruha, litra mlijeka i pola kile govedine, čak 18,2 posto zaposlenih radi za neto satnicu nižu od socijalnog minimuma koji je na razini 24,22 kune, upozorio je Lesar.
Najava smanjivanja plaća u državnoj službi dva mjeseca nakon što je počela fiskalna godina pokazuje kako postoje veliki problemi u izvršavanju proračuna. Takvi potezi jasno pokazuju da Vlada baš ne vlada situacijom, izjavila je HDZ-ova zastupnica Martina Dalić na konferenciji za novinare u Saboru. Najavljeni rebalans, ocijenila je, neće stabilizirati javne financije ako ne bude praćen trogodišnjim jasnim programom gospodarskog rasta s preciziranim mjerama za stabilizaciju proračuna i zaustavljanje pada gospodarstva. Odbacila je optužbe vladajućih kako su zatekli državu u katastrofalnom stanju, te poručila da je od njihova preuzimanja države prošlo više od godinu dana.
hrt.hr