Proizvodnja pala najviše od 2009.

 Industrijska je proizvodnja u Hrvatskoj u prosincu prošle godine pala za 5,6 posto u odnosu na isti mjesec prethodne godine, što je znatno veći pad aktivnosti nego u studenom.

Državni zavod za statistiku danas je objavio da je prema desezoniziranim podacima industrijska proizvodnja u prosincu oslabila za 0,8 posto u odnosu na studeni, dok je u odnosu na prosinac prethodne godine pala za 5,6 posto.

To predstavlja ubrzanje pada, s obzirom da je u studenom industrijska aktivnost na godišnjoj razini oslabila za 4,3 posto.

To je i nešto veći pad nego što se očekivalo. Pet makroekonomista koji su sudjelovali u anketi Hine procjenjivalo je u prosjeku da je u prosincu industrijska proizvodnja na godišnjoj razini kliznula za 5,5 posto. Njihove procjene pada kretale su se u rasponu od četiri do 6,9 posto.

U cijeloj prošloj godini industrijska je proizvodnja pala za 5,5 posto u odnosu na prethodnu godinu.

"S podacima za prosinac potvrđen je pad industrijske proizvodnje i četvrtu godinu uzastopno. Štoviše, godišnji pad od 5,5 posto u 2012. najviši je od 2009. godine. U posljednjem tromjesečju pad je iznosio 5,3 posto na godišnjoj razini, što pokazuje da je u odnosu na treće tromjesečje, u kojem je industrijska proizvodnja oslabila 4,4 posto, pad dodatno ubrzan", navode analitičari Raiffeisenbank Austrije u osvrtu na izvješće DZS-a.

U prosincu je najviše - 21,1 posto na godišnjoj razini - potonula proizvodnja trajnih proizvoda za široku potrošnju.

S padom od 17,1 posto slijedi proizvodnja kapitalnih proizvoda, dok je proizvodnja netrajnih proizvoda za široku potrošnju skliznula 10,8 posto.

S druge strane, u prosincu je, u odnosu na isti mjesec prethodne godine, proizvodnja energije porasla 4,7, a intermedijarnih proizvoda 1,4 posto.

"Očekivano smanjenje kupovne moći građana u 2013. te posljedično slaba domaća potražnja, restrukturiranje najvećih poduzeća, uz slabiju inozemnu potražnju ograničavajući su čimbenici oporavka industrijske proizvodnje. Stoga ni u ovoj godini ne očekujemo oporavak industrijske proizvodnje", zaključuju analitičari Raiffeisenbank Austrije.

Uto, 14-01-2025, 16:36:22

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.