Vrdoljak i Linić ne mogu se dogovoriti hoće li biti poreza na nekretnine
HNS-ov ministar Ivan Vrdoljak poručio je da iduće dvije godine neće biti novih poreza. Na pitanje novinara znači li to i da se odustaje od uvođenja poreza na nekretnine, Vrdoljak je odgovorio: Rekao sam da sigurno u dogledno vrijeme neće biti novih poreza.
Vrdoljak se susreo s članovima Američke gospodarske komore (AmCham). Ova njegova najava primljena je s odobravanjem. Vrdoljak je u istupu pred članovima AmChama rekao da trenutačno stanje u gospodarstvu nije dobro, ali je kao takvo prilika i izazov za krupne korake koje bi Vlada trebala poduzeti. Godinu dana smo potrošili i sad stvarno trebamo početi s reformama, rekao je Vrdoljak.
Prema njegovim riječima, zakon o strateškim investicijama čije se donošenje očekuje početkom 2013. godine, olakšat će realizaciju javnih i privatnih investicija. Hrvatska, prema njegovu mišljenju, treba i industrijsku strategiju kako bi poduzetnici znali u što ulagati u sljedećih 10-15 godina, a nju bi također trebalo donijeti tijekom 2013. godine. Pokrenu li se reforme, iduća godina mogla bi biti godina početka promjene nepovoljnih trendova, kazao je Vrdoljak.
Posebni potencijal razvoja vidi u energetici te je čak ustvrdio da bi Hrvatska, uz pretpostavku realizacije investicija i korištenja domaćih potencijala, posebno plina, mogla 2017. godine biti izvoznica električne energije.
Nema razloga za odustajanje od poreza na nekretnine. To nije novi porez nego zamjena za komunalnu naknadu i porez na vikendice, poručio je ministar financija Slavko Linić komentirajući Vrdoljakovu izjavu. Taj porez neće građanima donijeti veće obveze, a više će plaćati samo bogataši koji ne znaju što bi s praznim kućama i stanovima, izjavio je Linić nakon konferencije za novinare o fiskalizaciji. Dodao je da HNS u dosadašnjoj raspravi nije imao ništa protiv prijedloga, samo je smatrao da sada nije pravo vrijeme za to. I poduzetnici kažu da nije vrijeme, u Hrvatskoj nikad nije vrijeme. Kriza jest vrijeme da se nešto promijeni ako želimo biti uspješni, rekao je Linić. Kampanja, kaže Linić, počinje u siječnju, no konačnu će odluku donijeti Vlada, prenosi hrt.hr.
(hkv)