U Srbiji započelo procesiranje ratnih zločina u Dubrovniku
Hina piše kako je «Tužiteljstvo za ratne zločine u Beogradu podiglo optužnicu protiv umirovljenog časnika bivše JNA Vladimira Kovačevića-Ramba za ratni zločin u Dubrovniku». Zločin je počinjen u prosincu 1991. protiv civilnog stanovništva pri čemu ih je dvoje ubijeno, a troje ranjeno. U toj akciji na dubrovački je Stari grad ispaljeno više stotina projektila, uništeno je 6 povijesnih spomenika pod zaštitom UNESCO-a te oštećeno više od 46 objekata.
Istaknimo, kako je ovo prvi slučaj ustupanja procesa od strane Tribunala u Haagu, tužiteljstvu za ratne zločine Srbije. Na prvi se pogled čitava ideja o procesiranju zločina u Hrvatskoj i Srbiji čini prihvatljivom. No, zaviri li se malo dublje u problematiku tog pitanja, lako je uočiti niz nelogičnosti.
Primjerice, zaboravlja se bitna činjenica da je Hrvatska, braneći se na svom teritoriju, vodila obrambeni rat. Dvanaest godina kasnije, sudi se ljudima koji su nas od agresije i obranili i čini se da smo na mogućnosti da ih procesiraju naši sudovi - još i zahvalni! S druge strane, Srbi su dobili jednako pravo sami procesuirati svoje zločine pod istim uvjetima kao i mi, bez obzira na to što su oni u tom istom ratu nedvojbeno bili agresori.
Takva situacija nije u skladu s međunarodnim pravom i niti za jednu državu ne može i ne smije biti prihvatljiva. Ako se pristane na to, pristaje se na izjednačavanje agresora i žrtve, napadača i napadnutog, što daje veliku pljusku cijelom Domovinskom ratu i svim podnesenim žrtvama.
A najtragičnije tek dolazi - jer ako se ništa ne promjeni, nove će generacije u svojim povijesnim udžbenicima učiti neku novu i iskonstruiranu «istinu» o bremenitim vremenima kojim smo 90-tih godina prošlog stoljeća svi zajedno svjedočili.
M.M.B.
Podignuta optužnica za granatiranje Dubrovnika
Tužiteljstvo za ratne zločine u Beogradu podiglo je optužnicu protiv umirovljenog časnika bivše JNA Vladimira Kovačevića- Ramba za ratni zločin u Dubrovniku, objavilo je jučer tužiteljstvo.
Optužnica je podignuta za ratni zločin protiv civilnog stanovništva u Dubrovniku u prosincu 1991., a Kovačeviću se stavlja na teret da su postrojbe pod njegovim zapovjedništvom i on osobno ispalili više stotina projektila na dubrovački Stari grad, pri čemu su dva civila izgubila život, a tri ozlijeđena.
"Postrojbe pod zapovjedništvom Vladimira Kovačevića i on osobno ispalile su bez izbora cilja više projektila na dubrovački Stari grad. Ubijena su dva civila, a tri su ranjena. Također, potpuno je izgorjelo i razoreno šest povijesnih spomenika koji su pod zaštitom UNESCO-a, a 46 objekata je oštećeno", rekao je novinarima glasnogovornik tužiteljstva Bruno Vekarić.
Beogradski elektronički mediji ističu da je riječ o prvom slučaju koji je Tribunal u Haagu ustupio tužiteljstvu za ratne zločine Srbije, te podsjećaju da je za isti zločin, granatiranje Dubrovnika, Haški tribunal osudio generale JNA Pavla Strugara i Miodraga Jokića na osam, odnosno sedam godina zatvora.
Vladimir Kovačević - Rambo uhićen je 25. rujna 2003. godine. Kovačević je bio izravno podčinjen admiralu JNA Miodragu Jokiću i generalu Pavlu Strugaru. Jokić je priznao krivnju za granatiranje Dubrovnika na procesu Slobodanu Miloševiću i osuđen je u Haagu na sedam godina zatvora.
Hina
{mxc}