Tvrtka šefice HNOS-a zaradit će milijune na reformi školstva
Hrvatski nacionalni obrazovni standard, jedan od najvažnijih projekata ministra obrazovanja Dragana Primorca, Primorčevim je najbližim suradnicima poslužio kao paravan za zaradu koja se procjenjuje na oko 20 milijuna kuna. Najsnalažljivijom se pritom pokazala Lucija Puljak, predsjednica Vijeća stručnog tima HNOS-a i instruktorica za HNOS koja je osnovala i privatnu tvrtku putem koje prodaje materijale za HNOS.
HNOS je ove godine uveden u sve osnovne škole u Hrvatskoj, a kako bi projekt, za koji se tvrdi da će iz temelja promijeniti način rada u školama, u cijelosti uspio, ovih se dana u Šibeniku i Opatiji održavaju seminari za učitelje. Kao predavač na seminarima uime Ministarstva pojavljuje se i Lucija Puljak koja na tim skupovima otvoreno reklamira vlastitu tvrtku. Naime, svakom učitelju koji je sudjelovao na stručnom skupu o HNOS-u Lucija Puljak uručila je i narudžbenicu za metodičku bilježnicu i didaktičke kartice koje izdaje tvrtka Servis obrazovnog standarda d.o.o. (SOS) iz Splita osnovana 10. srpnja ove godine, a prema izvodu iz sudskog registra, suosnivačica i jedan od tri člana Uprave SOS-a je i sama Lucija Puljak. Uz to, ona je i autorica metodičke bilježnice. Uz Vladimira Paara, prvog Primorčeva suradnika na HNOS-u, knjigu je recenzirao državni tajnik Nevio Šetić koji je i potpisao preporuku za korištenje metodičke bilježnice u školama.
U popratnom pismu koje su uz narudžbenicu za kupnju materijala dobile sve škole, ravnateljima i učiteljima se sugerira kako bi bilo uputno da za svaki razred kupe najmanje jednu metodičku bilježnicu i 11 kompleta didaktičkih kartica DIDA 1 (jedan za nastavnike i 10 za učenike). Od učitelja se traži da sve materijale koje izdaje SOS preporuče i roditeljima. Svaki komplet kartica stoji 2440 kuna, a cijena knjige je 79 kuna. Lucija Puljak za svoj angažman u Ministarstvu, kako nam je sama priznala, dobiva mjesečni paušal od 1000 kuna. Uz to dobiva i 300 kuna honorara za svako održano predavanje te posebnu naknadu za prisustvovanje sjednicama.
Lucija Puljak rekla je pak kako smatra da nije učinila ništa nezakonito. "Možda nisam trebala osobno dijeliti narudžbenice za te materijale, ali nije imao tko to učiniti umjesto mene" - istaknula je Puljak. Dodala je kako je knjigu napisala na osobni zahtjev ministra, a tvrtku Servis obrazovnog standarda osnovala je zato što ima loša iskustva s izdavačima. "Bojala sam se da će knjiga kasniti i da će se uspaničiti u školama jer neće imati po čemu raditi" - objasnila je Puljak, a tvrdi da je u međuvremenu izašla iz tvrtke SOS, no o tome još nije službeno izvijestila nadležne institucije. Na pitanje nije li od svega ipak izvukla osobnu materijalnu korist, uzvratila je protupitanjem: "A vi ne činite nešto kako biste zaradili?"
Državni tajnik Nevio Šetić rekao je kako je on samo dao preporuku školama da kupe Metodičku bilježnicu, no koja je njezina daljnja sudbina nije mu, kaže, poznato. "Ne vidim što je u tome sporno" - kazao je Šetić. Na pitanje je li mu poznato koja je tvrtka izdala tu knjigu, odgovorio je da zna samo to da ta tvrtka ima sjedište u Splitu. Državnom tajniku nije poznato ni to da SOS školama bez odobrenja Ministarstva prodaje i didaktičke kartice za rad po HNOS-u. Lucija Puljak i tvrtka SOS školama preporučuju da za svaki razred kupe najmanje 10 kompleta didaktičkih kartica po cijeni od 2440 kuna. Kada se to pomnoži s brojem osnovnih škola kojih je u Hrvatskoj 836, a zna se da svaka škola ima najmanje 10 razrednih odjeljenja, dolazi se do iznosa od 20,398.400 kuna koji bi, kada bi sve teklo prema planu, samo za didaktičke kartice DIDA 1 trebala uprihoditi njezina tvrtka...
{mxc}