Miroslav Međimorec: „Dora sa sjenama ili čekanje života“, AGM, Zagreb 2019.
Gospodin Miro Međimorec, hrvatski književnik i visoki časnik HV-a te diplomat
Kada je o auktoru Međimorcu riječ, skicirati njegov bujan opus vrlo je nezahvalno, nešto ćete naime uvijek ispustiti. Kada je davnih godina diplomirao komparativnu književnost i englesku književnost bilo je vjerovati kako se osobnost upravo profilirala i zadala tim okvirom. Međutim, Međimorec se odlučio još diplomirati i kazališnu režiju. Ako ste pomislili to je to taj završeni okvir koji je ova osobnost iscrtala i postavila te je sada ovaj znatiželjni, pravi intelektualac profiliran, opet ste se prevarili.
Gospodin Miroslav Međimorec opet se odlučio iskoračiti izvan očekivanih okvira i krenuo se dodatno usavršavati i to teatrologijom na „Royal Shakespeare Company“ u Engleskoj. Niti to nije bio kraj obrazovanja ovog iznimnog auktora pa je u Zagrebu doktorirao teatrologiju...
Netko bi se s tim akademskim, vrhunskim stupnjem zadovoljio, vjerujući da se obrazovao do najviše moguće razine. No, uslijedile su ne samo uspješne već upravo amblematske kazališne režije toga vremena i ostale eto žive do dana današnjega. Postavio je ni manje ni više nego sedamdeset kazališnih predstava, objavio malu biblioteku literarnih naslova čime je ukoričio svoje drame, priče, romane, teatrološke tekstove i studije o Domovinskome ratu. Objavljivan je i u inozemstvu, a legendarna zabranjena Kušanova drama „Svrha od slobode“ bila je zajednički krik velikoga Ivana Kušana i tridesetogodišnjeg Međimorca u puno hrvatsko nevrijeme: godine 1971. I to je sve, zar ne? E nije.
Pred vrata nam je nevrijeme nabacalo krvavi okupatorski i fašistički srbijanski rat i dr. se Međimorec nije libio postati dragovoljac u sada već ne tako mladim godinama. Uz veličanstvenog generala i kasniju tragičnu, ali ponosnu upravo povijesnu haašku žrtvu Slobodana Praljka uključio se u obranu domovine na Banovini, tamo gdje je tada gorjelo najžešće i gdje je izgledalo da je pad Zagreba pitanje tjedna. Ne i hipotetsko. I u tome je odlučnome vojničkom poslu, ovaj doktor teatrologije, pokazao svu svoju snagu, umješnost i agilnost.
S ne manjim trudom, ratovao je na prvoj crti i sa svim hrvatskim braniteljima i generalom Praljkom obranio domovinu. Ako ste pomislili da se Međimorec time iscrpio i zadovoljio i opet ste pobrzali i pogriješili. Ovaj se izniman čovjek i auktor stavio na raspolaganje oslobođenoj domovini i obreo se u sofisticiranu i osjetljivu te vrlo opasnu i izloženu poslu hrvatskoga obavještajca, a zatim i diplomata. Kakve li multidiscipliniranosti... i što još?
Cijelo je to vrijeme auktor pisao, objavljivao i činio sve ne bi li mlada a stubokom razorena domovina stala na noge, stvorila svoju diplomaciju ni iz čega te postala međunarodno ne samo prepoznata već i trajno prepoznatljiva. Došle su, kako smo mi neki i očekivali, godine hrvatskoga sluganstva, političkog i moralna pada i Međimorec naravno, u skladu s gnjusnom boljševičkom odmazdom, biva trajno i ekspresno „povučen“ sa svojeg diplomatskog prohrvatskoga, a međunarodnoga bojišta. Svjedoci smo nažalost, u što se od godine državnoga udara 2000., pretvorila nekadašnja radoljubna i zanosna diplomacija i koji su to stari kadrovi preuzeli i MVP i hrvatska predstavništva diljem svijeta. Nešto je trebalo učiniti.
Hrvatski književnik i dobri duh Hrvatskoga kulturnog vijeća, gospodin Hrvoje Hitrec
Dr. teatrologije tada se odlučio boriti za hrvatsku medijsku istinu radeći u Hrvatskom kulturnome vijeću s Hrvojem Hitrecom, hrvatskim književnikom, na internetskom portalu, jer hrvatskih dnevnih novina nismo imali i još ih uvijek nemamo. To je slika Hrvatske u posljednja dva desetljećima kroz sramno političko razaranje domovine. Ono koje nastoji, svim sredstvima, obilato financirano izvana, dokinuti slobodnu i međunarodno priznatu predsjednikovu Hrvatsku te ju pošto poto vratiti gdje je i bila - u Jugoslaviju... sada meko nazvanu regija, regioon.
Djelujući (i) u Upravnom odboru HKV-a, objavljujući dragocjena svjedočanstva, raskrinkavajući hrvatoždersku medijsku laž i stalne klevete o genocidnosti, Miroslav, dr. Međimorec, iznio je na svjetlo dana mnoge istine i svjedočenja o Drugom svjetskom ratu koja su posebice mladome naraštaju otvarale i otvaraju oči jer kako ovaj auktor dnevnički pokazuje, partizanska istina prepuna je laži. Tzv. antifašistička povijest potpuna je krivotvorina, a beogradske optužbe za fašizam klasična su zamjena teza. Krvnik se i opet pokazao u pravome svjetlu, moloh stoluje u Beogradu, a ne pod Sljemenom.
Tako dr. Međimorec i u mirovini nastavlja svoj borben i lucidan životni put uz izniman opus i djela koja ostaju svijetliti u vremenu. Nije me stoga iznenadilo, što se, pored svih drugih obveza, ovaj auktor odlučio napisati i (još jedan) roman. O tom njegovu opsežnom i zahtjevnom literarnom, a najnovijemu djelu „Dora sa sjenama ili čekanje života“ bit će još mnogo riječi i na ovome portalu.
U nastavku, donosim pregršt fotografija koje pokazuju kako je DHK jučer zablistao u onoj svojoj nekadašnjoj, danas vrlo rijetkoj posjećenosti kada su se otvarala i ona druga vrata dvorani, nekada DHK dvorani, a već dugo restoranu. Galerija poznatih ljudi, koju ovdje donosim u pokušajima njihova portretiranja ni iz daleka nije mogla obuhvatiti sve poznate ljude koji su Međimorcu došli iskazati zahvalnost, poštovanje i pokloniti mu vjeru i u nadolazećim desetljećima.
Brojni predstavljači u prepunome DHK
Korelirajući s Dujmovićem, u protekla dva dana, u Zagrebu se, na dvama predstavljanjima knjiga, okupila sva hrvatska rodoljubna javnost, svi oni nezadovoljni okupatorskom i sluganskom politikom Andreja Plenkovića kao punokrvnog nasljednika patološkome političkom nizu s kojim je amalgamiran: Račan, Mesić, Mesić, Josipović, Orešković, Sanader, Kosor, Milanović pa klon (i nikada više) Plenković. Stoga predstavljači nisu imali nimalo laku zadaću reći više o auktoru. I to pred brojnom publikom žednom hrvatskih naslova, hrvatske riječi i dijela. A što i kako reći više od auktora samog koji (nam) je dao najviše?
Predsjednik Društva hrvatskih književnika gospodin Đuro Vidmarović, hrvatski književnik
Gospođa Nevenka Nekić, hrvatska književnica
Gospođa Vedrana Međimorec vehementno je i uvjerljivo interpretirala odabrane ulomke iz knjige
Gospođa Marija Peakić-Mikuljan, hrvatska književnica
Direktor izdavačke kuće AGM gospodin Stjepan Bekavac
Elokventna kao i uvijek, moderatorica DHK gospođa Lada Žigo, hrvatska književnica
Gospodin Miro Gavran, hrvatski književnik s impozantnom međunarodnom karijerom
Gospodin akademik Josip Pečarić, matematičar svjetskoga glasa i hrvatski publicist
Gospodin Branko Ivanda, hrvatski redatelj
Gospodin dr. sc. Miroslav Tuđman
Gospodin Andrija Tunjić, hrvatski glumac i novinar
Gospođa Mejra Vindakijević, dugogodišnja urednica redakcije na Hrvatskome radiju
Gospodin Ladislav Vindakijević, dugogišnji redatelj Hrvatskoga radija
Gospođa Diana Glasnova, bugarska novinarka u Zagrebu
Gospodin Franjo Marinković, novinar Hrvatskoga radija
Foto: JEN
Tekst: Javor Novak