FDF Gordan Lederer putujuće je kino ili kino u gostima

U subotu 27. listopada s prvim projekcijama u Bistri započinje Festival domoljubnoga filma Dragutin PoturicaGordan Lederer. Tim povodom razgovarali smo s direktorom Festivala Dragutinom Poturicom, predsjednikom Gradskoga odbora Udruge hrvatskih dragovoljaca Domovinskoga rata Grada Zaprešića.

Dragutin Poturica je hrvatski branitelj, dragovoljac. Bio je pripadnik ZaprešićUputili smo zahtjev Gradu s prijedlogom da proglase Dan branitelja Grada Zaprešića. Nadamo se da će biti usvojen, budući da je zaprešićki kraj dao četrdeset i četiri poginula branitelja. Ove godine Grad Zaprešić nam je partner u realizaciji Festivala.postrojba MUP-a, HV-a i HVO-a. Osim u Zaprešiću ogranak njegove udruge djeluje u Oroslavju, te u općinama Brdovec, Bistra, Gornja Stubica, Dubravica, Marija Gorica, Pušća, Luka i Jakovlje. Prije realizacije ideje filmskoga festivala njegova je udruga na terenu provela niz predavanja o temama iz Domovinskoga rata, organizirala izložbe ratnih fotografija i projekcije dokumentarnih filmova.

„Okušali smo se i na međunarodnom planu suradnjom s tri srodne udruge iz Ukrajine, čiji su predstavnici ove godine došli na Dan branitelja Općine Jakovlje i Grada Oroslavja...“ – informira nas Dragutin Poturica.

Sjedište udruge vam je u Zaprešiću. Ima li i on svoj dan branitelja?

Nema. Uputili smo zahtjev Gradu s prijedlogom da proglase Dan branitelja Grada Zaprešića. Nadamo se da će biti usvojen, budući da je zaprešićki kraj dao četrdeset i četiri poginula branitelja. Ove godine Grad Zaprešić nam je partner u realizaciji Festivala.

Odakle ideja o pokretanju Festivala domoljubnog filma?

Ideja se rodila u našoj udruzi na prethodnim iskustvima našega rada. Vidjeli smo da publika odlično reagira na Festivalnašim projekcijama, da je željna domoljubnoga filmskoga sadržaja, osobito mlađi naraštaji rođeni poslije Oluje i mirne reintegracije. Osim toga, primjerice, prošle godine smo u Zaprešiću organizirali projekciju filma Svetac, zločinac i dvorske lude, redatelja Jakova Sedlara, organizirali smo i druge projekcije na lokalnoj razini, recimo, dokumentarni film „Oni su Hrvatska“ u produkciji Udruge žena Domovinskog rata iz Zadra. Na tim iskustvima ideju smo razrađivali godinu dana. Pritom smo se susreli s brojnim organizacijskim poteškoćama koje smo morali rješavati prije negoli se ozbiljno počelo raspravljati o programu, redateljima i temama. S veseljem možemo reći, sve je spremno i Festival može početi. Hvala svima koji su nas poduprli na putu od ideje do prve projekcije. Ne ću nikoga posebno isticati, da nekoga slučajno ne izostavim. Bez „vanjske“ potpore teško bismo uspjeli, uključili su se mnogi pojedinci i ustanove, čak i nositelji autorskih prava izuzetno popularne rock grupe Dire Straits, čiji je frontman Mark Knopfler veliki prijatelj Hrvatske i njezinih branitelja.

Kako biste ukratko predstavili koncepciju FDF-a Gordan Lederer?

Primijetio sam na tiskovnoj konferenciji koju smo održali u povodu početka Festivala, da postoje neke nejasnoće oko toga što to znači da „Festival traje godinu dana“ i da se održava u različitim mjestima. Evo o čemu se radi. Za FestivalI u tehničkom i u programskom pogledu Festival će opravdati svoje postojanje. U organizacijskom smislu koristit ćemo infrastrukturu Udruge, naše podružnice. Time uz ostalo pridonosimo objektivnoj slici braniteljske populacije, koju se prečesto prikazuje kao problematične zgubidane. Međutim, potencijali braniteljske populacije puno su veći i dijametralno suprotni nametnutim klišejima. Želja nam je da to prepoznaju i naši budući partneri, prije svih jedinice lokalne uprave i samouprave. Želimo Festival dovesti što dublje u narod. Ne zanima nas elitizam.svaku godinu Umjetničko prosudbeno vijeće donosi Program, to jest izbor filmova koji će se u sklopu Festivala prikazivati u jednoj kalendarskoj godini. A potom Organizacijski odbor odlučuje o tome u kojim će županijama, gradovima i općinama Festival gostovati u proljetnom i jesenskom intervalu. Kako je nemoguće svaki dan imati Lederprojekciju, odlučili smo da ćemo za svaku godinu izraditi plan gostovanja. Mimo toga plana moguća su gostovanja tamo gdje će Festival biti pozvan. Dakle, pojednostavljeno rečeno, koncepcija FDF-a Gordan Lederer je zapravo – putujuće kino, ili kino u gostima.

Je li ta ideja naišla na plodno tlo?

Dosad nas nitko nije izrijekom odbio, stoga možemo reći da je ideja ocijenjena kao originalna. Postoje neke sumnjičavosti oko toga hoćemo li ideju uspjeti pretvoriti u stvarnost. Hoćemo! I u tehničkom i u programskom pogledu Festival će opravdati svoje postojanje. U organizacijskom smislu koristit ćemo infrastrukturu Udruge, naše podružnice. Time uz ostalo pridonosimo objektivnoj slici braniteljske populacije, koju se prečesto prikazuje kao problematične zgubidane. Međutim, potencijali braniteljske populacije puno su veći i dijametralno suprotni nametnutim klišejima. Želja nam je da to prepoznaju i naši budući partneri, prije svih jedinice lokalne uprave i samouprave. Želimo Festival dovesti što dublje u narod. Ne zanima nas elitizam.

Zašto ste se odlučili angažirati baš na području filma?

Zato jer smo prepoznali izuzetan značaj filma u suvremenoj kulturi, zato jer smo primijetili da se doma i vani Ledererpojavljuju filmovi koji prikazuju hrvatske branitelje kao zločince i kriminalce, zato jer se snimaju filmovi koji nekritički prihvaćaju mitove i dogme propalih totalitarnih režima... Ima i drugih razloga, ali ovi su bili ključan motiv, koji nas je pokrenuo u pravcu filma. I kad smo se već pokrenuli, spoznali smo da postoji cijela jedna filmska produkcija nedovoljno poznata široj kulturnoj javnosti, koja ne spada u glavnu struju hrvatske kinematografije. Na temelju te spoznaje mi smo poslije višemjesečne rasprave u našemu ogranku definirali osnovnu smjernicu Festivala – približiti nedovoljno afirmirane filmove i zapostavljene redatelje najširoj publici. Pritom su važne dvije stvari. Prva, s lokalne razine djelovanja naš Festival dobiva nacionalnu dimenziju. Drugo, publika ne će trebati kupiti ulaznicu. Festival, dakle, nema komercijalni, već primarno edukativni karakter. Nadamo se da ćemo naići na razumijevanje i širu potporu. Uspostavili smo kontakte s različitim ustanovama, uključujući HAVC.

Festival nosi ime po Gordanu Ledereru...?

Da. Nije to slučajno. Taj naš neobično talentirani snimatelj radio je na HTV-u, prvi je poginuli snimatelj u KadroviFestival u obzir uzima dokumentarne i igrane filmove, koje pak naša udruga nije mjerodavna ocjenjivati i procjenjivati. Naša udruga prihvatila se organizacije, no, netko je morao odlučivati o programskome sadržaju. Kod izbora i imenovanja Vijeća orijentirali smo se ponajviše, ne i isključivo, na „domaće“ kadrove, poput redatelja brojnih dokumentarnih filmova Obrada Kosovca, našega Zaprešićana. Ima tu i drugih časnih ljudi koji su naš kraj, posebice Zaprešić, zadužili na stručnoj, kulturnoj i braniteljskoj razini.velikosrpskoj agresiji. Mislim da nema hrvatskoga branitelja koji Gordana Lederera ne smatra suborcem. Snimao je istinu o agresiji i obrani od nje, dakle, borio se s kamerom. Gordanova supruga, gospođa Ana Lederer dala nam je Fstialsuglasnost na korištenje njegova časnoga imena. Bila je vrlo dirnuta našom gestom. Zamolili smo je da upravo ona otvori Festival. HRT, matična kuća Gordana Lederera, prihvatila je sa simpatijama Festival i pružila nam potporu.

Iz Kataloga vidimo da Festival ima i Umjetničko prosudbeno vijeće. Što mu je funkcija?

Festival u obzir uzima dokumentarne i igrane filmove, koje pak naša udruga nije mjerodavna ocjenjivati i procjenjivati. Naša udruga prihvatila se organizacije, no, netko je morao odlučivati o programskome sadržaju. Kod izbora i imenovanja Vijeća orijentirali smo se ponajviše, ne i isključivo, na „domaće“ kadrove, poput redatelja brojnih dokumentarnih filmova Obrada Kosovca, našega Zaprešićana. Ima tu i drugih časnih ljudi koji su naš kraj, posebice Zaprešić, zadužili na stručnoj, kulturnoj i braniteljskoj razini. No, ne ću sad navoditi imena članova Vijeća, ali ću reći da su u njemu različiti profili, od akademika do generala, od poznatih redatelja do književnika. Mislili smo i na pomladak, pa se u Vijeću pronašlo mjesta i za mladoga povjesnika. Vijeće, dakle, odlučuje o Programu festivala prema osnovnim kriterijima koji proizlaze iz, kako sam to već rekao, početne ideje Festivala.

Čestitamo vam i želimo da Festival zaživi. Portal hkv.hr i dalje će pratiti Vaš projekt.

Hvala vam, svaka potpora nam je dobrodošla. Pozivam vas u Bistru na otvorenje festivala i projekcije filmova Štafeta smrti, Nade Prkačin i Dr. Franjo Tuđman junak Domovinskoga rata, Obrada Kosovca. I, molim vas, prenesite poruku iz predgovora festivalskoga kataloga: Pozovite Festival domoljubnoga filma Gordan Lederer k sebi i on će doći k vama!

(hkv)

Sub, 25-06-2022, 06:33:04

Komentirajte

Zadnji komentari

Kolumne

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2022 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.