Hrvatska žrtvuje dolinu Neretve zbog Čačićeve fotelje, energetske neovisnosti tzv. Republike Srpske i interesa srpske energetske mafije

 Možete li našim čitateljima predstaviti vašu udrugu, Građansku inicijativu 'Spasimo dolinu Neretve', kao i aktivnosti koje ste do sada poduzeli u sklopu vaše borbe protiv projekta Gornji horizonti. Kakva je vaša suradnja s drugim udrugama koje se protive tom projektu?

Naša inicijativa okuplja ukupno dvadesetak poljoprivrednih, lađarskih, građanskih i ekoloških udruga, a pokrenuli smo je nakon dogovora prvog GISDNpotpredsjednika Vlade RH Radimira Čačića i premijera Republike Srpske Aleksandra Džombića u srpnju ove godine kada je dogovorena gradnja HE Dubrovnik 2. Od naših aktivnosti istaknuli bismo veliki prosvjed (22. srpnja u Metkoviću) na kojem se okupilo oko tisuću ljudi, a koji je ujedno i najveći skup u gradu poslije rata. Tada smo i simbolično zaustavili promet na državnoj cesti D9.

Osim toga, u posljednja tri mjeseca redovito koristimo masovnija okupljanja kako bismo velikim transparentom „Ne damo našu Neretvu! Dolje Gornji horizonti!" upozorili hrvatsku javnost na opasnosti od ovakvog kontroverznog megaprojekta. Isti smo transparent izvjesili na startu Maratona lađa, kao i na Rogotinskom mostu kako bi ga vidjeli predsjednik Josipović i HNS-ov ministar graditeljstva Ivan Vrdoljak, ali nas je u tome spriječila interventna policija pod izlikom osiguranja predsjednika Josipovića.

Što se tiče suradnje s ostalim udrugama glede ovoga projekta moramo istaknuti kako imamo izvrsnu suradnju sa civilnim i ekološkim udrugama s područja FBiH s kojima smo zajedno u Mostaru organizirali javnu raspravu na ovu temu.

Postoje li u ovom trenutku ikakve gotove studije o tome kakav bi utjecaj na okoliš imala provedba projekta Gornjih horizonta? Naime, predsjednik hrvatske Vlade Zoran Milanović izjavio je, odgovarajući na zastupničko pitanje u Hrvatskom saboru: „Ako će [projekt Gornji horizonti] dovesti do zaslanjenja Neretve, pa onda nećemo graditi. Je li tome tako, to ćemo vidjeti, to će reći struka".

Projekt Gornji horizonti započet je još u bivšoj državi, a obuhvaća sedam hidrocentrala između Nevesinjskog polja i Jadranskog mora, a od kojih su četiri izgrađene (Trebinje 1 i 2, Dubrovnik i Čapljina). Još u komunističkoj Jugoslaviji taj je projekt bio zaustavljen jer su se pokazale njegove negativne article home 1342528828dolina neretveposljedice. Međutim, u turbulentnim okolnostima u kojima se našla BiH nakon raspada SFRJ, vlasti Republike Srpske pod utjecajem energetske mafije nastavljaju s ovim kontroverznim projektom. Suglasnost Republike Hrvatske putem placeta prvog potpredsjednika Vlade RH Radimira Čačića Republici Srpskoj je došla kao naručena ne samo zbog međunarodne afirmacije te zločinačke tvorevine, već i zbog činjenice da projekt mora biti završen i na hrvatskoj strani kako bi mogao davati svoj maksimum na gornjim poljima istočne Hercegovine. Hrvatska zapravo Republici Srpskoj pomaže zaprimiti ukradenu vodu koja će biti iskorištena u energetske svrhe.

Postoje znanstveni radovi koji obrađuju ovaj problem a koji su većinom izneseni na stručnom simpoziju „Voda u kršu slivova Cetine, Neretve i Trebišnjice" održanom 25. – 27. rujna 2003. u Neumu, gdje je prisustvovalo preko 200 stručnjaka koji su u zaključcima s ovog skupa upozorili na pogubnost ovih zahvata i dali smjernice za ispravljanje već nastalih šteta.

Cjelokupna studija utjecaja na okoliš projekta GH ne postoji, pa nas čudi zašto Vlada RH dogovara i samim time ulazi u projekte o kojima ne zna što se može izgubiti na drugoj strani. Dok se prvi potpredsjednik Vlade RH Čačić dogovara u Banja Luci, a predstavnik HEP-a Zlatko Koračević potpisuje memorandume s elektroprivredom takozvane Republike Srpske, Milanović licemjerno tvrdi da se GH neće graditi ako se pokaže njihov štetan utjecaj. Postupa li tako jedna ozbiljna vlada? Ne čudi takvo ponašanje kada premijer vlastitu državu naziva „slučajnom".

Prema vašim saznanjima koliko je točna tvrdnja koja se može pronaći u medijima, kako je već sada salinitet vode u donjem toku metkovic rujnica1024Neretve toliko porastao da kod Metkovića u Neretvi više ne žive slatkovodne ribe, već isključivo one morske?

Sva mjerenja pokazuju da vodeni klin slane vode prodire u dolinu Neretve ne samo do Metkovića nego i do Mostara. Lokalni neretvanski ribari sve do Metkovića, a i dalje (do Čapljine u BiH) love morsku ribu i lignje što upućuje na sve veću zaslanjenost Neretve. Predstavnici Hrvatskih voda tvrde da zaslanjenje nema veze s GH, nego da je posljedica podizanje razine mora i produbljenog korita Neretve. To su zasigurno važni uzročnici, ali ako njima pridodamo manjak slatke vode posljedice po Dolinu Neretve postaju sve pogubnije.

Ne bi li provedba projekta Gornji horizonti za konačnu posljedicu imala istjerivanje stanovništva s područja donjeg toka Neretve, budući da bi se velik dio danas izuzetno plodne zemlje pretvorio u slanu pješčanu močvaru?

ŠtetnostProjekt Gornji horizonti započet je još u bivšoj državi, a obuhvaća sedam hidrocentrala između Nevesinjskog polja do Jadranskog mora, a od kojih su četiri izgrađene Još u komunističkoj Jugoslaviji taj je projekt bio zaustavljen jer su se pokazale njegove negativne article home 1342528828dolina neretveposljedice. Međutim, u turbulentnim okolnostima u kojima se našla BiH nakon raspada SFRJ vlasti Republike Srpske pod utjecajem energetske mafije nastavljaju s ovim kontroverznim projektom.Kakve će posljedice točno biti to je sada nezahvalno prognozirati. Ono što je sigurno je da će izgradnja još tri hidroelektrane Neretvu ostaviti bez dostatnih količina slatke vode. Mnogi tvrde da Neretva izgradnjom dosadašnje faze GH gubi 4 milijarde kubika vode godišnje, a završetkom cijelog projekta Blokada ceste-11.10.2012gubit će još 2 milijarde. Naime, GH će oduzimati Neretvi ne samo onu vodu koja joj prirodno pripada (preko Trebišnjice i Popova polja), a čiji dio od 1965. odlazi tunelom od Trebinja u HE Dubrovnik, nego i oko 15 kubičnih metara u sekundi koja je Neretvi pripadala preko Bunice kod Mostara i Bregave kod Čapljine. Ta će ukradena voda sada nakon niza energetskih postrojenja završavati dvostrukim tunelom u HE Dubrovnik 2 kod Plata, a potom u moru gdje će u biti nastati novo „ušće Neretve".

Smanjeni dotok slatke vode i drugih riječnih nanosa imat će niz negativnih posljedica, ali je najteža smanjenje razine podzemnih voda nizvodno od Metkovića. Hrvatske vode nam nude branu kao rješenje, ali brana neće riješiti problem presušenih vrela posebno na lijevom priobalju Neretve. I laiku je jasno da će mjesto slatke vode pod velikim tlakom popuniti morska voda što će dovesti do zaslanjenja poljoprivrednih tala u dolini Neretve. Ako uzmemo u obzir da većina neretvanskog stanovništva živi od poljoprivrede očito je da i najcrnji scenarij iseljavanja stanovništva itekako moguć.

Mađutim, neće samo dolina Neretve biti u opasnosti jer bi i Malostonski zaljevu, poznat po uzgoju školjkaša, također bio izravno ugrožen zbog nedostatka hranjivih tvari koje su do sada sa sobom donosile slatke vode Neretve. Time bi bila ugašena još jedna gospodarska grana koja je imala i ima veliki razvojni potencijal.

Osim toga bio bi ugrožen i turizam u Župi Dubrovačkoj, budući da bi silne količine slatke vode neminovno dovele do zahlađenja mora.

S obzirom na izjavu Predsjednika Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića, koji je dogovore visokih dužnosnika Republike Hrvatske i jednog bosansko-hercegovačkog entiteta, Republike Srpske, Izetbegovića koji isključuju federalne vlasti BiH, nazvao protuustavnim, jeste li kontaktirali federalne vlasti u Sarajevu, i znate li kako one gledaju na vašu inicijativu.

Federalne vlasti nismo kontaktirali, ali smo u jednom od svojih brojnih priopćenja pozdravili očitovanje predsjednika Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića. Uvjereni smo da Federacija podupire našu inicijativu ako ni zbog čega onda zbog toga što se protivimo planovima takozvane Republike Srpske.

Ekološka udruga Eko-Eko poslala je priopćenje za javnost u kojem iznose podatke o 'respektabilnom' partneru hrvatske Vlade na projektu Gornji horizonti, tvrdeći da se radi o londonskoj tvrtki EFT, čiji je vlasnik izvjesni Vuk Hamović. U britanskom tisku mogle su se svojedobno na njegov račun čitati vrlo ozbiljne optužbe zbog korupcije. Znate li nešto više o tome?

Vuk Hamović je i u Srbiji okarakteriziran kao „trgovac mrakom". Smatra se najvećim trgovcem električnom energijom na području bivše SFRJ. Hamović Čačićkao predstavnik srpske energetske mafije samo je produžena ruka stranih lobija i koorporacija. Najžalosnije je to što prvi potpredsjednik Vlade RH Čačić blagoslivlje takav projekt, koji je klasičan primjer uništavanja prirodnih resursa jedne države radi džepova nekolicine moćnika. Očito je da je Radimir Čačić odlučio svjesno žrtvovati Dolinu Neretve kako bi realizirao neki projekt i kako bi Hrvatskoj priskrbio nešto više električne energije. Istovremeno će delti Neretve donijeti katastrofu pa će ga se s pravom moći nazvati „grobarom" doline Neretve.

Možete li nam na kraju nešto više reći o odnosu hrvatskih vlasti i masovnih hrvatskih medija prema aktivnostima Vaše Udruge?

Bivša HDZ-ova vlast prešutno je podržavala ovaj projekt, a bivši premijer HRTSanader s Dodikom je u Banja Luci dogovarao njegovu realizaciju. Budući da Radimir Čačić nije realizirao niti jedan od najavljenih projekata, u izgradnji HE Dubrovnika 2 vidi kapitalan projekt kojim bi se održao u fotelji za koju se tako grčevito drži.

Sadašnja Vlada RH i sva resorna ministarstva uopće nas nisu kontaktirala niti su na bilo koji način odgovorili na naše upite upućene još prije tri mjeseca.

To pokazuje jedan ignorantski odnos onih koji bi navodno trebali služiti građanima. Njihova šutnja pokazuje i to da nemaju pravih argumenata te da smo s pravom zabrinuti po pitanju ovoga projekta.

Što se tiče medija, oni po našem sudu, nisu ovom problemu posvetili dovoljan medijski prostor što i ne čudi budući da su mnogi od njih tek produžena ruka politike. Žalosno je da ni javna HRT nije posvetila dovoljno prostora ovom problemu kako bi upoznala širu hrvatsku javnost sa svim štetnim posljedicama po dolinu Neretve, Dubrovačko-neretvansku županiju i u konačnici, Republiku Hrvatsku.

D. J. L.

Uto, 14-01-2025, 08:29:28

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.