U srijedu, 27. ožujka 2024. na izbornoj skupštini Hrvatskoga kulturnoga vijeća (HKV-a) u Zagrebu donesena je odluka o priopćenju HKV-ove izjave povodom pokušaja narušavanja izbornoga procesa. (hkv)
Odlukom Skupštine Hrvatskoga kulturnoga vijeća
priopćuje se javnosti sljedeća
IZJAVA
Predsjednik RH Zoran Milanović svojim dosadašnjim koracima u svezi s parlamentarnim izborima i najavama budućih poteza uznemirio je hrvatsku javnost posezanjem za neprihvatljivim, protuustavnim i nezakonitim pokušajima narušavanja neutralnoga odnosa prema izbornomu procesu i, štoviše, pristankom da ga jedna politička opcija proglasi kandidatom za premijera, premda i nadalje ostaje na položaju državnoga poglavara.
Hrvatsko kulturno vijeće drži da je djelovanje aktualnoga predsjednika RH razorno za hrvatsko društvo i hrvatsku državu. Nije riječ samo o neobičnom i neuobičajenom stilu javnih istupa, nego i o nejasnim i dvosmislenim porukama o promjenama koje bi dovele do tzv. Treće Republike, o čijem sustavu i karakteru hrvatska javnost u ovom trenutku nema spoznaja, tek zloslutne slutnje.
Osobitu je pozornost i zgražanje izazvao predsjednikov uvrjedljiv odnos prema Ustavnomu sudu i najava da ne će poštovati njegove odluke i upozorenja. S tim u svezi dužni smo naglasiti da se ne radi samo o kršenju Ustava, što su ustavni stručnjaci već ustanovili, nego i o kršenju zakona. Postoji, naime, Ustavni zakon o Ustavnom sudu Republike Hrvatske, koji u članku 31. govori o obvezi provođenja odluka i rješenja Ustavnoga suda. Stavak 1. rečenoga članka kaže da su odluke i rješenja Ustavnoga suda obvezatni i dužna ih je poštovati svaka fizička i pravna osoba. Stavak 2. isto zahtijeva za sva tijela državne vlasti, što se, znači, odnosi i na predsjednika RH.
Kršenje Ustava i zakona trebalo bi biti sankcionirano. Republika Hrvatska pravna je država u kojoj nitko nije iznad zakona. O odgovornosti predsjednika Republike odlučuje Ustavni sud, na prijedlog Hrvatskoga sabora. Prozirna je zato odluka aktualnoga predsjednika da opisane neustavne i nezakonite postupke čini u vrijeme kada je Hrvatski sabor raspušten, te je nastala praznina kojom se koristi za svoje ekshibicije i premijerske ambicije. Istodobno, nesiguran u uspjeh „svoje“ opcije, zadržava položaj predsjednika Republike, pa ako ne postane premijerom i dalje je državni poglavar – do predsjedničkih izbora, na kojima se nada dobiti drugi mandat. Slične kombinacije i „pravilne“ izmjene na položaju premijera i predsjednika iste osobe imamo i imali smo priliku vidjeti u zemljama koje Hrvatskoj ni u čemu ne mogu biti uzorom.
Na hrvatskim je biračima da razborito prosude i odluče hoće li podržati opisanu dvostruku igru prijestolja. Također, prva zadaća novoga saziva Sabora trebala bi biti upućivanje prijedloga Ustavnomu sudu za utvrđivanje odgovornosti predsjednika Republike.
Za Hrvatsko kulturno vijeće
prof. emer. Marijan Šunjić, predsjednik