Ugrožen niz profesionalnih aktivnosti Hrvatskoga kulturnog vijeća

Dragi naši članovi, podupiratelji i čitatelji, ovim putem odlučili smo vas izvijestiti kako je zbog pomanjkanja minimalnih novčanih sredstava ugrožen niz profesionalnih aktivnosti Hrvatskoga kulturnog vijeća.tipkovnica2 Članovi vodstva udruge već su se uključili svojim novčanim potporama u rješavanje ovoga problema, no kako bismo prevladali ovu krizu, potrebna su dodatna novčana sredstva. Zato bismo zamolili sve za daljnju pomoć prijedlozima i novčanim prilozima.

Više o problemima s kojima se već godinama suočavamo može se pročitati u donjem tekstu. Do sada smo ih uvijek pokušavali samostalno rješavati. No stanje je takvo da o njima ipak treba i na ovaj način progovoriti budući da su u pitanje došle vitalne aktivnosti, koje smo uz golemi entuzijazam do sada obavljali s krajnje skromnim sredstvima. Uvijek smo bili optimisti pa smo i sada te vjerujemo kako ćemo uspjeti zaokružiti konstrukciju kojom bi se osiguralo po stotinjak eura mjesečno od strane 6-7 donatora ili odgovarajući broj manjih donacija. Već s obzirom na rad našega Portala tijekom posljednjih dvaju desetljeća, vjerujemo kako bi bila krajnja šteta ugasiti niz aktivnosti na koje smo se svi naviknuli i koje su znatno pridonijele očuvanju našega vrijednosnoga i kulturnoga kruga.

Minimum minimuma

Situacija u kojoj se u ovom trenutku nalazi Hrvatsko kulturno vijeće, i koja nas je potaknula na ovaj tekst, uslijedila je nakon prekida potpore radu Tajništva HKV-a (koja je zahvaljujući našemu dobročinitelju trajala punih osam godina i na tome ćemo mu ostati trajno zahvalni!), dok istodobno čekamo rezultate natječaja koji bi nam omogućio barem minimalno financiranje programa na Portalu HKV-a u ovoj godini. Budući da je zasad potrebno premostiti razdoblje od samo nekoliko mjeseci (a onda dugoročno odlučiti koje će se aktivnosti moći nastaviti) i da su potrebna novčana sredstva vrlo skromna, apeliramo na članove HKV-a i čitatelje da nam pomognu svojom novčanom potporom u ovom kriznom vremenu. Vodstvo i tijela HKV-a svojim su se novčanim prilozima odmah počeli uključivati u ovu akciju.

Dvostruki kriteriji kao temelj financiranja civilnoga društva u RH

Stanje s manjkom novčanih sredstava nije nastupilo iznenada. Velik trud bio je uložen ne bi li Hrvatsko kulturno vijeće, kao stotine drugih udruga civilnoga društva, dobilo novčanu potporu agencija, državnih ili gradskih tijela za svoje programe i projekte. Sektor civilnoga društva u Republici Hrvatskoj financiran je godišnje sa stotinama milijuna eura pa vjerojatno zvuči nevjerojatnim da i pored svih nastojanja naša udruga nije uspjela osigurati desetak tisuća eura za svoj profesionalni rad na godišnjoj razini.

Nebrojeno smo se puta susreli s dvostrukim kriterijima koji se primjenjuju ovisno o svjetonazorskom predznaku. Ti dvostruki kriteriji provode se sustavno te bez imalo zadrške i srama.kolaz hkv Tijekom posljednjih nekoliko godina priredili smo tisuće stranica natječajne dokumentacije za programske i projektne prijedloge, što su veliki troškovi i golem napor, no u pravilu nismo ostvarili nikakav pomak.

Kako, primjerice, objasniti da se kao organizacija civilnoga društva i neprofitni medij natječete za najam ponuđenih prostorija za rad, postignete najveći broj bodova i dobijete te prostorije, a onda ih izgubite i prije nego što ste potpisali ugovor uz neobična objašnjenja da te prostorije više nisu raspoložive za najam? Djeluje nestvarno, ali upravo nam se to svojedobno dogodilo. Naravno, oni koji su na natječaju ostvarili manji broj bodova, ipak su dobili prostorije za rad, a na naš upit hoćemo li mi onda dobiti neke zamjenske prostorije s obzirom na prvo mjesto na bodovnoj ljestvici, dočekao nas je odgovor da to tako ne ide i da se možemo prijaviti na sljedeći natječaj.

Koliko smo samo dobili (dobro)namjernih savjeta da se uopće ne prijavljujemo na natječaje sa svojim projektnim prijedlozima jer ne ćemo uspjeti i koliko smo se naslušali poruka da je normalno što na natječajima ne prolazimo kad na svojem mediju, Portalu HKV-a, objavljujemo kritičke priloge nezavisnih autora. Čudili su nam se kad bismo se prijavili s kakvim projektom koji je očito za njihove pojmove bio nenormalan – jer u svijetu nenormalnoga normalno postaje nenormalno.

Možda bi tko mogao pomisliti da postoje logični razlozi odbijanja naših projekata, posljedično i financiranja, i da mi jednostavno nismo sposobni napisati dobar projektni prijedlog. Moramo zato odmah reći da smo se i mi to zapitali, pa smo u jednom trenutku angažirali i stručnjake koji se bave pripremom natječajnih prijedloga – i opet nismo uspjeli, na njihovo veliko čuđenje. Zanimljivo, kad smo pak mi drugim udrugama pomogli u pisanju projektnih prijedloga – nije bilo nikakvih problema.

Dugoročne posljedice

Valja znati da se u hrvatskom civilnom društvu, barem u onom dijelu koji ima najjači utjecaj na javni život, kulturu, političke prilike i ideološke trendove, stvorila vrlo čvrsta interesna mreža unutar koje se obično točno zna koje će udruge dobiti financijsku potporu iz javnih fondova za svoje programe i projekte, a koje ne će. Dodamo li tomu strane čimbenike koji pored izdašnih sredstava hrvatske države još dodatno izravno financiraju dio civilnoga sektora, nije teško zaključiti koliko taj dio civilnoga sektora u Hrvatskoj doista djeluje u skladu sa stvarnim interesima i potrebama većine hrvatskih građana. Tako je to već više od dva desetljeća. Radije se novčano podupire one koji će raditi na razgradnji hrvatske države i hrvatskoga društva, nego one koji žele biti zdrav korektiv i koji su spremni pridonijeti boljitku te države i društva. hrvatska zastava22Samo jedan slikovit primjer za danas tako popularne „evente“, „performanse“ „instalacije“, „propitkivanje“, „senzibiliziranje“, „produkcije umjetnosti“, „izravni aktivizam“: ne ćete dobiti potporu ako imate namjeru podignuti hrvatsku zastavu, ali obasipat će vas novcem kako biste mahali nekom drugom, tuđom zastavom, sadašnjom ili prošlom.

Iako ovaj prilog ima neposredni povod u problemima u financiranju u kojima se našla naša udruga, treba biti svjestan i kako smo još dobro izdržali sve ove godine, za razliku od mnogih drugih bliskih udruga. Stanje u kojem civilnim sektorom vlada praktički samo jedan svjetonazor ima svoje posljedice koje vidimo svaki dan, pa i na političkoj razini. Više smo puta upozoravali da će se monopol ostvaren u civilnom društvu nužno prenijeti i na političke odnose, a kada se to dogodi – obično nema natrag. Stanje u Gradu Zagrebu, gdje su aktivisti jedne ideološke opcije uvezene izvana osvojili sve institucije, najbolji je primjer.

Koliko štete može politika učiniti na nacionalnoj razini, vidjelo se nakon prevrata 2000. godine, kada je sustavno poništeno niz dostignuća iz ratnih i poratnih devedesetih. Od toga se Hrvatska nikad nije oporavila, a naša udruga bila je pokušaj da se ti procesi uspore i eventualno preokrenu, okupljajući stotine hrvatskih intelektualaca, od kojih su mnogi tijekom stvaranja hrvatske države bili na istaknutim javnim i političkim pozicijama, a i danas su priznati kulturni, umjetnički, znanstveni i vjerski autoriteti. Povijest se ponavlja i današnjim akterima na političkoj sceni moglo bi se dogoditi slično iskustvo, s tim da je Hrvatska nažalost sad već vrlo siromašna osobama koje su spremne javno se suprotstaviti negativnim trendovima i zbog toga trpjeti uvrjede i marginalizaciju, kao što je to bio slučaj s mnogim vrlo poznatim i manje poznatim članovima naše udruge.

Civilno društvo kakvo bi trebalo biti

Dosad se nikad nismo previše žalili ukazujući na svoj nezgodan položaj i poteškoće u pozadini s kojima se borimo. Umjesto da se izborimo za sebe, nastojali smo ukazivati na pogrješke u samom sustavu, na probleme koji su zaprjeka kako bi cijeli naš narod i naša država mogli naprijed. Htjeli smo biti zdrav korektiv i činiti nešto što je na opće dobro, a ne za vlastite interese. No istodobno smo htjeli biti svoji. Iako uvijek spremni podržati ono što smo smatrali dobrim i vrijednim, nismo htjeli bezuvjetno ni uz koju stranku, ni pod čiju politiku, ni pod čiji kišobran osim onoga koji nas sve koji se ovdje okupljamo natkriljuje – hrvatski.

Na Portalu HKV-a iz dana u dan, i tako gotovo 20 godina, donosimo brojne priloge različitih tema i sadržaja, no s jasnom usmjerenošću na hrvatsku nacionalnu, povijesnu, kulturnu i baštinsku vrijednost. Nismo priječili da se objavljuju različita mišljenja i nije bilo nužno da se uvijek s njima slažemo. Uvjet je bio samo jedan: ti su tekstovi morali biti argumentirani i u skladu s tim izgrađujući za hrvatsko društvo.

Nikad u radu naše udruge nismo pristupali s ciljem zarade niti smo ikad taj posao gledali samo kao posao. Shvatili smo sve kao misiju u kojoj je važno – ako se već ne može više – barem sačuvati hrvatski žar da ne utrne i čekati neka bolja vremena u kojima će se možda ovo naše društvo ponovno vratiti pravim vrijednostima, u kojima zdrav nacionalni duh ne će biti zaprjeka za napredovanje bilo koje vrste, u kojima hrvatska kultura ne će biti ismijavana i razgrađivana, hrvatska povijest neistražena i lažirana, a tradicija zapuštena i odbačena kao višak ili nešto čega bismo se trebali sramiti.

Jedina naša zastava je hrvatska

Preostaje nam za kraj pozvati sve one koji imaju prijedlog ili misle da mogu pomoći kako bismo osigurali daljnji rad HKV-a i Portala HKV-a da nam se jave na e-adresu: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.. Rado ćemo razmotriti sve prijedloge i aktivirati se u njihovoj provedbi. Kao i svih godina do sada, uvjereni smo da ćemo i ovom, još jednom iskušenju biti u stanju svi zajedno odgovoriti na pravi način.

___________

Članarina

Dragi članovi HKV, pozivamo vas da – u skladu sa svojim mogućnostima – uplatite članarinu za 2025.

Prema odluci Skupštine HKV-a članarina za studente i umirovljenike od 1. veljače 2023. iznosi 10 eura, a za sve ostale 20 eura.

Potpora

Poštovani čitatelji Portala HKV-a, ako ste prepoznali vrijednost u ovom što radimo, pozivamo vas da nam pomognete svojim novčanim prilogom.

Popis dosadašnjih potpora, koje nam omogućuju podmirenje osnovnih računa, dostupan je OVDJE.

Uplate primamo na račun HKV-a u Hrvatskoj poštanskoj banci: IBAN: HR8023900011100330929, SWIFT: HPBZHR2X

Barkod za uplate mobilnim bankarstvom

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

 

barkod hkv 2023

Svima vama – HVALA!

(hkv)

Uto, 22-04-2025, 09:44:23

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.