Davor Dijanović: Hrvatska – država koja se samoukida
Ni kišna zagrebačka večer 26. veljače 2025. nije zaustavila one koji su htjeli pribivati predstavljanju nove knjige Davora Dijanovića, a okupljeno mnoštvo, barem oni koje smo upitali, nije se moglo prisjetiti kada je posljednji put kakav događaj privukao toliko posjetitelja u Društvo hrvatskih književnika (DHK). U pohvalu je to autoru, a i knjizi upozoravajućega naslova – Hrvatska – država koja se samoukida, koju su predstavili glavni urednik Hrvatskoga tjednika Ivica Marijačić, odvjetnik, povjesničar i političar Tomislav Jonjić te književnik i novinar Damir Pešorda.
Unatoč prvomu dojmu koji na nas ostavlja naslov knjige, složila su se trojica predstavljača, ne treba ni pomišljati da Dijanović njome širi pesimizam. On, naime, želi upozoriti na probleme koji tište svekoliku hrvatsku zbilju, ponegdje predložiti rješenja, pozvati na razmišljanje, raspravu i djelovanje, i tako, kako je i sam zapisao u proslovu, „starčevićanski rečeno – ispuniti svoje deržanstvo prema državi i prema narodu“ iz kojega potječe.
I. Marijačić: Dijanović živi vrijednosti o kojima piše
„Davor Dijanović jedan je od najistaknutijih hrvatskih političkih analitičara i novinara“, ustvrdio je Ivica Marijačić osvrćući se na autorov dugogodišnji „intenzivan i ekstenzivan“ publicistički rad, velik broj tema koje ga zaokupljaju: demografija, ekonomija, kultura, društvo, geopolitika…, i iznimno velik broj tekstova, „uvijek potkrijepljenih oceanom činjenica, ali i opominjućim zaključcima“. Prema Marijačićevu mišljenju, takvi su i tekstovi u Dijanovićevoj novoj knjizi: oni nas potiču na razmišljanje i djelovanje u skladu s našim vrijednostima.
„Dijanović nikad nije posumnjao u svoja uvjerenja, bez obzira na politiku koja pokazuje suprotno… On živi vrijednosti o kojima piše!“, dodao je glavni urednik Hrvatskoga tjednika, a u zaključku naglasio da ne treba gubiti optimizam jer – Hrvatska postoji, a „bolje je da Hrvatske ima, nego da je nema“.
T. Jonjić: Čitaj i daj drugomu
„Veseli činjenica da nas je toliko mnogo jer je to pokazatelj da smo zainteresirani za sudbinu naše domovine“, rekao je na početku svojega izlaganja Tomislav Jonjić. Podsjetio je ukratko na ne tako davnu prošlost u kojoj su nam drugi krojili sudbinu i na težak put do nastanka hrvatske države, ali i opomenuo da je borba još pred nama, a „zalagati se za Hrvatsku bilo je nezahvalno nekad, a nezahvalno je i danas“. Upozorio je, među ostalim, na obezvrjeđivanje Domovinskoga rata, potkopavanje nacionalnoga ponosa, elite oblikovane po tuđoj mjeri, ali i na jugoslavenstvo koje je još na obzoru.
Zbog svega navedenoga, zaključio je Jonjić, „nije neobično da se i danas samoukidamo“ i zato je Dijanovićeva knjiga „potrebna i korisna kao upozorenje i putokaz. Preporuka: Čitaj i daj drugomu!“
D. Pešorda: Dijanović se nastavlja na hrvatsku političku misao u luku od Starčevića do Tolića
Damir Pešorda ponudio je uvid u sadržaj knjige navodeći da već naslovi dijelova (Povijesno breme; U mraku balkanske krčme: ekonomija, društvo, mediji i politika; Kultura kao bojno polje; Demografija: ključno strateško pitanje hrvatske budućnosti; Na geopolitičkoj vjetrometini; Kako dalje?) signaliziraju teme koje autor odabire, a unutar svake teme navode se zatim poteškoće i problemi koji sprječavaju hrvatski oporavak i napredak. Glavni je pak problem, istaknuo je Pešorda, to što „država tetoši one koji prijete njezinu postojanju, a zanemaruje one koji joj daju konstruktivnu kritiku“, pa je i naslov knjizi opravdan.
„U idejnom i vrijednosnom smislu Dijanović se nastavlja na hrvatsku političku misao u luku od Ante Starčevića do Benjamina Tolića“, ocijenio je Pešorda čestitajući autoru na knjizi.
(iš, hkv)
Knjiga Hrvatska – država koja se samoukida može se naručiti na broj 095/909-7746 ili e-poštom: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite..