Obilježavanje stogodišnjice rođenja hrvatskog književnika Slobodana Novaka, akademika HAZU

U Hrvatskoj se ove godine održava cijeli niz vrijednih događanja u sklopu obilježavanja stogodišnjice rođenja hrvatskog književnika Slobodana Novaka. Neka su se već dogodila, a spominjemo u ovom uvodu da će ove nedjelje biti postavljena u Rabu na kući Slobodana Novaka spomen ploča, kao i da se u organizaciji Matice hrvatske očekuje 22. studenoga postavljanje spomen ploče na kuću u Zagrebu, u kojoj je akademik Novak živio i radio niz godina.

Pregled događanja

Prvo je, 11. i 12.  travnja, samoinicijativnim marom docentice dr. sc. Ivane Drenjančević s Katedre za noviju hrvatsku književnost na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu organiziran znanstveni skup "Dalje treba misliti", prema naslovu novele ak. Novaka. Tiskan je i plakat, a svi radovi više od dvadeset izlagača trebali bi do kraja ove godine biti objavljeni u zborniku Filozofskog fakulteta.

plakat znanstvenoga skupa s portretom Slobodana Novaka, rad Miljenka Stančića

Na inicijativu braće Ranka i Javora Novaka zatim je u rodnome Splitu održan skup. Ovaj skup je završen podizanjem ploče na rodnoj kući Slobodana Novaka. Također, istom inicijativom, Teatar&ITD prošli je tjedan organizirao višednevni skup sa sudjelovanjem akademika Borisa Senkera, glumca Andrije Tunjića i redatelja Miroslava Međimorca te niz drugih sudionika. Tom prilikom prikazane su projekcije filmova "Mirisi zlato i tamjan" (Babaja) te "Školjke šumi" (Međimorec). Podsjećamo, Miroslav Međimorec svojedobno je režirao i kazališnu predstavu "Školjka šumi", a Andrija Tunjić svojedobno je izveo monodramu "Riba Jonina" po Novakovoj noveli.

izložba &TD (foto: Dorian Stiegler)

Miroslav Medjimorec

književnik i redatelj Miro Međimorec (foto: Dorian Stiegler)

ITD 6

akademik Boris Senker (foto: Dorian Stiegler)

U foajeu ITD akademik Senker i sin Ranko Novak postavili su na panoima članke legendarne večernjakove kritičarke Marije Grgičević o, isto tako, legendarnoj Violićevoj predstavi ("Mirisi"). Ova predstava je izvedena oko 300 puta u rasponu prikazivanja od 20 godina. Prikazane su i fotografije, opet zaista legendarne, umjetničke fotografkinje Marije Braut. Glumica Maruška Aras izvela je predstavu "Školjka šumi", s kojom je već obišla velik broj gradova u Hrvatskoj, kao i u drugim državama.

ITD MARUŠKA

glumica Maruška Aras (foto: Dorian Stiegler)

Istovremeno je na Rabu od ponedjeljka do petka prošloga tjedna organiziran skup započet u Knjižnici Rab. U ovoj knjižnici je uređena spomen soba književnika Slobodana Novaka. Nakon skupa gradonačelnik Raba i predsjednik Općine Rab Nikola Grgurić otkrili su ploču s novim imenom knjižnice: Knjižnica Slobodana Novaka Rab. Rabski cjelotjedni skup se održavao pod naslovom "San u zavičaju", po naslovu knjige Javora Novaka. Skup započet u ponedjeljak u petak je nastavljen u Zimskom kinu na kojem su sudjelovali znanstvenici, uz čitanje ulomaka iz djela i nastup pučkog kazališta, te uz publicistički osvrti na značenje S. Novaka.

 

Gradska knjiznica S Novak Rab

gradonačelnik grada Raba Nikola Grgurić

Rab grobica Novak

Knjiga Javor Novak

I kao što je uvodno već spomenuto, Rab se zaista iskazao u obilježavanju stote obljetnice rođenja Slobodana Novaka. Tako će sljedeće nedjelje, 3. studenoga, točno na stoti rođendan hrvatskog književnika Slobodana Novaka biti postavljena i druga spomen ploča. Ovoga puta na njegovoj kući na adresi Bobotine 2.

Prema dogovorima, 22. studenoga Matica će hrvatska s obitelji podići i spomen ploču na zagrebačkoj kući u kojoj je književnik i akademik Novak živio i radio od 1959. do 2016.

I to nije sve, braća Novak otkrila su nam da vode razgovore i s Hrvatskom poštom te s kazalištem Gavella o mogućim daljnjim aktivnostima.

O akademiku Novaku

Vjerojatno ne treba u slučaju Slobodana Novaka isticati puno o kakvom se velikanu hrvatske književnosti tiče. No, podsjetit ćemo ovom posebno prilikom uoči stote obljetnice njegovog rođenja na nekoliko naglasaka iz njegova života koje je zapisao naš drugi veliki književnik, Hrvoje Hitrec, „o književnom bardu i autoru“ „vjerojatno najboljeg romana druge polovice dvadesetoga stoljeća“, „Mirisi, zlato i tamjan“.

Ne Split, nego više Rab bijaše mitsko mjesto njegova zavičaja, djetinjstva, neobičnih ljudi kojima u romanima pridavao i nadrealna obilježja. U Rabu je polazio pučku školu, u Splitu gimnaziju, maturirao u hrvatskom Sušaku, diplomirao u Zagrebu hrvatski jezik i jugoslavenske književnosti, potucao se po redakcijama i tiskarama kao korektor i lektor, vratio se nakratko u Split jerSlobodan Novak je i kazalištu stremio, bio je dramaturg HNK u rodnom gradu dvije godine, a onda opet u Zagreb među „krugovaše“, u društvu nešto mlađih pjesnika...

Prepoznat je njegov pripovjedački dar koji će s godinama dobivati sve snažniji, originalniji izraz kao prozni tumač tzv. Druge moderne, obavijen crnim humorom i ironijom kojom je tako dobro vladao njegov suvremenik Ranko Marinković. I Novak u mnogim novelama dostiže virtuoznost novelista Marinkovića, osobito u novelama „Badessa madre Antonia“ i „Treba umrijeti logično“ iz zbirke „Tvrdi grad“. A zatim, možda potaknut i Krležinim kavanskim podbadanjima da ne priznaje prozaista koji nema velik, opsežan roman (kako svjedoče da je rekao Ranku), no vjerojatnije i mimo te sugestije, Slobodan Novak se upušta u literarnu pustolovinu koja će obilježiti njegov opus i ostati zanavijek zapamćena na uštrb ostalih njegovih djela, piše „Mirise, zlato i tamjan“ u kojima ostvaruje najveći estetski domet...

Ljubitelji kazališta mogli su vidjeti dramatizirane „Mirise...“ nakon sloma Hrvatskoga proljeća, sedamdeset četvrte u Kazalištu ITD, u sjajnoj režiji Božidara Violića.

Novak se često vraća Rabu i moru, jedri, piše „Izvanbrodski dnevnik“ u kojemu na stanovit način ponavlja svoju rutu Otok-Kopno, izvrće smisao gotovo slamnigovski, parodira i poigrava se, zašuti i godinama ne objavljuje pa se pojavi ponekom novelom („Hlap“) već u praskozorje smrti one nesretne južnoslavenske komunističke tvorevine i gibanja koja će dovesti do samostalne hrvatske države kojoj se raduje i u kojoj će prepoznavati sljedećih desetljeća nitkove i izdajnike te se javljati tu i tamo strasnim tekstovima, na užas zaostalih crvenih mediokriteta i labradora iz medijskih radionica...

Usput vrijedi napomenuti da je u Sabranim djelima nema "Digresija". Novak ih se odrekao, već je objavio možda najzanimljiviju biografiju, svojevrsni presjek događaja iz dvadesetog stoljeća "Protimbe".

 

 

IZ ARHIVA

Slobodan Novak: Kad dvojica ili dvije tepaju 'dijete moje' – licemjerno lažu!

H. Hitrec: Uz smrt velikoga hrvatskog književnika Slobodana Novaka

Što se dogodilo akademiku S. Novaku: Specijalna obrada ili ulični kriminal?

Akademik S. Novak: Kad novinar prostak postane 'Novinar godine'

(hkv)

 

Sub, 2-11-2024, 21:56:30

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.