Telegram.hr: EU proglasila neprihvatljivim gotovo 13 milijuna kn troškova eksperimentalne faze Škole za život

Europska unija proglasila je neprihvatljivim gotovo 13 milijuna kuna troškova eksperimentalne Škola za životfaze Škole za život, piše Dora Kršul za Telegram.hr.

„Točno 12.845.365,17 kuna proglašeno je neprihvatljivim troškovima na EU projektu kojim je financirana eksperimentalna faza Škole za život, reformskog projekta bivše ministrice obrazovanja Blaženke Divjak iz kvote HNS-a. Neprihvatljivost gotovo 13 milijuna kuna – iz projekta koji je u cjelini težio 114,7 milijuna kuna – znači da Hrvatska neće dobiti refundaciju tog iznosa iz Europskog socijalnog fonda, već njegovo podmirenje pada isključivo na državni proračun.

Nešto više od pola iznosa neprihvatljivih troškova – 6,4 milijuna kuna – odnosi se na autorske honorare 78 netransparentno imenovanih nastavnika uključenih u rad na projektu. Divjak ih je imenovala da rade na Školi za život bez da je prethodno raspisala javni poziv, za što su službena nadzorna i revizijska tijela propisala tzv. financijsku korekciju, odnosno penalizaciju. Preostalih 6,3 milijuna kuna neprihvatljivih troškova nastalo je zbog, manje-više, nepravilnosti u postupcima javne nabave udžbenika, opreme za škole i promotivnih materijala.

Netransparentan angažman

O financijama Škole za život, projekta čija su zaštitna lica bila bivša ministrica i njena pomoćnica Lidija Kralj, opširno se pisalo još u svibnju 2019. Potpisnica ovih redaka, tada na portalu Srednja.hr, objavila je iznose milijunskih isplata nastavnicima za rad na Školi za život, odnosno na tzv. metodičkim priručnicima koji su nastavnicima trebali pomoći u izvođenju reformirane nastave. Već tada za dio nastavnika koji su na njima radili nije bilo jasno temeljem čega su imenovani i temeljem čega zarađuju desetine i stotine tisuća kuna.

Sumnja se, kako smo sada doznali, pokazala utemeljenom. Prvo nam je Agencija za reviziju sustava provedbe programa Europske unije (ARPA) potvrdila da je revizijom projekta utvrđen “nedostatak transparentnosti stručnjaka, jednakog postupanja i revizijskog traga o kriterijima njihova odabira”, kao i “nedostaci u postupku nabave eksperimentalnih nastavnih materijala”. Za detaljne informacije zatim smo se obratili Ministarstvu obrazovanja, koje je tijekom mandata Divjak provodilo Školu za život, financirajući je iz EU projekta “CKR I”.

Kako su nam pojasnili, netransparentno angažiranje nastavnika prvo je utvrdio DEFCO, agencija u Hrvatskoj zadužena za učinkovito upravljanje sredstvima Europskog socijalnog fonda. Što su točno detektirali? Od ukupno 225 angažiranih članova radnih skupina, njih 147 ‘reaktivirano’ je iz ranije faze kurikularne reforme, u koju su tijekom 2015. i 2016. uključeni nakon provedenih javnih poziva. DEFCO to ocjenjuje primjerenim, no istovremeno utvrđuje da za preostalih 78 nastavnika “nije proveden poziv koji bi i svim ostalim zainteresiranim dionicima omogućio uključivanje u projektne aktivnosti”.

Učitelji neće vraćati novac

Drugim riječima, 34,6 posto nastavnika u ovome projektu angažirano je bez ikakvog javnog poziva, po posve nepoznatnom ključu i kriterijima. To je za europske standarde nezadovoljavajuće i zato DEFCO određuje financijsku korekciju od 34,67 posto na ukupni iznos svih isplaćenih autorskih honorara na projektu “CKR I”. Korekciju je već potvrdilo i ministarstvo nadležno za Europski socijalni fond (Ministarstvo rada) i revizijom ju je finalno potvrdila ARPA.
Što to znači u praksi? Kako je isplaćeno ukupno 18,7 milijuna kuna za autorske honorare nastavnika, penalizacija na to iznosi 6.483.370,42 kune. Taj novac Hrvatskoj neće biti refundiran iz Europskog socijalnog fonda, već ide na teret državnog proračuna. Inače, nastavnici su na autorske ugovore primali honorare za provedbu stručnih usavršavanja, usavršavanja u virtualnim učionicama (Loomen), za savjetničke posjete školama te za izradu kasnije slabo korištenih metodičkih priručnika.

Samo je za izradu metodičkih priručnika nastavnicima na autorske ugovore ukupno isplaćeno 10,9 milijuna kuna, a od tog je iznosa utvrđeno neprihvatljivim 3.787.499,44 kuna. Država od učitelja koji su netransparentno imenovani u projekt neće i ne može tražiti povrat sredstava. Oni, kažu iz Ministarstva, nisu odgovorni za grešku u provedbi projekta, a Ministarstvo se tadašnjim sklapanjem ugovora s njima obvezalo izvršiti isplatu ugovorenog iznosa po dovršetku posla. Ne postoji, dodaju, pravna osnova za traženje povrata sredstava.

Greške u nabavi teške 6,3 milijuna kuna

Osim neprihvatljivih troškova sa stavke autorskih ugovora (6,4 milijuna kuna), nadzorna tijela utvrdila su još 6,3 milijuna kuna neprihvatljivih troškova uglavnom iz domene postupaka javne nabave za Školu za život. Tako je, primjerice, utvrđeno neprihvatljivih 4,9 milijuna kuna za nabavu udžbenika, još 665 tisuća kuna za opremanje škola, a 331 tisuća kuna neprihvatljiva je sa stavke nabave agencijskih usluga za organizaciju Nacionalnog stručnog skupa koji se održao u travnju 2019. u Ciboni...“

Telegram.hr

 

Pet, 13-12-2024, 16:09:11

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.