(Riječ urednika)
Autor Mladen Lojkić u knjizi U klopci demona (Vlastita naklada, Zagreb, siječanj 2009.) ukazuje na problematiku koja bi trebala biti itekako prisutna u razmišljanjima katoličkih vjernika u današnjim realnim i suvremenim okolnostima. On se svojom trećom knjigom, snažnog sadržaja, u vrlo kratkom vremenskom razmaku, odredio kao vrstan prepoznavatelj uzroka i posljedica svjetskog i hrvatskog društveno-političkog stanja. U klopci demona Lojkić proučava globalnu problematiku utjecaja Zloga i razmjere njegovog ovosvjetovnog haranja. Najveće zlo vezano je uz politička djelovanja koja potiču razne vrste intelektualnog i društvenog porobljavanja, osvajanja tuđih životnih prostora i dobara, medijsko manipuliranje istinom, do krajnjeg cilja – rušenja katoličkih vrijednosti. Sve to s nakanom uspostave 'novih vrijednosti' Novog svjetskog poretka i uspostave nove sinergijske religije u zamjenu za kršćanstvo. Kršćani koji iskreno vjeruju u Boga, trebali bi vjerovati u postojanje Zloga i njegovo djelo, jer se opstrukcija Božje Istine i Dobra događa u svijetu sustavno i kroz vijekove.
No, nikada kao do sada, u tako snažnoj turbolenciji kao u naše vrijeme, zlo kulminira kroz prividno visoka civilizacijska i humana dostignuća suvremenog svijeta. Lojkić već na samom početku knjige U klopci demona upozorava da se »sotona i njegov miris mogu namirisati u većini gradova Europe i čitavog planeta« (str. 20), te zaključuje »da je najveći poraz katoličkog čovjeka ako ne vjeruje u postojanje Sotone« odnosno »nijekanje postojanja Sotone, ujedno je i nijekanje postojanja Krista« (str. 21). Autor je katolički laik koji vrlo dobro poznaje Bibliju, te i uz pomoć Riječi Božje ukazuje na »ono što nas treba najviše zabrinjavati je lakovjernost i neznanje hrvatskog katoličkog puka« (str. 34). Čitatelj koji će studiozno proučiti U klopci demona naići će na niz primjera i podataka temeljem kojih se potvrđuju autorova teza i opravdana zabrinutost. Razloge zašto hrvatski prosječni katolički vjernik premalo ulazi u bit problema, pa i onih o zlu i sotoni, zašto kaže da vjeruje u Boga, a ne vjeruje u utjecaj Zloga, između ostaloga je i preslabo razumjevanje svih današnjih 'klopki demona' u globaliziranom svijetu, odnosno nedovoljno razumjevanje uzroka i posljedica suvremenih zbivanja. U tom smislu nova Lojkićeva knjiga sigurno će prosječnom katoličkom čitatelju otvoriti nove vidokruge i razbistriti pojmove i opsege današnjeg zla globalnih razmjera.
U klopci demona Lojkić čitatelja vodi kroz opsežnu i detaljnu analizu hereza tj. krivovjerja u vremenu ranog kršćanstva, krivovjerja posredstvom ostalih svjetskih religija i krivovjerja najnovijeg suvremenog doba. Hereze današnjice slijede kroz prikaz agresija istočnih religija na katoličku vjeru, medijsko-scenskih utjecaja na katolike i anglosaksonsko-masonsko rastakanje katoličanstva. Kroz cijeloviti pregled svih svjetskih religija, nastanak i osobine krivovjernih vjerovanja i božanstava, čitatelj može sam zaključiti kakvu Milost spoznaje imaju vjernici Rimokatoličke crkve u istinskom Kristovom nauku. Lojkić poseban osvrt usmjerava k pojavi i djelovanju protestantizma odnosno nastanku anglosaksonske hereze i utjecaja anglikanaca i masonerije na katolike (str. 257 – 280). Svaki bi se svjestan hrvatski katolik trebao upoznati s poviješću nastanka engleskog protestantizma, sa stradanjem i mučeništvom katolika u vremenu dinastije Tudor[1] engleskih prijestolonasljednika, te ulogom i utjecajima te hereze na suvremene političke prilike danas. Potpuni raskid Engleske s rimskim Papom i odvajanje od Rimokatoličke crkve učinio je engleski kralj Henrik VIII. On je osnivač protestantizma i današnje anglikanske crkve u Engleskoj, koju je ozakonio 'Aktom o supremaciji' i sebe postavio za »jedinog i vrhovnog šefa crkve u Engleskoj«.[2] Henrik VIII. (1509.-1547.) otpao je od katoličke vjere zbog nezakonitih bračnih veza što ih je održavao sa Anom Boleyn.
Za vrijeme tog kralja otpadnika kao i za vrijeme vladavine njegovih nasljednika, posebno njegove nezakonite kćeri Elizabete I. (1558.-1603.), poteklo je u Engleskoj mnogo krvi onih koji su radije i život žrtvovali, nego se odrekli prave vjere. Mučeničkom autobiografijom o tim vremenima svjedoči isusovac o. John Gerard.[3] Kralj Henrik VIII. ženio se ukupno šest puta[4], a neke od žena osudio na smrt odrubljivanjem glave, dok je cijelo vrijeme katolike na smrt progonio. Lojkić upozorava da su Thomas Moore i biskup John Fisher odbili zatajiti katoličku vjeru što ih je odvelo na stratište (str. 258). Manje je poznato da je 25. listopada 1970. Sv. Otac Pavle VI. proglasio svetima 40 mučenika[5] iz Engleske i Walesa iz tih zlopatničkih vremena. Katolici su zato u Velikoj Britaniji gotovo istrijebljeni, pa ih je danas svega 10 posto.[6] Nakon krvavih obračuna s katolicima, licemjerno je da si Velika Britanija pripisuje izum demokracije, da (ne)demokraciju prosuđuje drugima, dok još uvijek drži na snazi zakon po kojem britanski prijestolonasljednik može biti samo protestant,[7] isključivo ne može biti katolik, kao ni njegova supruga ili suprug.[8] Lojkić poglavlje o protestantizmu U klopci demona zaključuje s podatkom da je u sadašnjoj anglikanskoj crkvi zaređeno za pastore više od polovice žena, ali i to da je 2008. održano svećano vjenčanje dvaju pastora homoseksualaca (str. 280). To najbolje prikazuje o kakvoj je crkvi i vjeri riječ.
Na kraju slijedi zaključak – »tko je vlasnik medija, gospodar je svijeta«. Autor nam otkriva zastrašujući podatak o medijskim manipulacijama koje je istraživao britanski Royal institut na čelu s trojicom svojih članova – britanskih lordova: »Namjerno su se u medijima plasirale lažne podvale, pa čak i toliko iskrivljene da je bilo smješno vjerovati da se u njih može povjerovati. Nakon šest mjeseci istraživanja došlo se do zaprepašćujućeg podatka. Samo 13% britanske i američke populacije, moglo je samostalno rasuđivati i donositi vlastite zaključke, dok ih se 87% vrlo brzo dalo izmanipulirati i prihvatiti lažnu 'medijsku istinu', pa makar ona bila potpuno neprihvatljiva...« (str. 339-340). To je stožerni dio Lojkićeve knjige U klopci demona o tome u kakva su sve istraživanja upleteni engleski lordovi. Tu se kriju pravi odgovori na strateška politička pitanja današnjice – ugrozbe katolika u Europi, suvremene britanske politike, pitanje zaplotnjačko-masonskih djelovanja posebice protiv katolika, te konačno kako se laž i zlo ciljano medijski koriste i šire. Te se metode već dulje vrijeme primjenjuju u Hrvatskoj i protiv Hrvatske.
Ostaje glavno pitanje – zašto ljudi uglavnom ne prihvaćaju postojanje sotone? Tko pored Lojkićeve knjige traži dokaze iz prve ruke, neka prouči svjedočastvo kolumbijske zubarice Dr. Glorije Polo.[9] Ona je 1995. g. putovala od iluzije k Istini, stajala pred vratima pakla, doživjela đavla koji stvarno postoji, opisala njegov 'pečat' i svu njegovu podmuklost. Njezino Svjedočanstvo izašlo je u nekoliko izdanja na raznim jezicima svijeta. Ta intelektualka iz daleke zemlje, temeljem osobnog iskustva, snažno svjedoči i potkrijepljuje Lojkićeve tvrdnje. Konačno, svijet je uistinu pun podvala, neistina, krivotvorina, laži i lažnog sjaja, te nema sumnje – sotona je stalno na djelu! Istinu o širenju i utjecaju zla u današnje vrijeme trebalo je stoga hrabro razobličiti kako je to učinio Mladen Lojkić U klopci demona. Jer u svijetu se iz dana u dan potvrđuje pouka – »demoni vladaju tamo gdje ne vlada istina«![10]
[1] http://hr.wikipedia.org/wiki/Dinastija_Tudor
[2] Vjesnik, 3. studenog 2004., Potpuni raskid Engleske s Rimom
[3] Joh Gerard: Iz Londonskih tamnica (FTI Družbe Isusove, Zagreb 2002.)
[4] http://hr.wikipedia.org/wiki/Henrik_VIII
[5] Clemet Tigar: Četrdeset mučenika iz Engleske i Walesa (FTI Družbe Isusove, Zagreb 2003.)
[6] Atlas Europe (Europapress holding, Zagreb 2005.)
[7] Vjesnik, 16. listopada 2004., Blair razmišlja o prelasku na katoličku vjeru
[8] http://bs.wikipedia.org/wiki/Elizabeta_II
[9] Dr. Gloria Polo: Svjedočanstvo (Don Božidar Medvid, Jelsa 2008.)
[10] Glas Koncila, 20. siječnja 2008., teolog Josip Sabol: Prijatelji i protivnici Crkve u hrvatskom društvu
Damir Borovčak
{mxc}