Knjige koje bi trebalo pročitati

 

U pošti koja stiže Hrvatskom kulturnom vijeću, često se nalaze i tekstovi koji upozoravaju na knjige, u najvećem broju slučajeva nedostupne našim čitateljima. Danas izdvajamo nekoliko njih. Član HKV-a Luka Kurilić skreće pozornost na knjigu Vitalija Šentalinskog «Uskrsla riječ» s podnaslovom « iz književnih arhiva KGB-a». O čemu je riječ u «Uskrsloj riječi»? Citiramo autora, ruskoga književnika srednjega naraštaja:

«Za vrijeme sovjetskoga razdoblja, oko dvije tisuće pisaca bilo je uhićeno. Više od tisuću i petsto ih je stradalo u tamnicama i logorima. Ukrali su nam našu prošlost i naše pamćenje.» Šentalinski je napisao knjigu po autentičnim «književnim» arhivima KGB-a, koji otrkivaju detalje strašne sudbine koja je snašla velike majstore poput Babelja, Piljnjaka, Mandeljštama, itd., te progone književnika poput Bulgakova i Platonova, čija su «djela bila utamničena umjesto njih samih». Saznaje se, također, kako su stradali Kljujev ili Florenski (nazvan ruskim Leonardom da Vincijem ) i kakva je bila sudbina lijepe Nine Hagen-Torn, koja se jedina do kraja dostojanstveno držala pred sucima.

Vitalij Šentalinski bio je predsjednik komisije za nasljeđe pisaca žrtava represije, osnovane u vrijeme Gorbačovljeve perestrojke. (Opaska: knjigu o knjževnicima koji su stradali u vrijeme jugokomunističke vladavine, tek očekujemo. Ne bi bilo naodmet da netko pod mladih povjesničara pođe putem autentičnih dkomenata UDBA-e, KOS-a, policijskih i sudskih zapisa i spisa, te napiše knjigu koja će svakako imati velik broj čitatelja. ) (Opaska II. Dio arhiva posvećen književnicima u KGB- u je imao šifru : «Čuvati vječno» ili «Strogo povjerljivo». )

Vladimir Orsag iz Canberre poslao je prikaz knjige Naomi Wolf «Svršetak Amerike». Književnica, socijalna kritičarka, feministkinja i politička aktivistica otkriva makinacije američke političke elite u 20. stoljeću i pravi karakter zakona koji su bili donošeni u stilu totalitarističkih zamisli, sve od l9l7. kada je bio uveden Zakon protiv špijunaže. Gospodin Orsag također preporuča knjigu «Vitezovi Svetoga Grala» autora Tima Wallace Murphyja, ključne knjige koja je bila podlogom, kaže g. Orsag, papi Benediktu XVI. da se u ime Crkve ispriča za davnu nepravdu načinjenu templarskome redu, čiji su članovi teško stradali, mnogi ubijeni i spaljeni na lomačama.

Hrvoje Hitrec

{mxc}

Sub, 5-10-2024, 13:50:46

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.