Partizanski euro
21. ožujka 2011. Slovenija je izdala komemorativni tip kovanice nominalne vrijednosti 2 eura, namijenjenog cijeloj eurozoni u ediciji od 1 milijuna komada, na što sve zemlje eurozone imaju pravo i u čemu ništa nije sporno. No, ono što već neko vrijeme predstavlja uzrok rasprava i podjela jest činjenica, kako su „vlasti" kao zaslužnog Slovenca čiji se lik nalazi na poleđini ove kovanice, što će se s vremenom zbog turista i samih Slovenaca u eurozoni, koristiti i izvan Slovenije, jest da je odabrani lik poznatog slovenskog partizana i komuniste, Franc Rozman Staneta.
Zvijezda petokraka
Pored toga poleđinu ove kovanice zaslugom Slovenaca, prvi puta ukrašava i zvijezda koja ne prezentira demokratske vrijednosti ujedinjene Europe, već zvijezda petokraka s „lijepih kapa partizanki"! Upravo je nezamisliv skandal da zajednicu koja je formalno osudila svojim rezolucijama komunizam, kao totalitarni ideološki društveni oblik, provođen u cijelom svijetu, uvijek, zločinačkim diktatorskim režimima povezanih s kultom ličnosti - dakle EU kroz ovu kovanicu - slavi i odanog pripadnika prije svega KP Jugoslavije! Naravno „veterani antifašističkog pokreta Slovenije" su oduševljeni, ne treba dvojiti kako im podršku daju „bivši SUBNOR-ovci" i iz Hrvatske i ovim činom vide kako će se „svijetle tradicije antifašizma" i u EU kontinuirano nastaviti.
«Lijeve ideje»
Zato su i svi „ovi naši" HDZ-SDP vladajuće-oporbeni EU istomišljenici bezgranično „proeuropski" orijentirani jer EU birokratizirana i „propisima uređena", očito dozvoljava „lijeve ideje"! U tom okviru, satkanom na interesima i površnosti lakše će se „promovirati antifašistički temelji Hrvatske". Sasvim sam siguran kako Sloveniji „centralna monetarna institucija" nije uputila niti najmanju zamjerku zbog postavljanja simbola totalitarne ideologije na poleđinu jedne male serije kovanica, a možda ovi birokrati nisu niti razlikovali EU zvjezdice od bezbojne komunističke zvijezde.
Tko je Franc Rozman Stane
Nije naodmet napomenuti kako je Franc Rozman Stane bio sudionik Španjolskog rata, a od 1942. komandant najjače partizanske brigade u Sloveniji, od 300 boraca. Kao general postaje čelna osoba NOV u srpnju 1943. sve do smrti u studenom 1944. Pa i sama smrt Rozmana do danas vuče neke „nerazjašnjene repove" jer, intrigantno je kako je poginuo u postupku „ispitivanja" novog oružja. Glasine su kako je usmrćenje nastupilo u „režiji" četničkog pokreta, a samo oružje pristiglo je iz Londona.
Bilo kako bilo ovaj primjer „partizanska euro kovanica" iz najbližeg susjedstva, daje nam zorno primjer što mogu očekivati i Hrvati jednom kada „uđu u EU", posebno oni koji se nadaju vremenu konačnog pomirenja i nadvladavanja današnjih, izrežirano desetljećima, nametnutih dubokih podjela (divide et impera) našeg društva.
Damir Tučkar dipl.ing.