Tele 2 i HT

Gregor slavi Božić

Svakog prosinca telekomunikacijski operatori u Hrvatskoj svojim korisnicima ili onima koje tek namjeravaju privući, agresivnim marketingom, „neponovljivim ponudama", pokušavaju Ovcaizmamiti kune iz džepova povodljivih potrošača. Ove je godine TELE2 svojom „prigodnom" promičbenom porukom uzburkao duhove, stavljajući svoje „junake" TV poruke, crnu ovcu Gregora i njegovog bijelog janjca Janka, u kontekst Božića, kako pjevaju uz crkveni zbor.

O Hrvatskoj kao zemlji, pretežno i tradicionalno čvrsto privrženoj rimo-katoličkoj vjeri, možemo raspravljati, no poruke koje nam s malih ekrana šalju Janko i Gregor, bijela i crna ovca i sva simbolika koju predstavljaju, a koja se može vrlo dvosmisleno i različito tumačiti, pjevajući uz crkveni zbor u ambijentu što asocira na protestantizam, odmah su izazvale brojne reakcije povrijeđenih gledatelja.

Posebno su interesantni komentari po internetskim portalima koji su objavili kritike ove TELE2 marketinške božićne kampanje, a koji vrve od najava raskidanja ugovora o korištenju TELE2 mobilnih usluga. Očito, počinjena je opipljiva šteta, jer se i TELE2 oglasio pred koji dan i posebnim priopćenjem, iz kojeg izdvajamo:

Tele 2Konzervativna nevladina Udruga Vigilare (predsjednik udruge je dr. sc. Vice J. Batarelo) pozvala je Upravu Tele2 da, uz ispriku gledateljima, povuče božićnu tv-promičbu toga operatera koju su ocijenili blasfemičnom i za kršćane uvredljivom, te su najavili da će pozvati na masovni bojkot toga operatera ukoliko ne ukinu reklamu.„...Sve insinuacije o zloupotrebi vjerskih obilježja naštetile su ugledu Tele2, jer se raznim zlonamjernim tumačenjima iskrivljuje ono što doista vidimo na TV reklami: ovcu Gregora koji pjeva na koncertu u crkvi, popularnu pop pjesmu koju originalno izvodi grupa „Secret garden", njegovog „sina" Janka, bijelu ovčicu. Niti jednim dijelom nije se izrugivalo bilo kojim vjerskim običajima, jer ih u TV reklami niti nema.Poštujemo zaključak Suda časti HURE, no kako u istom nema niti jedne naznake u kojem dijelu i kadru se nalaze povrede Kodeksa o oglašavanju niti iz čega proizlazi njihov stav o povredi, zaključak je za nas bio neprovediv. Ujedno napominjemo da Tele2 nikada nije zaprimio zabranu o prikazivanju svoje Božićne čestitke. Tele2 Božićna reklama je u ovom slučaju ispala sredstvo kojim se želi privući pažnja na izmišljene poruke umjesto na bit, a to je poželjeti Sretan Božić i cijelu iduću Novu godinu svim ljudima dobre volje".

Konzervativna nevladina Udruga Vigilare (predsjednik udruge je dr. sc. Vice J. Batarelo) pozvala je Upravu Tele2 da, uz ispriku gledateljima, povuče božićnu tv-promičbu toga operatera koju su ocijenili blasfemičnom i za kršćane uvredljivom, te su najavili da će pozvati na masovni bojkot toga operatera ukoliko ne ukinu reklamu.

Reagiralo je Vijeće za elektroničke medije te utvrdilo je da emitiranjem spota, u kojem crna ovca Gregor pjeva u crkvi nije prekršen Zakon o elektroničkim medijima, a pritužbe gledatelja zbog spota proslijedilo je Hrvatskom udruženju društava za tržišno komuniciranje (HURA) čiji je Sud časti jednoglasno zaključio da poruka spota nije u skladu s odredbama Kodeksa.

TV promičba, kako vidimo i nakon Božića, nije ukinuta na javnoj dalekovidnici, pa ostaje vidjeti reakcije korisnika usluga TELE2, nakon blagdanskog ozračja. Nije loše podsjetiti se i na poruke i simboliku TV marketinške kampanje, odaslane pred 6-7 godina kada je TELE2 tek počeo radom, u kojoj su glavni protagonisti bili „simpatični i nespretni" likovi, iz svijeta kriminalne mafije. Možda, ne bez razloga, osim u Hrvatskoj, iste su reklame emitirane u Rusiji u kojoj je TELE2 tada još poslovao i Kazahstanu gdje i danas djeluje. Za televiziju E2 domicilnoj Švedskoj, te poruke nisu emitirane!

Zanimljivi zaključci sa sjednice Vijeća za nacionalnu sigurnost

Telekomunikacijski sustav svake uređene države, posebno one s ambicijama gospodarski prosperitetne zemlje, predstavlja jedan od temelja na kojem se država gradi. Istinska državotvorna politika svjesna dugoročnih ciljeva i interesa, u bilo kojoj državi svijeta, znala je očuvati nadzor nad ovim sustavom, planirati strategiju razvoja i razviti mehanizme države kojima se ostvaruju strateške odrednice, neovisno o vladama i političkim opcijama koje se u ciklusima izbora smjenjuju na vlasti.

Nepotrebno je, uz pojam telekomunikacijskog sustava, uopće i spominjati vezu sa sigurnošću države, konačno, Hrvatska je poslije demokratskih izbora 1990. I sama doživjela vojnu agresiju, u kojoj je početkom sukoba, kraktoročni primarni vojni cilj bilo razaranje i ovladavanje tada slabo povezanog telekomunikacijskog sustava, kako bi se lako proveli svi ostali političko-vojni ciljevi velikosrpske soldateske.

Interesi multinacionalnih kompanija, ali i „zlatne godine" industrije telekomunikacija u 90-im, što su nosile enormne zarade, posebno operatorima telko usluga, dovode do trenda, potpomognutog politikom, demonopolizacije, ali i privatizacija, od čega nije bila pošteđena niti Hrvatska. Zahvaljujući SDP političkom okviru, početnom novog milenija, Hrvatski telekom, hrvatska ponos kompanija, promijenila je vlasnika i prešla u ruke „njemačke države".

Hrvatska politika i instrumenti države, kojima se u normalnim uvjetima, štite nacionalne i dugoročne, telekomunikacijske interese države, predugo su zbog, nadam se, samo nekompetentnosti i nezainteresiranosti, puštali razvoj i nadzor sustava države u „tržne okvire" i interese sudionika na tržištu.

TelekomunikacijeTelekomunikacijski sustav svake uređene države, posebno one s ambicijama gospodarski prosperitetne zemlje, predstavlja jedan od temelja na kojem se država gradi. Istinska državotvorna politika svjesna dugoročnih ciljeva i interesa, u bilo kojoj državi svijeta, znala je očuvati nadzor nad ovim sustavom, planirati strategiju razvoja i razviti mehanizme države kojima se ostvaruju strateške odrednice, neovisno o vladama i političkim opcijama koje se u ciklusima izbora smjenjuju na vlasti.Prema nekim medijskim izvorima, ovih je dana u Uredu Predsjednika Republike održana sjednica Vijeća za nacionalnu sigurnost te je izdano priopćenje iz kojeg izdvajam:

„.. članovima Vijeća su prezentirani podaci vezani za moguće ugroze javnih elektroničkih komunikacija, pri čemu je zaključeno da sve nadležne institucije trebaju nastaviti sa sustavnim aktivnostima u cilju detektiranja potencijalnih rizika, te stvaranja uvjeta za povećanje stupnja sigurnosti javnih komunikacijskih sustava, te zaštitu osobnih podataka građana".

Kako saznajemo sve institucije unutar Vlade već duže vrijeme provode Strategiju informacijske sigurnosti kako bi se utvrdile slabe sigurnosne točke unutar informacijskog sustava.

Iza ove suhoparno sročene rečenice, krije se zapravo porazna činjenica, moguće, vremenski dug period mjeren možda i godinama, potpunog uvida „zainteresiranih", u komunikacjska odredišta, ali i njihov sadržaj, razgovora i pisane komunikacije, svih političkih subjekata Republike Hrvatske. Naime, zaključak sjednice govori kako je neprimjereno da se sve službene komunikacije članova Vlade, Ureda predsjednika te visokih vojnih dužnosnika obavljaju preko servera u Njemačkoj.

Ukoliko znamo da je Vlada sklopila ugovor s HT-om, kao najpovoljnijim ponuđačem za telekom usluge države, znamo da se govori o serverima Deutsche Telekoma, koji je vlasnik Hrvatskog telekoma. Iako nitko ne tvrdi da je do toga došlo, u takvoj situaciji sasvim je Telekom Slovenijerealna mogućnost proboja (prisluškivanja komunikacije) sigurnosti podataka.

Još je zanimljiviji podatak da se ispisi računa službenih mobitela i podaci o data prometu visokih vojnih i civilnih dužnosnika tiskaju u Sloveniji. Za obavještajne službe pristup takvim podacima, zlatni je rudnik analitike, posebno ako je dostupan „bez ikakvih napora", kada su podaci dani na „pladnju".

Kako nemam razloga sumnjati u Zaključke Vijeća za nacionalnu sigurnost, očito jest, kako je „netko" donio prilično lošu odluku, dopustivši Hrvatskom telekomu da se komunikacijski promet najviših tijela i predstavnika države Hrvatske, logikom profita privatne multinacionalne kompanije, usmjeri u poslužitelje izvan Hrvatske. Zapravo, bolje je zaključiti kako je odluka o prodaji Hrvatskog telekoma bila prilično loša, jer, možda su baš slični razlozi prevagnuli u odluci političkih subjekata našeg susjedstva (Slovenija, Srbija) da svoje operatore komunikacijskih usluga ne prodaju.

Od nedavno, telefonski promet Hrvatskih institucija države i njenih dužnosnika ne usmjeruje se prema poslužiteljima u Sloveniji, niti se računi ne tiskaju u Sloveniji, a to i jest dokaz da je do tada „netko u Hrvatskoj", jednostavno rečeno, zakazao! Naravno, koliko vidimo, bez posljedične političke odgovornosti, a cijenu promašaja, neznanja, nesposobnosti, ali i malicioznosti, moguće i „Judinih škuda" nekih istaknutih političara, ionako bezpogovorno plaćaju svi građani Hrvatske!

Slovenija i Hrvatski telekom

Odlaskom Ivice Mudrinića sa mjesta Predsjednika Uprave HT-a, počelo se nagađati i o mogućem zadatku njegova nasljednika: kupnji slovenskog operatora, bivšeg monopoliste i najvećeg operatora u Sloveniji. Danas je već zabvoravljena epizoda HT-a i spomenutog „velikog" managera, čijoj se „viziji" vođenja kompanije i danas mnogi u Hrvatskoj nekritički dive, Ivice Mudrinića, kada se pred 4-5 godina bez posebnih konzultacija sa Bonnom, uputio u izgledni proces kupovanja slovenskog operatora.

Naime, iako je HT imao potreban novac, a i uz činjenicu da bi širenjem osnažio kompaniju, slovenska je politika, usprkos gospodarskih i političkih pritisaka, na kraju odustala od prodaje. No, da i nije odustala i da se proces prodaje proveo, HT sigurno ne bi bio kupac, jer je DT u isto vrijeme kada i Ivica Mudrinić HT, za kupnju pripremao Magar telekom. I tada je Ivica dobio „po prstima" iz Bonna, tako da njegov nasljednik Tomašković, ako i krene u shoping preko Bregane, učiniti će to jedino uz dopuštenje iz Bonna. A i Slovenija ako bude ikako mogla, izbjeći će situaciju prodaje svog telekoma.

Damir Tučkar, dipl. ing.

Čet, 12-09-2024, 08:25:39

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.