Sveta Antigona
Oko blagdana Svih svetih i Dušnoga dana politička bi misao najradije odlepršala u Sofoklovu Tebu. Kao pčela koju tamo mami neodoljiv cvijet. Ali mora ostati ovdje. Kod lažnih Grčkih Goricah.
A ovdje se odnedavno sve uskomešalo. S više strana čuju se čudni glasi. Svi hoće da se nešto zabrani ili dokine. Navodno su neki članovi Saveza za Europu zatražili od DORH-a da pokrene zabranu Sanaderova HDZ-a. Ta je stranka, tvrde oni, zločinačka organizacija. Dokaz su im slavni remetinečki sužnji. Zabranu zaziva i komunistički lažni svjedok Žarko Puhovski. No on ne bi zasad zabranjivao HDZ. Prječa mu je čast hrvatskoga pravosuđa.
On bi zabranio HDSSB jer ta stranka, ne priznajući presudu Vrhovnoga suda, ne priznaje ni Republiku Hrvatsku, a tvrdeći da je osuda Branimira Glavaša zbog ratnih zločina ishod montiranoga političkog procesa, kalja čast hrvatskoga pravosuđa. Sindikalist Ozren Matijašević drži da treba dokinuti Ustavni sud, jer, po njegovu mišljenju, nije smio odbiti provedbu referenduma o Vladinu prijedlogu izmjena Zakona o radu iako je Vlada u međuvremenu taj prijedlog povukla iz zakonodavne procedure. Slično misli i predsjednik SDP-a Zoran Milanović. „Pravno" ih – u ime PravDE za Hrvatsku - podupire predsjednik Republike Ivo Josipović. On bi, poručuje s Pantovčaka, da je ustavni sudac, drukčije sudio. Saslušavši tu argumentaciju, Vladimir Šeks okreće pilu naopako. SDP, veli Šeks, ne priznajući presudu Ustavnoga suda, ruši temeljna načela ustavnoga poretka. Zbog toga bi ta stranka mogla doći pod udar zakona i dobiti zabranu rada. Široko rastvorene škare te pomame za zabranama i dokidanjem cinično zatvara Zvonimir Hodak. Ustavni bi sud RH, veli duhoviti odvjetnik, prije negoli ga Matijašević dokine, trebao zabraniti i SDP i HDZ.
Taj pravno-politički urnebes priziva u sjećanje ružna vremena. No on i danas čini što je nekoć činio: guši bitna politička pitanja. Prije svega pitanje legitimnosti takva uprizorenja politike i legitimnosti političkih aktera. Tvrdnja je možda čudnovata ili nerazumljiva? Valjda stoga što je značenje riječi „legitimnost" najčešće prilično neodređeno. Politološki neuki ljudi često brkaju „legitimnost" i „legalnost". Nije im to zamjeriti. Obje su te riječi izvedene iz latinske riječi lex, koja znači „zakon", pa obje u neku ruku znače „zakonitost". Ali legalnost je samo formalna zakonitost, usklađenost sa zakonom. Legitimnost je zakonitost višega reda. Ona se može očitovati kao protivnost postojećemu zakonu, no ona je uvijek bitna usklađenost s vrjednotama svoga društva. Legalnost određuje, legitimnost opravdava. Hrvatski Domovinski rat nije u nekim aspektima bio legalan, ali bio je posve legitiman.
Uprizorenju hrvatske suverenističke politike legitimnost je dala volja hrvatskoga naroda izražena na referendumu o neovisnosti u svibnju 1991. Integracionistička politika, koju su nakon Tuđmanove smrti uprizorili Stjepan Mesić i Ivica Račan, nastavili Stjepan Mesić i Ivo Sanader, a sada je svojim nepodopštinama dograđuju Ivo Josipović i Jadranka Kosor, u najboljem je slučaju legalna. Ni u kojem slučaju nije legitimna.
Čini vam se da pretjerujem? Ne bih rekao. Prije će biti da sam, valjda zbog Dušnoga dana, nedopustivo nježan. Na kojemu je to referendumu hrvatski narod ovlastio Stjepana Mesića i Ivicu Račana da u Zagrebu organiziraju Zapadnobalkanski summit Europske unije? Ili Ivicu Račana da parafira onaj sporazum s Drnovšekom o hrvatsko-slovenskom razgraničenju na moru? Ili Ivu Sanadera da kooptira četnike u državnu vlast, da progoni generala Gotovinu, da se odrekne hrvatskoga suverenog prava na isključivi gospodarski pojas na Jadranu? Ili Jadranku Kosor da se u ime Hrvatske odrekne međunarodnopravnog rješavanja graničnog prijepora sa Slovenijom? Ili Ivu Josipovića da u četvrtak s Borisom Tadićem pred očima cijeloga svijeta sramotno izjednačuje državni velezločin nad Vukovarom sa zločinačkim incidentom u Paulinu Dvoru?
Da, dragi moji. A sada, oprostite mi, navlastito vi oko lažnih Grčkih Goricah! Odoh u Sofoklovu Tebu – k svojoj svetici Antigoni, koja umrije braneći legitimnost od legalnosti, Božje zakone od ljudskih.
Benjamin Tolić
Dopredsjednik stranke Jedino Hrvatska