Hrvatska i Europska unija
Pristupiti ili ne u Europsku uniju? A što je s današnjim općim, užasno lošim stanjem u Hrvatskoj, o kojem se ne govori iskreno i istinito? Što je s posljedicama ove neiskrenosti, koje su dio svakidašnjice velike većine građana naše domovine Hrvatske? Zar će se ovo današnje užasno loše stanje i neizmjerne nastale posljedice u Hrvatskoj riješiti ulaskom u Europsku uniju?
Činjenica je da "opet srljamo kao guske u maglu" u nepoznanicu, koja se zove Europska unija! Današnja hrvatska Vlada, premijer dr. Ivo Sanader i veliki broj vodećih hrvatskih političara pokazuju ogromnu drskost i neosjetljivost prema svojim hrvatskim građanima. Dobro poznatim političkim manipuliranjima, motivima samo njima i dragom Bogu poznatim, mirne svijesti uporno izbjegavaju "istinu" o današnjem općem lošem stanju u Hrvatskoj, koristeći moćnu Europsku uniju za ispriku! U isto vrijeme traže sve moguće načine kako bi uvjerili svoje građane da Hrvatska pristupi Europskoj uniji, bez Boga! Zar su zaboravili da Europska unija ne će u ustavu spomenuti kršćanstvo! Zar su zaboravili riječi Pape Ivana Pavla Drugoga da se europski kršćanski korijeni ne smiju zaboraviti!
Lažno "informiranje" hrvatske javnosti o Europskoj uniji
Nedavno je premijer Hrvatske vlade dr. Ivo Sanader u Hrvatskom saboru "informirao" hrvatsku javnost o Europskoj uniji. Ovdje donosim izvadak iz govora premijera dr. Ive Sanadera:
"Koje su političke koristi ulaska Hrvatske EU? Povećana stabilnost i sigurnost, što je za državu koja ima iza sebe recentno iskustvo rata od iznimne važnosti. Uključivanje u stabilno, političko i gospodarsko okruženje značajno pridonosi gospodarskom i društvenom razvoju. Sudjelovanje o odlučivanju unutar EU-a omogućit će zastupljenost hrvatskih interesa prigodom donošenja tih odluka. Poboljšanje i jačanja ugleda i međunarodnog položaja Hrvatske, te povećanje pregovaračke mogućnosti naše zemlje u sklopu globalnih aranžmana također spada u korist".
Zatim premijer dr. Ivo Sanader govori o gospodarskim prednostima, o mogućnosti podizanja kvaliteta hrvatskih proizvoda i konkurentnosti na svjetskom tržištu, o pristupu znanju i novim tehnologijama, o mogućnosti korištenja fondova za regionalni razvoj za poljoprivredu, ribarstvo. O mogućnosti korištenja raznih fondova, o bespovratnim sredstvima iz fondova EU. Hrvatska će imati ogromne koristi ulaskom u Europsku uniju ili zajednicu itd., itd! Premijer hrvatske Vlade dr. Ivo Sanader nije spomenuo ni jednu jedinu riječ koliko će novaca stajati Hrvatsku državu taj ulazak u EU i što Hrvati mogu, ulaskom u EU, očekivati u negativnom smislu! Bilo je to pažljivo i veoma dobro pripremljeno "informiranje" premijera Hrvatske vlade dr. Ive Sanadera."Informiranje" koje Europska unija želi da Hrvatski narod cesto čuje!
Kolinda Grabar-Kitarović, ministrica europskih integracija i voditeljica hrvatskog pregovaračkog tima pročitala je u Hrvatskom saboru odmah poslije premijera dr. Ive Sanadera "dugu listu" (kao da čita svakodnevnu "shoping" listu kućnih potrepština i namjernica), na stotine i stotine EU-zakona, propisa i tehničkih standarda, (koje Republika Hrvatska mora preuzeti na svom putu u Europsku uniju) stručno napisanih odredba Europske unije o sve nacionalnom projektu kakav su pregovori o punopravnom članstvu Republike Hrvatske da bi bila zrela za punopravno članstvo u Europskoj uniji!
Vladimir Drobnjak, glavni pregovarač Republike Hrvatske citirajući veoma opširno pismo u Hrvatskom saboru (kao i ministrica Kolinda Grabar-Kitarović) o osvrtu pregovaračkog veoma složenog procesa, sastavljenog vise od 80.000 tisuća stranica!
"Pregovori o pristupanju u EU su veoma složeni postupak, koji ima svoja precizna pravila i mnoge dimenzije, od koje samo neke spadaju u zonu politike, a mnogo više njih u područja zakonskih, podzakonskih i upravnih akata, uredbi i odredbi normativizma i standardizacije!" Kazao je Vladimir Drobnjak. (izvadeno iz konteksta govora)
Zakoni, podzakoni, upravni akti, uredbe i odredbe, i opet zakoni, podzakoni, upravni akti, uredbe, odredbe i tako u nedogled!!!
Zašto se napisane odredbe ne mogu provesti u dijela, gledano iz biblijske perspektive?
Život je buran, kompliciran i stalno se mijenja. Svaki dan donosi situacije koje ne očekujemo. Mi koji smo Isusovi učenici i sljedbenici iskreno želimo činiti dobro, ali uvijek nismo sigurni sto je dobro! Ljudski je, da instinktivno izmislimo način koji će nam pomoći da donesemo odluku. Ako su odredbe napisane unaprijed i dobro naučene na pamet, mi očekujemo da ćemo točno znati kako riješiti svaki slučaj. Iako nam odredbe zaista olakšaju pri donašanju nekih odluka, mi jednostavno ne možemo živjeti po odredbama cijeli život! Ni jedan popis odredba ne može nas pripremiti za životne izazove. Jednostavno nema ih dovoljno da obuhvate sve!
Zvonimir B. Ranogajec
Kršćanski TV producent, SAD
{mxc}