SAD dobivaju novog predsjednika, koji je biračima ponudio promjenu – promjenu kakvu Amerika treba. Međutim, osim izvođenja promjene novog predsjednika čeka izvlačenje SAD iz duboke političke, financijske, industrijske i ljudske krize, koja je obilno izvezena u globalni svijet. SAD greznu u nepotrebnim ratovima. Palestinsko-izraelska kriza je i dalje duboka i opasna te je mlinski kamen o vratu američke geopolitike. Recesija je zahvatila industrijsku proizvodnju koja je ostala u SAD. Američki kapitalisti su sami uništili svoj kapital. Mjehur stanogradnje se rasplinuo prošle godine. SAD su ove godine izgubile gotovo milijun radnih mjesta, najviše izvrsno plaćenih. Milijuni ljudi se boje ovrhe domova. Trgovina, industrija, banke i potrošači teško dolaze do potrebnih kredita. Država nacionalizira banke i osiguravajuća društva. Americi prijeti opća nelikvidnost. SAD se zadužuju 4 milijarde dolara dnevno.
Sve navedene pojave samo su posljedica stanja u koje su se SAD dovele i položaja u kojem su se našle. Nova vlast će se uhvatiti u koštac s problemima koji pogađaju građane i poslovni svijet jednako. Možda za to ne će dostajati jedan predsjednički mandat, ali će se porazni simptomi ozbiljnog stanja SAD ukloniti. Ipak, Amerika će se morati iz temelja promijeniti zbog stanja i položaja u koji se dovela usprkos ili upravo zbog činjenice da je do sada bila dominantna politička, gospodarska, vojna i kulturna sila svijeta. Kad prebrodi krizu, koja se razlikuje od dosadašnjih po tomu što SAD ne mogu same ukloniti svoju i svjetsku krizu, Amerika će se suočiti sa svijetom koji više nije nalik svijetu kojim je Amerika gospodarila za predsjednika Clintona i kojim je pokušala gospodariti za predsjednika Busha sina.
Novo stanje svijeta i sile koje u njemu vladaju tražit će od Amerike da promijeni predodžbu o samoj sebi i da drukčije počne gledati na svijet. Amerika mora početi ponovo raditi i proizvoditi, a ne pružati (financijske) usluge koje svijet sve manje traži te se zabavljati i izvoziti zabavu koju su ostali narodi počeli oponašati ili stvarati. Amerikanci se od financijera koji nisu pripravni prihvatiti neizvjesnost i odgovornost te od potrošača trebaju pretvoriti u ljude rada i proizvodnje za svoje potrebe i za izvoz. Kao najjača sila svijeta Amerika treba postati inicijatorom dijaloga te predvodnikom suradnje i okupljanja vojnih i gospodarskih sila svijeta kako bi se uklonika sva žarišta sukoba i rata, u prvom redu pronalaženja trajnog rješenja izraelsko-palestinskog sukob. Izrael bi trebao postati državom poput svih drugih a svi ekstremni režimi u okolnom svijetu trebali bi se prirodno zamijeniti vlastima koje žele opću političku, gospodarsku i sigurnosnu suradnju. Amerika se mora i može promijeniti kako bi ostala poštivanom silom, ali i postala običnom državom koja nema nikakvu posebnu svjetsku misiju, koju cijela međunarodna zajednica ne može zajednički skupno ispuniti.
Mr.sci Zdravko Mršić
{mxc}