Kako definirati prave vrijednosti u društvu
Pojam vrijednosti je vrlo teško definirati jer se njegovo razumijevanje može protegnuti od prolaznih, trenutnih pa sve do trajnih, bezvremenskih stvari. Sve to može biti vrijednost za ProblemBudući da i samo društvo teži postati bolje i savršenije, nužno mora definirati vrijednosti koje će poticati. I tu nastaje problem: kako uskladiti sva razmišljanja o vrijednostima koja imaju predstavnici društva? U sadašnjem trenutku temeljne vrijednosti društva se dogovaraju isključivo preglasavanjem većine glasova predstavnika vlasti nad manjinom, tj. demokratskim putem.nekoga. Ukoliko priznajemo ovakvo razmišljanje, onda potvrđujemo relativnost značenja pojma vrijednosti, a ako je tako onda sve može postati vrijednost. Po toj logici sama vrijednost postaje bezvrijedna. Kako vrijednost barem ovdje ne bi bila proizvoljno tumačena ponudit ću definiciju s kojom se slažem a koja govori kako vrijednost označava karakter stvari koji se očituje kaonešto željeno, privlačno i voljeno i koji vodi ka (samo)usavršavanju čovjeka.[1]
Budući da i samo društvo teži postati bolje i savršenije, nužno mora definirati vrijednosti koje će poticati. I tu nastaje problem: kako uskladiti sva razmišljanja o vrijednostima koja imaju predstavnici društva? U sadašnjem trenutku temeljne vrijednosti društva se dogovaraju isključivo preglasavanjem većine glasova predstavnika vlasti nad manjinom, tj. demokratskim putem.
No, je li demokratski način ispravan za takvu vrstu zadatka? Pitanje je vrlo osjetljivo jer se nasuprot demokraciji nalazi totalitarizam, odnosno samovolja. Kako nitko normalan ne može podupirati totalitarizam, ostaje nam jedino demokratska procedura. No iz sljedećeg primjera vidimo rezultat demokratske procedure: društvo u Hrvatskoj se dijeli upravo zbog toga što se ne može usuglasiti oko vrijednosti koje treba poticati kako bi društvo išlo prema naprijed.
Trenutna situacija nam je takva da se demokratskim načinom pokušava progurati „vrijednosti" antifašizma, sekularizma, neoliberalizma, homoseksualizma, itd., nasuprot vrijednostima koje su ukorijenjene u narodu i koje narod ne pušta tako lako, a koje temelj nalaze u kršćanstvu. Kako onda demokratski način smatrati ispravnim kad si predstavnici naroda uzimaju za pravo da „stvaraju" bolju povijest ili pokušavaju „stvoriti" neki novi prirodni zakon onako kako im se prohtije.
Prepustiti zakonu tržišta
Političari ne razumiju da se njihova uloga ne sastoji u tome da stvaraju i izmišljaju zakone i pravila kako im padne na pamet, već da osluškuju i dešifriraju naravni zakon i traže prokušane vrijednosti, te ih PolitičariUkoliko političari počnu svojevoljno proizvoditi ljudska prava i vrijednosti koji nisu utemeljeni u naravnom zakonu, pitanje je trenutka kada će društvo upasti u anarhiju ili propasti.onda uobličuju u pravni oblik. Jedino tako zajednica može napredovati.
Ukoliko političari počnu svojevoljno proizvoditi ljudska prava i vrijednosti koji nisu utemeljeni u naravnom zakonu, pitanje je trenutka kada će društvo upasti u anarhiju ili propasti. Zaključak je da ni demokracija nije pravo rješenje za definiranje temeljnih vrijednosti određenog društva.
Dolazimo do pitanja kako onda definirati prave vrijednosti za društvo da ne upadnemo u totalitarizam, a opet da izbjegnemo zamku demokratske procedure koja nam nikako ne garantira rješenje problema? Tko je taj koji će to pitanje riješiti vjerodostojno i ispravno? Ako rješavanje pitanja društvo prepusti određenoj religiji, organizaciji ili sličnoj zajednici, opet dolazi u opasnost upadanja u totalitarizam,gubljenja svog sekularnog karaktera itd., a to si onone smije dopustiti...
Koliko god bilo nepopularno, čini se kako je jedino moguće rješenje prepustiti vrijednosti „zakonu tržišta". Ukoliko su dobre opstat će, a ukoliko nisu - nikakva ideologija, zakon ili prisila ih ne mogu održavati na životu. Jedino će ih vrijeme potpuno razotkriti i presuditi im. Nama jedino preostaje da budemo mudri u prepoznavanju dobrih i trajnih vrijednosti i izbjegavamo one druge.
Jakov Mamić
________________________________________
[1] Usp. T. Matulić: Metamorfoze kulture, Glas Koncila, 2008., str. 393.
Prilog je dio programskoga sadržaja "Događaji i stavovi", sufinanciranoga u dijelu sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.