Važnost obitelji
U svim narodima i društvima, bili oni kršćanski ili nekršćanski, jednu od najbitnijih uloga ima obitelj. Ona je temeljna jedinica od koje počinje svaki narod, svako društvo. No, u PismoOve godine se navršilo dvadeset godina od kako je izdano Pismo obiteljima pape Ivana Pavla II. Taj dokument je jedan od načina na koji se Crkva pridružila UN-ovoj inicijativi koja je 1994. godinu proglasila međunarodnom godinom obitelji. Nažalost, o tome dokumentu se jako malo zna i govori, a smatram kako zaslužuje puno veću pozornost nego što je trenutno dobiva, pogotovo u samim vjerničkim obiteljima.današnje vrijeme obitelj se nalazi u dubokoj krizi. Sa svih strana se dovodi u pitanje njezin identitet i uvijek iznova ju se pokušava redefinirati, često na štetu nje same.
Suvremeno doba, u kojem relativizam sve više napreduje, pokušava obitelji nadodati elemente koji joj proturječe, te ujedno izbaciti iz nje sastavnice koje ju utemeljuju. Stoga, nije ni čudo što se javljaju inicijative, na svim razinama, da se obitelj spasi, da joj se vrati njen puni identitet, te da ju se ojača. Nedavno se i naše, hrvatsko društvo našlo pred referendumskom odlukom kakvu obitelj „želi". Stoga i Crkva pridaje pozornost obitelji i to s pravom, jer u njoj gleda jedan od najvećih Božjih darova čovjeku.
Ove godine se navršilo dvadeset godina od kako je izdano Pismo obiteljima pape Ivana Pavla II. Taj dokument je jedan od načina na koji se Crkva pridružila UN-ovoj inicijativi koja je 1994. godinu proglasila međunarodnom godinom obitelji. Nažalost, o tome dokumentu se jako malo zna i govori, a smatram kako zaslužuje puno veću pozornost nego što je trenutno dobiva, pogotovo u samim vjerničkim obiteljima.
Mišljenja sam kako Pismo obiteljima na izvrstan način pogađa bit teologije obitelji, koja se zasniva na II. Vatikanskom koncilu, te se prenosi preko Sinode biskupa iz 1980. i enciklike Familiaris consortio. Pismo se sastoji od tri dijela: Uvodni dio, Civilizacija ljubavi i Zaručnik je s vama, a kao glavna poruka nameće se kultura/civilizacija ljubavi.
O obitelji ovisi budućnost društva
U svakom dijelu papa, na topli i prijateljski način progovara obiteljima, daje im izniman značaj, te ih uzdiže na pijadestal; mnogo više VažnostImajući u vidu sva pitanja koja se i danas veže uz obitelj vidi se kako pismo nimalo nije izgubilo na važnosti. Primjerice, sam papa izričito naglašava da je obitelj zajednica koju isključivo čine jedan muškarac i jedna žena, te njihovo potomstvo. Današnje vrijeme takvu definiciju ne priznaje, te u nju pokušava uklopiti pojmove i shvaćanja koja su nespojiva obitelji, primjerice homoseksualni brak.no što je obitelj vrednovana iz bilo kojeg drugog aspekta. On smatra kako je obitelj prvi i najvažniji put Crkve. Smatra ju nositeljem civilizacije ljubavi i suprotnost kulturi smrti koja sve više nadolazi. Obitelj je toliko važna da o njoj ovisi kako će društvo izgledati - njegova budućnost. Čak ide toliko daleko da joj daje veliko značenje govoreći kako budućnost čovječanstva ovisi o njoj.
Obitelj je za papu, a onda i za samu Crkvu, najprirodnije i jedino mjesto za stvaranje novog života, za stvaranje veza, za učenje povjerenja i ljubavi i svih ostalih vrjednota koje su potrebne i u razvoju kasnijeg društva. Stoga njeno uništenje vodi upravo uništenju samog društva u cjelini, jer kao posljedica bi se stvorila praznina u odgoju čovjeka, koja bi bila nepovratna, a koja bi se onda odrazila i na kasnije stanje u društvu.
Imajući u vidu sva pitanja koja se i danas veže uz obitelj vidi se kako pismo nimalo nije izgubilo na važnosti. Primjerice, sam papa izričito naglašava da je obitelj zajednica koju isključivo čine jedan muškarac i jedna žena, te njihovo potomstvo. Današnje vrijeme takvu definiciju ne priznaje, te u nju pokušava uklopiti pojmove i shvaćanja koja su nespojiva obitelji, primjerice homoseksualni brak.
Nositelj civilizacije i ljubavi
Na taj se način također doprinosi rastakanju obitelji i vrjednosti koje ona promovira. Gledajući takva poimanja „braka" i „obitelji" vidimo one karakteristike koje papa sam navodi opisujući protucivilizaciju kao potrošačku, protuporođajnu.... Na ta način papa Ivan Pavao II u ovom dokumentu nastupa kao buditelj savijesti, budući da se: „zamračuje moralna savjest, izobličuje se ono što je istinito, dobro i lijepo, sloboda se zamjenjuje pravim ropstvom." Na isti taj zadatak poziva svakog kršćanina.
Upravo Vam zato preporučujem da, ukoliko niste, nabavite ovaj dokument i iščitavate ga, jer i sadašnji trenutak traži brigu i odgoj za obitelj. Koliko je bitna tema govori i izvanredna biskupska sinoda koja se trenutno održava na temu "Pastoralni izazovi vezani uz obitelj u kontekstu evangelizacije". Iz toga vidimo da Crkva i danas jednako prepoznaje obitelj kao nositelja civilizacije ljubavi, ali nažalost i kao subjekt kojem treba pomoć. Stoga je ovaj dokument možda i aktualniji danas, nego što je to bio prije dvadeset godina.
Jakov Mamić
Prilog je dio programskoga sadržaja "Događaji i stavovi", sufinanciranoga u dijelu sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.