Od Orwella do Jutarnjeg
U posljednjih nešto više od deset godina, u Hrvatskoj smo se naviknuli na mnoge čudne stvari, poput toga da se sve utjecajne novinske redakcije natječu u blaćenju vlastite zemlje. To je postalo mjerilo demokracije i ulaznica u ulizivački svijet uspješnog i javno hvaljenog novinarstva. No, bez obzira što smo svjedočili svakojakim medijskim iživljavanjima, jedno je glasilo dokazalo da se može dalje i od toga. Riječ je naravno o Jutarnjem listu, već otprije poznatom po profesionalnosti (sjetimo se samo "autentičnog" intervjua sa Sanaderom).
Povod je bio Haag i očekivana drugostupanjska presuda, a navedene su novine, kao jedna od najjačih karika haške mreže, bile posebno nabrušene na konačni haški pravorijek. Kakva su bila njihova očekivanja jasno je iz teksta ( "Sudac Meron danas će pročitati konačnu presudu Hrvatskoj dr. Franje Tuđmana") koji su na svoj portal stavili nekoliko sati u oči presude. U uvodu se tvrdi da unatoč tomu što Haag individualizira krivnju, čitav proces nadilazi pojedince i predstavlja, u stvari, suđenje Tuđmanovoj Hrvatskoj.
Besraman potez novinarke Jutarnjeg lista
Zanimljivo stajalište kojim se, spominjanjem individualizacije želi prikriti bjelodanu istinu da haške odluke barataju nacionalnim krivnjama, dok se s druge strane novinarka Jutarnjeg ne libi negirati koncept pojedinačne krivnje, kada joj to odgovara, tj. kad naglašava da se sudi "Tuđmanovoj Hrvatskoj". U ostatku teksta prepričava se haška optužnica, pri čemu se, vidljivo je iz tona ovog člančića, stajališta Tužiteljstva doživljava kao konačnu istinu.
No sudbina je izvela jedan od svojih spektakularnijih obrata, pa su Markač i Gotovina oslobođeni. To je dovelo do promptne reakcije EPH-ove novinske kuće, pa je nakon izricanja presude, navedeni tekst izbrisan s portala Jutarnjeg (na žalost EPH-a, ne i s čitavog interneta). Zamijenio ga je puno prigodniji naslov "Naši su generali čamili u zatvoru zbog bahatosti Carle Del Ponte", nakon čega slijedi potpuno drukčije intoniran članak koji potpisuje ista osoba.
Same od sebe nameću se paralele s briljantnom i tragičnom Orwelovom knjigom "1984.", u kojoj su zaposlenici pojedinih ministarstava na dnevnoj osnovi, dopisivali i prepravljali povijest, sve u skladu s obratima dnevnopolitičkih događaja.
Tako su dojučerašnji saveznici, preko noći postajali neprijateljima ili obratno, već prema potrebi. Jutarnji je izveo nešto slično, samo još poduzetnije. Oni, naime, nisu samo retuširali povijest, nego su, navijajući za presudu Tuđmanovoj Hrvatskoj, predviđali budućnost, a to je pothvat dosad nezabilježen i to ne samo u novinarstvu.
Egon Kraljević