Stjepan Mesić - niti među najpopularnijim tramvajcima?
Sjetimo se samo kako je politički kameleon Stjepan Mesić napisao knjigu punu samohvale „Kako sam (s)rušio Jugoslaviju", kojoj je vrlo brzo promijenio naziv u ponešto blažu formu, „Kako smo (s)rušili..." Treći put promjenom naslova amnestirao je samoga sebe rušilačkoga poduhvata jer je ista knjiga dobila novi još benigniji naziv „Kako se (s)rušila Jugoslavija".
Dakako, da je umjesto njega s početka devedesetih tadašnji predsjednik „eseferjota" umjesto Mesića bio profesionalni vozač tramvaja Jugoslavija bi se opet sama srušila, ali neovisna Hrvatska na čelu s Mesićem zasigurno ne bi dugo živjela. Širom 'Balkanskog regiona'-minus Slovenija, nastala bi jedna potpuno druga tvorevina naziva Velika Srbija, a Mesić bi u toj 'državi' bio pouzdani Miloševićev namjesnik, gubernator okupirane srbijanske kolonije - SAO hrvatske Krajine.
Jedanaest godina se Stjepan Mesić iz petnih žila trudio svojim projektom opskurne 'detuđmanizacije' zauvijek 'pokopati' patološki omrznutog prethodnika. Nasuprot tomu, uspomene na prvog i jedinog pravog predsjednika, Franju Tuđmana, oživljavaju jedna za drugom jer ga hrvatski građani u ogromnoj većini i dalje priznaju kao tvorca države, pozitivnu i nespornu povijesnu veličinu - za razliku od Mesićevog političkog doprinosa.
Anketa Večernje lista
Najprije je Styria-in Abendblatt objavila rezultate velike ankete. Točnije, 14.584 čitatelja odazvalo se zapravo najvećoj anketi ikad održanoj u Hrvatskoj, o najzaslužnijim osobama za današnju hrvatsku Državu. Prvi predsjednik Franjo Tuđman doslovno je pomeo konkurenciju od oko sto osoba koje su bile predložene u anketi i sa 62 % glasova premoćno pobijedio. Oltar DomovineKoliko je u ovom trenutku kada se bliže izbori ostalo samodopadnosti i samoumišljenosti aktualnoj političkoj „eliti" svjedoči i to da su prvi puta nakon Tuđmanove smrti najviši državni dužnosnici uveličali obljetnicu hrvatske državnosti polaganjem vijenaca na Medvedgradu, na Oltar DomovineNa drugom mjestu je haaški uznik general Ante Gotovina, a za usporedbu, Tuđmanov 'politički antipod' Stipe Mesić nije ušao ni širi izbor najzaslužnijih - nema ga niti među prvih dvedeset.
Anketa Jutarnjeg lista
Istog dana objavljena je i anketa drugog velikog hrvatskog dnevnika, EPH-Pavićeva Morgenbalatta, prema kojoj je Tuđmanov izvrstan rejting među građanima ne samo potvrđen nego i obilato nadmašen: čak 74,7 posto ispitanika Tuđmanovu politiku tijekom raspada Jugoslavije ocijenilo je dobrom ili odličnom ocjenom. O Mesiću, treba li reći, opet ni spomena!
Politička „elita" na Oltaru Domovine
Koliko je u ovom trenutku kada se bliže izbori ostalo samodopadnosti i samoumišljenosti aktualnoj političkoj „eliti" svjedoči i to da su prvi puta nakon Tuđmanove smrti, 1999. godine, najviši državni dužnosnici uveličali obljetnicu hrvatske državnosti polaganjem vijenaca na Medvedgradu, na Oltar Domovine. Vrijedi podsjetiti, radi se o djelu umjetnika Kuzme Kovačića kojeg je baš Stjepan Mesić svojedobno posprdno nazivao „obiteljskim kiparom".
Naravno, ovakvo je Mesićevo ponašanje lako shvatiti, jer je između mnogih drugih stvari i Oltar Domovine izvorna Tuđmanova ideja i ostavština. Nema sumnje da su upravo zbog toga njegovi nasljednici, u prvom redu dvojac Mesić-Račan od 2000. bez ikakvog opravdanog objašnjenja prekinuli državnički protokol na Medvedgradu, prepustivši ga zaboravu. I što sad?Hoće li se sujetni Mesić žaliti Europskoj komisiji i Jose Manuelu Barossou zbog počinjene mu „nepravde" i zbog povrijeđene mu taštine „velikog državnika regiona"?Jedanaest dugih godina to je mjesto propadalo i bilo zaboravljeno, čak u jednom trenutku i devastirano. Vječni plamen se gasio jer je 'zagrepčanec' Bandić uskraćivao novac za plin, da bi se danas, na jubilarnu 20. obljetnicu državnosti to Tuđmanovo djelo vratilo punim sjajem na velika vrata.
U tom sklopu vrijedi podsjetiti i kako smo nedavno u Kranjčevićevoj, na 20. obljetnici OSRH, nakon dugo vremena, imali prilike vidjeti još jedan „Tuđmanov relikt", vojnu „počasnu gardu" koju je Stjepan Mesić također izvrgavao ruglu.
Prvi hrvatski vozač tramvaja u Europi
I što sad? Hoće li se sujetni Mesić žaliti Europskoj komisiji (EK) i Jose Manuelu Barossou zbog počinjene mu „nepravde" i zbog povrijeđene mu taštine „velikog državnika regiona"?
Dakako, mogla bi mu Europska komisija pružiti barem nekakvu zadovoljštinu. Primjerice, nedavno je u Bruxellesu organizirana promotivna vožnja hrvatskog tramvaja ulicama grada, pa, zašto ne bi EK mogla inaugurirati „našeg" Sjepana kao prvog hrvatskog vozača tramvaja u Europi, uz, recimo, šarmantnu kondukterku, europej(s)ku Vesnu Pusić? Tramvaj bi naravno bio zbog sigurnosti ostalih zakočen, ali i to bi spomenutom zasigurno predstavljalo veliko veselje.
Damir Kalafatić