NE Krško prepreka je hrvatskom pristupu EU?

Sve od osamostaljenja obaju država, 1991., s našim 'dragim susjedima' već dvadeset godina imamo probleme glede granica, zatim glede pljačke Ljubljanske banke nad hrvatskim štedišama, te konačno probleme oko NE Krško. O okupiranoj Svetoj Geri suvišno je i govoriti.

NE Krško

Dakle, NE Krško izgrađena je udruženim financijskim sredstvima dviju zemalja u omjeru 50:50. U funkciji je od 1981. godine i smatra se sigurnom nuklearnom elektranom s obzirom da je sagrađena korištenjem američke tehnologije. KrškoPrema tome ne može se smatrati 'tehnološkim smećem' jer bi to povrijedilo 'bonitet' svjetski uglednog američkog Westinghousea!

Od osamostaljenja dviju zemalja glede nuklearke pojavili su se sljedeći problemi: cijena isporučene energije u hrvatsku mrežu, sastav uprave, zbrinjavanje otpada. fond za financiranje i zbrinjavanje radioaktivnog otpada i istrošenog goriva. Razlog tim problemima nalazimo u sljedećem: Uzurpiravši ugovor o zajedničkom ulaganju (joint venture) Slovenija je jednostrano nacionalizirala ('prisvojila') nuklearku 1996., a 1998. je samovoljno obustavila isporuku struje zbog nepristajanja Hrvatske na bezobrazno visoku cijenu isporučene energije.

Prema sporazumu Račan-Drnovšek iz 2001. godine obje strane odustaju od potraživanja, pristaju na uplate u zajednički dekomisijski fond, a isporuka je trebala krenuti 01. srpnja 2002., a nije!

'Prijateljska dežela'

U međuvremenu 'prijateljska dežela' Slovenija tužila je Hrvatsku za nenaplaćenu isporučenu energiju u iznosu od 105 mil USD. Taj iznos je razlika između previsoke cijene koju je tražila Slovenija i (normalne) cijene koju je Hrvatska plaćala. S druge strane, hrvatsko potraživanje je iznosilo 180 mil USD, a riječ je o razlici cijene zbog hrvatskog korištenja skupljih izvora od 1998. do 1. srpnja 2002. -  taj dug nikad nije podmiren...

Isporuka struje stvarno je započela tek 19. travnja 2003. zbog kašnjenja ratifikacije od strane slovenskog parlamenta. I konačno, Hrvatska je 4. studenoga 2005. pokrenula arbitražni postupak protiv slovenske vlade pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicijskih sporova (ICSID) u Washingtonu. Treba istaći da je Slovenija ponudila Hrvatskoj smiješnih 150 milijuna dolara za isplatu njenog udjela u zajedničkom ulaganju dok je Hrvatska za bonifikaciju tražila 700 milijuna 'zelembaća'.

Uzgred, pitanje lokacije odlagališta do danas je ostalo otvoreno!? Zašto sve ovo navodim neposredno prije navodnog lipanjskog 'priključenja' Hrvatske EU?

Najnoviji kamen spoticanja

Austrijski parlamentarni zastupnik Gerald Grosz (stranka BZO-Savez za Austriju) priopćio je u srijedu, 11. svibnja, nakon posjeta Hrvatskoj početkom tjedna, da bi hrvatsko-slovenska nuklearna elektrana Krško mogla postati (najnoviji) kamen spoticanja na putu Hrvatske u Europsku uniju. euNjegova stranka politički podupire prijam Hrvatske u EU i Hrvatska ispunjava 'sve uvjete' za pristup, poručio je u priopćenju u srijedu Grosz, napominjući da je to i naglasio u razgovorima u Hrvatskoj. «Činjenica je međutim i to da atomska elektrana Krško predstavlja ogromnu opasnost za Austriju, Sloveniju i za samu Hrvatsku», upozorio je. Po njegovim riječima, Hrvatska stoga mora prije ratifikacije hrvatskog pristupnog pregovora s EU u austrijskom parlamentu napustiti sudjelovanje u Krškom ili se sa slovenskim partnerom dogovoriti o prestanku rada elektrane. «O tome ovisi i pristanak BZO-a na pristup Hrvatske», poručio je naš 'veliki prijatelj' iz Austrije. Dakle, ako Hrvatska ne riješi taj 'tuđi' problem Austrija neće ratificirati pristupni pregovor?

I zastupnik Slobodnjačke stranke (FPO-e) Christian Hoebart, koji je također bio u austrijskom izaslanstvu u Zagrebu, priopćio je nakon povratka u Austriju kako smatra da je Hrvatska ispunila sve kriterije za pristup EU, ali je također skrenuo pozornost na problem Krškog. «Austrijancima je prije svega trn u oku atomska elektrana Krško, koja se nalazi na tlu ugroženom potresima blizu austrijske granice», naglasio je Hoebart. Eto još jednog primjera na kojem se vidi kako Hrvatska, figurativno rečeno služi kao prosti otirač za čiste bečke i ine EU-cipele! Ako je već Hrvatska (jednostranom slovenskom odlukom; i to po SLO-Ustavu!, nap. a.) razvlaštena ingerencije nad nuklearkom, zašto ovaj bečki gospodin ne zaprijeti vlasniku 'Krškog'', tj. Sloveniji da će predložiti njeno izbacivanje iz 'puritanski čiste' EU jer mu to tehnološko 'smeće' zagađuje njegovo 'sveto bunjište'. Ili zašto ne bi predložio europskoj komisiji da odobri Hrvatskoj bonus od 700 milijuna dolara kako bi se Austrija, eto, indirektno oslobodila tog tehnološkog smeća!?

Ni to ne bi pomoglo jer Slovenija, sve da i može, ne će sigurno do daljnjega 'zatvoriti' nuklearku pošto je ista pretežni izvor električne energije za moćnu slovensku industriju. Interesantno, 'bečlijama' ne smetaju nuklearke u susjednoj Njemačkoj, njih 17, a ne smetaju ni one u Francuskoj, koja ima čak 58 reaktora, valjda zato jer su predaleko od puritanskog austrijskog bunjišta. A ne smeta im ni ono nuklearno-tehnološko 'smeće' u mađarskom Paksu koji je bliži Beču negoli Zagrebu!? Napulj'Moja' poslušna i ponizna Hrvatska poklopit' će se ušima i prihvatiti sve savjete europskih birokrata koji se licemjerno kunu u svekoliku podršku skorom pristupu Hrvatske EU a sve čine da do toga ne dođe. I ne samo to, zbog dobrosusjedskih odnosa dozvolit ćemo/dozvolili smo slovenskim ribarima ribolov sve do Vrsara a 'zauzvrat' Vrhovni sud 'dežele' ne dozvoljava prodaju bankrotiranog slovenskog 'Mercatora' Ivici Todoriću iako ta transakcija normalno spada u domenu slobodne tržišne utakmice.

Potencijalni izvor pandemije u Italiji

I za kraj nešto o pravom smeću, potencijalnom izvorištu pandemije-kuge i kolere, koje bi se mogle širiti puno brže nego eventualna radioaktivnost iz nuklearke Krško! Već treću godinu zaredom čitamo jednake vijesti iz susjedne nam EU-Italije, iz turističkog grada Napulja: «Inženjerci talijanske vojske počeli su u utorak raščišćavati napuljske ulice zatrpane s oko 3.000 tona smeća, a vatrogasci su noćas morali ugasiti četrdesetak požara. Brigada 'Garibaldi' bagerom i sa šest kamiona od 4 do 5 tona počela je čistiti četvrt Gianturco u južnom predgrađu Napulja kojim caruje smrad što tjera na povraćanje.» Ne kaže narod bez razloga: «Najprije pometi pred svojim EU-pragom da bi mogao dijeliti savjete drugima!»

Damir Kalafatić

Ned, 20-04-2025, 09:17:41

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.